امروز: یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: دویست و بیست و سومین جلسه علنی شورا

  • تاریخ:
    ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  • عنوان:
    دویست و بیست و سومین جلسه علنی شورا
  • نام عضو:
    غلام مهدی حقدل

در ابتدايازدهم ذى القعده سالروز ولادت هشتمين امام معصوم، خورشيد فروزان خراسان، مايه بركت و افتخار كشور ايران، محبوب دلهاى شيعيان، حضرت ابى الحسن على بن موسى الرضا عليه السلام را خدمت تمام همشهریان عزیز تبريك عرض می نمایم.
شنبه ۷مرداد ماه سالروز بزرگداشت امامزادگان و بقاع متبرکه می باشد. تعدد و کثرت امامزادگان معتبر و صحیح‌السند در شیراز، موجب شد مقام معظم رهبری(مدظله) در سفربه استان فارس، شیراز را به عنوان سومین حرم اهل‌بیت علیهم السلام در ایران اسلامی معرفی نمایند. امامزادگان در پیشگاه خداوند به خاطر محبوبیت ، تقوا و معنویتی که دارند، صاحب قرب ، منزلت و جایگاه رفیعی می باشند. حرم مطهر آن بزرگواران موجب کسب روحیه و بالا رفتن سطح تقوی و حالت توبه از گناه در انسان ها می شود. شهر شیراز از زمان های گذشته ، شهر هزار مزار نامیده می شده است. یعنی جایی که بیشترین امامزادگان را در خود جای داده است، همچنین براساس اسناد موجود از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه حدود ۱۵۰۰ بقعه تاریخی در استان فارس می باشد و تقریبا ۸۵ امامزاده از فرزندان حضرت احمد بن موسی (ع) در شهر شیراز مدفون شده اند در حالی‌ که هیچ یک از شهرهای ایران از چنین توفیقی برخوردار نیستند. وجود پاک و مطهر این امامزادگان مایه خیر و برکت کثیر می باشد. امیدواریم با تدوین برنامه های مطلوب زمینه را برای افزایش توجه همه همشهریان به ویژه نسل جوان به سمت این مکان های مقدس و امن فراهم نماییم.
یکشنبه ۸مرداد ماه (ششم ذی القعده) روز بزرگداشت احمد ابن موسی( حضرت شاهچراغ) علیه السلام نامگذاری شده است. ایشان، پسر ارشد امام هفتم حضرت موسی کاظم (ع) می باشند که در راه پیوستن به برادر خود به سوی خراسان در شهر شیراز توسط افراد مأمون خلیفه عباسی به شهادت رسیدند. به برکت وجود این امامزاده شریف و برادران و فرزندان ایشان شهر شیراز از جایگاه معنوی بالایی برخوردار است. وجود حرم مطهر این امامزاده واجب التعظیم در شهر شیراز موجب جذب زائران و مشتاقان بسیاری به سمت این شهر شده است که لازم است شرایط مناسب برای استفاده بهتر از فضا برای آنان فراهم گردد که در این خصوص شهرداری شیراز کارهای خوبی انجام داده است که از جمله آن می توان خیابان ۹ دی را نام برد که از بار ترافیکی منطقه مقداری کاسته است.
یکشنبه ۸ مرداد ماه سالروز بزرگداشت حكيم، متكلم، اديب و فيلسوف به نام شيخ شهاب‏الدين سهروردي معروف به "شيخ اشراق"می باشد. وی، حكمت اشراق را احيا نمود و آن را به كمال رساند و آثار متعددي به فارسي و عربي از خود به جای گذاشت. از عقايد سهروردي استفاده بسیاری شده است؛ از جمله در ارايه و تبيين حكمت متعاليه ، ملاصدرا و ملا هادي سبزواري بسیار از آن بهره برده اند.یاد این فیلسوف و حکیم ایرانی را گرامی می داریم.
 دوشنبه ۹ مردادماه سالروز وقوع حادثه جمعه خونين مكه در سال۱۳۶۶ می باشد.در آن روز ، هزاران زائر ايراني و تعدادي از زائران ديگر كشورهاي اسلامي در مكه معظّمه و خانه خدا، در حال انجام فريضه الهي برائت از مشركين ، به دست ماموران دولت وهابي عربستان سعودي مورد تهاجم وحشيانه قرار گرفته و به شهادت رسيدند. در آن واقعه، چهارصد نفر از حُجّاج ايراني نیز به شهادت رسيده و بيش از هزار نفر زخمي شدند. یاد آن بزرگواران را گرامی می دارم و برایشان علو درجات را از خداوند متعال مسالت می نمایم.
دوشنبه ۹ مرداد ماه روز اهداء خون نامگذاری شده است تا از همت والا و فعالیت انسان دوستانه تمام کسانی که در زمینه اهدا و انتقال خون و نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند، قدردانی گردد. مهمترين هدف از  اهداي خون، نجات زندگي انسانها و آگاهي از سلامت جسماني خود فرد است. افرادی که سالم هستند و مکرر اهداي خون می کنند، به ميزان زيادي در برابر ابتلا به بيماريهاي قلبي- عروقي محافظت مي شوند،  جا دارد تا ما نیز از اهداکنندگان خون تقدیر نموده ؛ همچنین توصیه نماییم افراد سالم جامعه به منظور کمک به بیماران در زمان بروز حوادث و سوانح گوناگوني نظير تصادفات رانندگي، بيماریهای سرطاني ، تالاسمي و هموفيلی و... در این امر خداپسندانه شرکت نمایند.
جمعه۱۳مردادماه سالروز ولادت پيشواي هشتم مسلمانان، حضرت امام رضا(ع) می باشد. امام رضا(ع) در مدينه‏ي منوره به دنيا آمد. كنيه ایشان ابوالحسن مي‏باشد. آن حضرت در اواخر عمر، به درخواست مامون عباسي، به مرو رفته و به اصرار خليفه، ولايتعهدي مامون را علی رغم میل باطنی و بنا به مصلحت مسلمین مي‏پذيرد تا اینکه سرانجام، خود مامون، امام را با انگور مسموم کرده و به شهادت رساندند. در پایان سخنم را با روایتی از وجود با برکت  امام رضا علیه السلام به پایان می رسانم.
« از امام رضا(عليه السلام) درباره بهترين بندگان سؤال شد: ایشان فرمودند: بندگان خدا کسانی هستند كه هر گاه نيكى كنند خوشحال شوند، و هرگاه بدى كنند آمرزش خواهند، و هر گاه عطا شوند شكر گزارند و هر گاه بلا بينند صبر كنند، و هر گاه خشم كنند درگذرند.»

 

دیدگاه های شما