امروز: یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: دویست و نوزدهمين جلسه علنی شورا

  • تاریخ:
    ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
  • عنوان:
    دویست و نوزدهمين جلسه علنی شورا
  • نام عضو:
    غلام مهدی حقدل

بسمه تعالی

ضمن تبریک عید سعید فطر به همه همشهریان عزیز به بیان برخی از مناسبت های هفته می پردازم. امیدوارم در این روز های پایانی دوره چهارم بتوانیم گزارش کاملی از عملکرد چهار ساله شورای چهارم را تهیه و در خدمت شهروندان عزیز قرار دهیم.
شنبه ۱۰تیر  روز صنعت و معدن را به كلیه صنعت گران، مهندسان صنعتی و كارگران زحمتكش و غیرتمند تبریك می گویم. رسیدن به اتحاد و اتفاق نظر و اتخاذ شیوه های هماهنگ شده برای توسعه صنعتی اولین و مهمترین گام همكاری هر دو بخش دولتی و خصوصی است. این پدیده مثبت و كارساز بر پایه همكاری و وحدت ، می تواند جهش كمی و كیفی فعالیت های تولیدی صنعتی كشور را به دنبال داشته باشد. امیدواریم در این سال که با درایت مقام معظم رهبری(مدظله) به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامگذاری شده است شاهد حمایت مطلوب از صنعتگران و رشد تولیدات داخلی باشیم. در این خصوص لازم است گلایه های صاحبان صنایع در زمینه كمبود اعتبارات و مشكلات نقدینگی ، لحاظ شود و مقامات بانكی كشور با توجه به همه جوانب امر، از جمله حفظ ارزش پول ملی و كنترل تورم، در رفع مشكلات پولی و مالی و اعتباری صنایع تلاش و مساعدت نمایند. همچنین زمینه برای جلوگیری از خام فروشی منابع معادن و تبدیل آن ها در کشور فراهم شده تا بتوان زمینه اشتغال بخش عظیمی از جوانان را فراهم نمود.
یکشنبه ۱۱تیر سالروز شهادت چهارمین شهید محراب آیت الله صدوقی می باشد. ایشان یکی از شاخص‌ترین چهره‌های روحانی بود که در مسیر تعالی انقلاب اسلامی به شهادت رسید،  ایشان نماینده امام در استان یزد و امام جمعه این شهر و یکی از محورهای مبارزه با شاه محسوب می‌شدند. آیت الله صدوقی در تمام صحنه‌های انقلاب حضور داشت و يار و مددكار مستمندان بود و بیشتر وقتش را در راه پيروزی اسلام و رفع مشكلات انقلاب صرف می‌كرد و برای خدمت به خلق و انقلاب سر از پا نمی‌شناخت.یاد این شهید بزرگوار را گرامی
می داریم.
دوشنبه ۱۲ تیر سالروز سقوط هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران توسط ناوگان آمریکایی در خلیج فارس می باشد. در این حادثه ۲۹۸نفر مظلومانه به شهادت رسیدند. در ميان سرنشينان هواپيما، ۶۶ کودک زير ۱۳ سال، ۵۳ زن و ۴۶ نفر تبعه کشورهاي خارجي نيز بودند که کشته شدند. ساقط کردن هواپيماي مسافربري جمهوری اسلامی ايران از سوي جنايتکاران آمريکايي، در حقيقت يکي ديگر از مراحل رويارويي استکبار جهاني با ملت بزرگ ایران براي تقويت متجاوزان عراقي در جبهه هاي جنگ بود که یاد آنان را گرامی می داریم.
چهارشنبه ۱۴ تیر ماه روز شهرداری ها را خدمت شهردار محترم، معاونین،مدیران و کارکنان خدوم شهرداری و شورای شهر تبریک عرض می نمایم . شهرداریها به عنوان یک نهاد مردمی نقش بسیار مهمی را در توسعه و رشد شهرها داشته اند. آنان با جذب سرمایه های مردمی به دنبال تامین نیازهای اساسی خود مردم می باشند . خوشبختانه در چند سال اخیر شهرداری شیراز با نظارت مستمر و مطلوب شورای شهر توانسته است پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کرده و با راه اندازی قطار شهری که چندین سال راکد بود ، افتتاح پروژه های عمرانی از جمله تونل کوهسار مهدی، پل کابلی ولیعصر و...، تامین خدمات شهری از جمله افزایش سرانه فضای سبز وافزایش فضاهای فرهنگی و فرهنگسراها، رشد گردشگری و... توانسته است رضایت همشهریان عزیز را تا حدقابل قبولی جلب نماید. امیدواریم این روند ادامه یافته و شهر شیراز که در حقیقت یک شهر با قدمت تاریخی و مورد توجه بخش عظیمی از توریست ها و مسافرین خارجی است بتواند بیش از پیش به آن جایی که شایسته این شهر است، دست یابد.
جمعه ۱۶ تیر روز مالیات نامگذاری شده است. مالیات یکی از منابع تامین درآمد و یک امر پذیرفته شده در دنیا می باشد. در نظام اقتصادی اسلام هدف از دریافت مالیات؛ اداره جامعه اسلامی، تأمین نیازهای نیازمندان، حفظ سرمایه ها، اصلاح و تقویت نیروهای مسلح می باشد . در حكومت اسلامی مالیات از اهم احكام اسلام و حاكم بر بقیه احكام فرعی است، لذا خداوند متعال برای حكومت، منبع مالی قرار داده است كه این منابع مالی همان مالیاتهای شرعی و اسلامی است. خمس و زكات دو مورد از عمده ترین مالیاتهای اولیه اسلام است كه حكومت اسلامی با اخذ مالیات از مردم، به مصرف اداره جامعه و پیشرفت و توسعه كشور اسلامی می رساند. همچنین هزینه ها و مخارج تشكیلات حكومت اسلامی از محل همین مالیاتها تأمین می شود.

 
 

غلام مهدی حقدل
رییس شورای اسلامی شهر شیراز

 

دیدگاه های شما