امروز: سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: دویست و بیست و یکمین جلسه علنی شورا

  • تاریخ:
    ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
  • عنوان:
    دویست و بیست و یکمین جلسه علنی شورا
  • نام عضو:
    محمدرضا هاجری

- روند افتتاح پروژه های بزرگ و کوچک عمرانی، تفریحی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، خدماتی، بوستان ها و فضای سبز مناسب و دلربا در شهر نشان از همتی بلند و عزمی جهادی داشته و دارد، که تا پایان سال ادامه خواهد داشت. ادعای پوچ اینکه ما شهری بیابانی تحویل می گیریم، توقع گلستان پر گل نداشته باشید تحویل دهیم!؟ در برابر رشد چشمگیر سرانه فضای سبز در شیراز و رضایت عامه مردم و افتتاح صدها پروژه عمرانی، عوام فریبی و ناتوانی را به نمایش خواهد گذاشت.
۲- افزایش قارچ گونه کافی شاپ ها و کافه گردی، فست فودها و بیرون برها، توسعه اجتماعی به حساب نمی آید.
بلکه آسیب اجتماعی است، فاصله خانوادگی و سرد شدن کانون خانواده ها را به دنبال دارد که باید برای کنترل، نظارت و متوازن نمودن این رویه نامناسب کاری جدی صورت گیرد، چرا که از حالت عادی و طبیعی خارج شده، فاصله خانوادگی را بیشتر می کند.
۳- افزایش جامعه سالخوردگان و وجود ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار سالمند بالای ۷۰ سال نیاز به برنامه ریزی به منظور صیانت از این قشر دارد، لازم است در برنامه های اجتماعی و ایجاد زیر ساخت های مناسب برای آنها در تمامی حوزه های شهری، کرامت و عزت بزرگان حفظ شود. یادمان باشد رسول خدا، اشرف مخلوقات و گل سر سبد خلقت در تجلیل از بزرگان فرموده است:
بزرگ هر قومی در میان آن قوم، همچون پیامبری در میان آن قوم است، برکت با بزرگان شماست.
۴- در آستانه شروع به کار دولت دوازدهم، بهترین فرصت است که مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری و ائمه جمعه و جماعات همدل و همراه و در راستای منافع و مصلحت فارس در قله، مطالبات و توقعات عمومی مردم مبنی بر، داشتن استاندار و فرماندار و شهردار بومی و کارآمد، رعایت عادلانه سهم فارس در انتخاب وزرا و معاونین رئیس جمهور از میان نیروهای پرتوان فارسی و بودجه مناسب عمرانی برای فارس مورد توجه ویژه قرار گیرد. یادمان باشد در دوره ای نه چندان دور در دولت نهم و دهم، ۷ تا ۹ وزیر فارسی داشتیم، در حال حاضر به نیمی از این تعداد هم راضی هستیم، به شرطی که تحقق یابد و سرکار قرار نگیریم.

۵- متأسفانه فرصت چهارساله دولت یازدهم به سرآمد اما مصوبات رسمی و قانونی، اتصال فارس به دریا و انتقال آب خلیج فارس به فارس تحقق پیدا نکرد، بهتر است نمایندگان شیراز در مجلس به جای ذوق زدگی افراطی به قرارداد مشکوک توتالیزیم، به فکر مسئولیت ذاتی و منافع و مصلحت شهر خود باشند تا پله پله از قله به پائین کشیده نشویم.
یادشان نرود، ۲۳ درصد مردم ایران به نقل از اتاق بازرگان ایران و گزارش وزارت راه و شهرسازی زیر خطر فقر هستند که فارس و شیراز هم جزو آنهاست، به نقل از همین گزارش، ۶ میلیون نفر از مردم ایران در وضعیت مالی قرار دارند که می توانند ویلای شخصی در اختیار داشته باشند که نشان از شکاف طبقاتی دارد، اگر کاخی در کنار کوخ ساخته شود و توازن جامعه به هم ریزد، بحران طبقاتی ایجاد و زندگی اشرافی، کاخ نشینی و روحیه رفاه طلبانه و شاه سلطان حسینی پایه های نظام اسلامی را سست میکند، نباید گذاشت کاخ نشینان بر کوخ نشینان فخر بفروشند چرا که به قول معمار انقلاب اسلامی، یک تار موی کوخ نشینان بر همه کاخ نشینان شرافت دارد.
۶- همچنان معتقدیم سپردن آرمگاه سعدی و حافظ و محیط زیست به شهرداری شیراز و تشکیل دو سازمان زیارت و گردشگری و ورزش و سلامت شهری منطبق با مصلحت و منافع شهر بوده و خواهد بود.
پیگیری نمایندگان شیراز در مجلس، مدیریت ارشد استان فارس و شورا و شهرداری شیراز در راستای تحقق این مطالبات ضروری و لازم است و می تواند بسترهای مناسب شهری و گام ابتدایی مدیریت واحد شهری برداشته شود.
۷- شورا و شهرداری علی رغم نامهربانی های سیاسی همچنان حاضر به همراهی و همکاری مناسب در راستای ارتقاء نامگذاری، شیراز پایتخت جوانان جهان اسلام بوده و می باشد.
به ویژه در حوزه جشنواره جهانی عکس شیراز، همایش ملاصدرا را تهیه و بسته های فرهنگی – ادبی فاخر در حوزه جوانان و برگزاری مسابقات و المپیاد های فرهنگی – ورزشی گام بردارد، غفلت از پتانسیل شورا و شهرداری در این زمنیه و سانسور تلاش های صورت گرفته و آمادگی ها، ضربات جبران ناپذیری را وارد و فرصت ایجاد شده را به فرصت سوزی کشانده و جلو فرصت سازی برای فعالیت های بهتر و بیشتر را می گیرد.
۸- پس از اتمام دوره شورای چهارم باتفاق جمعی از دوستان به منظور انتقال تجربه و تهیه طرح ها و برنامه های کاربردی و کارآمد شهری و ارائه پیشنهاد به مدیران شهری، مجمع ادواری نمایندگان شورای اسلامی شهر شیراز و شهرداران را تشکیل و در راستای منافع و مصلحت شهر گام بر میداریم، چرا که شهر را همچون کشتی میدانیم که همه ما مسافرین آن می باشیم و بر ما تکلیف است که در راستای سلامت، سرعت و جهت گیری کشتی شهر مشارکت جدی داشته باشیم تا به مقصد اصلی و ساحل نجات برسد.
حکیمی گفته است: امروز اگر کسی گره ای دارد و تو راهش را می دانی سکوت نکن، اگر دستت به جایی میرسد، کاری کن تا حلّال مشکلات باشی، بی شک فرد دیگری می تواند حلّال مشکلات تو باشد.
۹- دستگیری و بازداشت حمید بقایی و حسین فریدون از نزدیکان رئیس جمهور قبل و فعلی نشان از قاطعیت دستگاه قضائی دارد. بر خود فرض میدانم که بدون تبعیض، حکم الهی دست اندازان به بیت المال مسلمین اجرا تا درس عبرتی باشد برای اطرافیان دیگر مسئولان که مواظب فرصت طلبی آنها باشند.

 

دیدگاه های شما