امروز: یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: دویست و بیست و یکمین جلسه علنی شورا

  • تاریخ:
    ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
  • عنوان:
    دویست و بیست و یکمین جلسه علنی شورا
  • نام عضو:
    غلام مهدی حقدل

در ابتدا از تمام بانوان و همشهریان عزیز که در ۲۱ تیرماه هفته گذشته در مراسم بزرگداشت هفته حجاب و عفاف، حضور بهم رساندند، تقدیر و تشکر می نمایم . در حقیقت یکی از نیازهای امروز جامعه ی ما برای دست یابی به آرامش جوانان و رشد شتابان علمی اهمیت به مساله عفاف و حجاب می باشد. همچنین لازمه پیشگیری از فساد اجتماعی،سقوط شخصیت زن، از هم گسیختگی خانواده توجه به این موضوع مهم می باشد که همه ی ما همشهریان عزیز برای داشتن جامعه ای سالم از نظر روحی و روانی با حفظ حجاب وعفاف درجامعه تلاش نماییم.
یکشنبه ۲۵ تیر ماه آغاز هفته بهزیستی و روز تامین اجتماعی را گرامی می داریم. تا قبل از پيروزي انقلاب، تشكيلات متمركزي براي ارايه خدمات بهزيستي وجود نداشت. به حول و قوه الهی پس از پيروزي انقلاب، به موجب لایحه قانونی سال ۱۳۵۹ در جهت تحقق مفاد اصول ۳، ٢١ و ٢۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در زمینه تحقق عدالت اجتماعی سازمان بهزیستی تشكیل شد. این سازمان ، با اتخاذ تدابير لازم و حمايت‏هاي گوناگون از كودكان نيازمند، زنان و كودكان بي‏سرپرست و نيز ارايه خدمات توانبخشي به معلولان جسمي وذهني، مبتلايان به بيماري‏هاي صعب العلاج و... با توجه به حفظ ارزش‏ها و كرامت والاي انساني پیوسته درحال خدمت رسانی در جامعه می باشد. همچنین سازمان تامین اجتماعی به منظور فراهم نمودن حقوق براي كساني كه پس از خدمت، توانايي فعاليت خود را از دست مي‌دهند، مقرري براي كساني كه به علت حادثه‌اي، عليل و از كار افتاده می شوند و همچنین حمايت كارفرمايان از خانواده هر مستخدم كه فوت می شود، تشکیل شده است.
دوشنبه ۲۶ تیرماه سالروز تاسیس شورای نگهبان را گرامی می داریم. به موجب اصل نود و يكم قانون اساسي و به منظور پاسداري از احكام اسلام و قانون اساسي از نظر عدم مغايرتِ مصوبات مجلس شوراي اسلامي با آن‏ها، شورايي به نام شوراي نگهبان تشكيل شد. در اين شورا، شش فقيه عادل و آگاه به مقتضيات زمان و مسائل روز، منتخب از جانب رهبر انقلاب و شش حقوق‏دان مسلمان كه به وسيله قوه قضاييه به مجلس معرفي شده و با راي مجلس انتخاب مي‏گردند، عضويت دارند. مهم‏ترين وظيفه شوراي نگهبان عبارتند از: تشخيص عدم مغايرت مصوبات مجلس شوراي اسلامي با احكام اسلامي و قانون اساسي، تفسير قانون اساسي و نظارت بر انتخابات بر اين اساس.
۲۷تیر ماه سالروز پذيرش رسمي قطعنامه ۵۹۸ شوراي امنيت توسط جمهوري اسلامي ايران در سال۱۳۶۷ می باشد. پس از هشت سال جنگ نابرابر ، امام خميني(ره)، با در نظر گرفتن مصالح عالي نظام اسلامي و با درك توطئه گسترده آمريكا و غرب براي سركوبی انقلاب اسلامي و مردم مسلمان و انقلابي ايران، پس از مشورت با فرماندهان عالي نظامي و مسؤولان مملكتي، قطعنامه ۵۹۸ شوراي امنيت را پذيرفتند.
سه شنبه ۲۷ تیرماه سالروز تأسيس نيروی انتظامي را گرامی می داریم. نيروي انتظامي ( ناجا)، در طول سال‏هاي فعاليت خود، خدمات ارزنده ‏اي در راه استقرار نظم و امنيت جامعه، مقابله و مبارزه قاطع و مستمر با هرگونه آشوب و خرابكاري، حراست از اماكن و شخصيت‏ها، مراقبت و كنترل مرزهاي جمهوري اسلامي و مبارزه با اوباش، اشرار و... از خود نشان داده و صدها شهيد و هزاران زخمي در اين راه، تقديم نموده است. که این روز را خدمت تمام سبزپوشان نیروی انتظامی تهنینت عرض می نمایم.
پنج شنبه ۲۹ تیرماه سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) می باشد.. در ميان امامان معصوم(ع)، امام صادق(ع) فرصت و شرايط مساعدي داشتند تا بتوانند در سطح وسيع به انقلاب فرهنگي بپردازند و با تشريح فرهنگ غني و پُرمايه‏ي اسلام، بر گسترش اين دين آسماني بيفزايند. ایشان با تربيت شاگردان بسيار و برجسته، حيات تازه‏اي به اسلام و مسلمين بخشيد و فرهنگ ناب تشيّع را كه از متن اسلام محمدي و علوي نشأت گرفته بود به جهانيان عرصه كرد. یاد و خاطره این امام بزرگوار را گرامی می داریم.

 

دیدگاه های شما