امروز: یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: دویست و بیست و دومین جلسه علنی شورا

  • تاریخ:
    ۱۳۹۶/۰۵/۰۲
  • عنوان:
    دویست و بیست و دومین جلسه علنی شورا
  • نام عضو:
    محمدرضا هاجری

 ۱- میراث فرهنگی و گردشگری فارس و شیراز بدون توجه و نظرخواهی از شورا و شهرداری و بدون مشورت با نخبگان، فَرهیختگان و فعالان حوزه گردشگری، بصورت آرام و پنهان قصد دارد موزه پارس با قدمت ۸۰ ساله را عملا به تعطیلی کشانده و اشیاء تاریخی موزه پارس را به مخزن مرکز اسناد انتقال دهند.
وقتی این کار بدون مشورت با مدیریت شهری صورت می گیرد می توان ادعای نظریه کارشناسی داشت!؟
به جای توسعه مراکز گردشگری، حذف قلب موزه شهر چگونه قابل توجیه است؟ بهتر است میراث فرهنگی و گردشگری به صورت شفاف و صریح هدفشان را از اینکار بیان نمایند، اگر توانایی اداره و حفاظت از موزه پارس را ندارند، شهرداری آماده است با توجه به استاندارد های جهانی، بهتر از گذشته از موزه پارس حفظ و نگهداری کند.
هر شهری به دنبال توسعه اماکن گردشگری است و شیراز دنبال حذف موزه پارس و برداشتن مجسمه سعدی از میدان کلبه به بهانه ترافیک می باشد!؟
۲- تشکیل شورا و دبیرخانه توسعه فرهنگ قرآن فارس و شیراز کاری لازم و ضروری است اما اداره فرهنگ و هنر نمی تواند متولی و مدیریت مناسبی برای اینکار باشد، بهتر بود مدیریت پیگیری و دبیرخانه به اوقاف یا سازمان تبلیغات اسلامی سپرده می شد که سنخیت و همخوانی بیشتری با کارهای قرآنی دارند.
ضمن اعتماد و اطمینان به تمامی اعضای شورای توسعه، ضروری است در شورای مذکور، نمایندگان تولیت حرم مطهر احمدی و محمدی، دانشکده علوم قرآنی، شورا و شهرداری حضور داشته باشند.
حذف و سانسور این چهار نهاد کارآمد، نوعی بی تدبیری و بی پشتوانه نمودن شوراست.
طبق گزارش داده شده، سالیانه یک میلیارد تومان برای فعالیت قرآنی در فارس در نظر گرفته می شود، شورا و شهرداری به تنهایی می توانند دهها برابر این مبلغ را در راستای توسعه فرهنگ قرآنی در نظر و هزینه نمایند.
منتهی نه بعنوان ام المخارج بلکه بعنوان عضو فعال، تصمیم ساز و تصمیم گیر. بهتر است در بازگرداندن نهادهای چهارگانه به شورا تسریع صورت گیرد وگرنه ضربه جبران ناپذیری به فعالیت های قرآنی وارد می کنند. بهتر بود فعالیت های موجود همه فعالان این عرصه بررسی و ملاک انتخاب اعضای شورا ، مد نظر قرار می گرفت.
۳- کشتار جاده ای فارس در تصادفات  ، روز به روز پر تعداد تر در حال تکرار است. علی رغم شناسایی نقاط حادثه خیز توسط نیروی انتظامی، همچنان از کنار این حوادث تلخ و ناگوار متولیان امر با تساهل و تسامح عبور می کند. درد آور است نزدیک به ده سال است روبروی شهرک زیبا شهر، اداره راه و شهرسازی قصد اجرای روگذر دارد که معلوم نیست چه زمانی به اتمام می رسد. چنانچه پروژه ابتر موجود تکمیل و آماده بهره برداری شود جاده خرامه و تردد های برون شهری و درون شهری را روان میسازد. چرا برای میراث شوم تصادفات جاده ای  ، برای فارس اقدامی نمی شود؟
مدیر کل بهزیستی فارس گفته: بالاترین آمار معلولان ضایعه نخاعی کشور با تعداد ۱۴۹۶ مورد در فارس است که مهم ترین علت آن تصادفات رانندگی است.
۴- دشمن در سناریوی اندلسی نمودن شهرهای مذهبی از طریق شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی، مروج ازدواج سفید شده است که اینکار فروپاشی کانون خانواده و استحاله عفاف و حجاب و غیرت اسلامی را به دنبال دارد. بی تفاوتی نسبت به ۱۲ میلیون جوان دختر و پسر در سن ازدواج و بیکاری آنها عامل شده، دشمنان روی قشر جوان نظام مقدس جمهوری اسلامی سرمایه گذاری نموده تا سبک زندگی اسلامی – ایرانی در پای سبک زندگی سکولار غرب قربانی شود. این جوانان آینده ساز کشور می باشند، بی توجهی به مطالبات و توقعات آنها و شعار های فریبنده و استفاده تبلیغاتی از آنها عامل شده، دشمن روی این قشر متمرکز شده تا آنها را به انحراف بکشاند. کمک به اشتغال و تسریع ازدواج جوانان از نان شب هم ضروری تر است، هر کسی با هر گرایش سیاسی چنانچه دل در گرو اسلام و انقلاب و سلامت و صیانت جوانان دارد باید در این عرصه وارد شود تا توطئه دشمن را در نطفه خاموش سازد. مدیر عامل ستاد دیه کشور گفته: ۲۵۰۰ مرد بابت مَهریه در حبس و زندان می باشند که پیامد ازدواج سفید می باشد.
۵- توهین، تخریب و تحریف بعضی از روزنامه ها نسبت به مصوبات شورا با تیترهای کینه توزانه، روزنامه های مصوبات شتابزده، نشان از عقده گشائی دارد، اگر چنین است که تیتر زده اند، مصوبات دولت هم تا رسمیت پیدا کردن دولت بعدی را باید شامل شود. شورا و شهرداری تا آخرین روزی که قانون مشخص نموده باید به وظایف و تکالیف خود عمل کنند، یک لحظه هم نباید با اینگونه جوسازی ها عقب نشینی نماید. قبل از انتخابات می گفتند: افتتاح پروژه ها تبلیغاتی و انتخاباتی است و بعد از انتخابات ادعا می کنند، افتتاح شتاب زده!؟
در این شهر عالم و آدم می دانند که اگر شورا و شهرداری به مدیریت ناکارآمد و ناتوان قطار شهری شیراز پایان نداده بود و مدیریت جدید را جایگزین و حمایت نمی کرد، دهها سال دیگر همچون گذشته باید منتظر افتتاح قطار شهری شیراز بودیم!؟
افتخار شورای چهارم و شهرداری در تکمیل و افتتاح خط فاز اول و دوم قطار شهری همچون یادگاری ماندگار و جاویدان بر تارک عقول و قلوب شهروندان ثبت و خواهد درخشید.
اگر کاستی و عیوبی هم در کار پیدا شود، شورای بعدی ترمیم آن را در کارنامه خدمتی خود ثبت خواهد کرد. از شهردار محترم شیراز درخواست دارم هرچه سریعتر نسبت به افتتاح خط قطار شهری خیابان زند تا میدان ا... و تالار تئاتر شهر و سالن بین المللی تیر اندازی اقدام تا دل و دیده شهروندان هوشیار و قدردان را خشنود سازد.
۶- چنانچه از فرونشست خیابان های اصلی شیراز پیشگیری نشود ممکن است خسارات جبران ناپذیری به بار آورد. مطالعه روی فرو نشست ها مناسب است اما باید در اقدامی عاجل و ضربتی در کنار مطالعه با استفاده از ماشین های رد یاب فروچاله که در خیابان های تهران استفاده می شود، بهره برد تا حوادث ناگوار، کام شهروندان شیرازی را تلخ نکند.
چنانچه ماشین های ردیاب فروچاله را اجاره هم نمایند، ارزش دارد چرا که سلامت و امنیت خاطر شهروندان از حوادث خیابانی در اولویت خدمات رسانی قرار دارد.
۷- از فرمانداری محترم شهرستان شیراز که با قاطعیت و دردمندی در صدد است خوابگاه های دانشجویی متخلّف خصوصی را پلمپ نماید، کمال تشکر و قدردانی را دارم. بدون شک نظارت بر اینگونه موارد می تواند در صیانت از شأن و شخصیت دانشجویان که امید آینده کشور بوده و هستند، نقش آفرین و کار ساز باشد. نباید اجازه داد صیادانِ  پاکی جوانان  به بهانه خوابگاه، پاتوق شب نشینی برپا نمایند.
۸- علی رغم اینکه معتقدم تمامی پروژه های عمرانی، فرهنگی، ورزشی، اجتماعی، هنری، تفریحی، خدماتی و... شهر می بایست پیوست فرهنگی و عقبه تئوریک و توجیه عقلانی داشته باشد اما آنقدر اسناد بالا دستی وجود دارد که نیاز به دوباره کاری که فرصت سوزی است، نمی باشد.
استراتژی مدیریت شهری در سیاست های کلی نظام، برنامه چشم انداز ۲۰ ساله، برنامه پنجم و ششم توسعه، مهندسی فرهنگی – اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی استان فارس موجود است، مدیریت شهری می بایست با تاکنیک های عملیاتی در چهار چوب استراتژی تبیین شده عمل نماید، بهتر است به جای ادعای نظریه پردازی و تئوری سازی شهری، برنامه های اجرایی و کاربردی تهیه و به آنها قابلیت عملیاتی بدهند.
فرصت سازی باید جای فرصت سوزی را بگیرد. فرصت خدمتی که مردم به ما و دیگران می دهند، حق الناس است نباید این فرصت را که نعمت است با بلند پروازی و بازی های سیاسی ضایع و بسوزانیم. در راستای خدمات بی منت حاضریم بدون توجه به  بازی های سیاسی  ، روند خدمت صادقانه را در حوزه مشورت و انتقال تجربه ، ادامه دهیم.
بیا تا گل بر افشانیم و می در ساغر اندازیم          فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم


 
 

دیدگاه های شما