امروز: یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: دویست و بیست و سومین جلسه علنی شورا

  • تاریخ:
    ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  • عنوان:
    دویست و بیست و سومین جلسه علنی شورا
  • نام عضو:
    محمدرضا هاجری

- با تبریک ایام فرخنده و مبارک دهه کرامت و تمسک به ساحت پاک و معنوی حضرت شمس الشموس علی ابن موسی الرضا (ع) و کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) و کریم اهل بیت حضرت احمد بن موسی، شاهچراغ (ع) از تمامی کسانی که در گرامی داشت این ایام پربرکت لطف و تلاش و عنایت داشتند بویژه تولیت های اولین، دومین و سومین حرم های اهلبیت (ع) که در شیراز جمع شدند تقدیر و تشکر می نمایم، بدون شک زحمات سازمان فرهنگی اجتماعی و اداره کل روابط عمومی و بین الملل شهرداری شیراز به صورت برجسته نشان از جلوداری آنها در دهه کرامت بوده که قابل تقدیر و تشکر ویژه می باشد.
۲- استقبال بی نظیر شیرازی ها از اختتامیه چهارمین جشنواره بازیافت با حضور نزدیک به ۱۵ هزار نفر در ورزشگاه حافظیه و مشابه همین مراسم برای خوش حساب های شهرداری شیراز در تالار احسان برای شورا و شهرداری افتخار آمیز است. تشویق ممتد شورا و شهرداری توسط مردم نشان از رضایت آنها از عملکردها دارد. برخود لازم میدانم از تمامی دست اندرکاران این مراسم باشکوه بویژه معاونین خدمات شهری و اجرایی سازمان مدیریت پسماند و حراست و معاونت مالی، سرمایه گذاری و مدیریت درآمدها صمیمانه تقدیر و تشکر نمایم.
۳- در مراسم افتتاح سالن بین المللی تیر اندازی وقتی سرکار خانم ساره جوانمردی مدال آور طلای شیرازی می گوید: با همت مجموعه شهرداری، شیراز مهد تمدن تیر اندازی کشور می شود – خستگی کار از پیکرمان بیرون می رود.
۴- ۱۴ تصفیه خانه لوکال در شیراز به منظور بازیافت فاضلاب های محلی و منطقه ای و استفاده از آبها شیراز ساخته می شود، یکی از آنها در زمین فاقد درخت چمران جنوبی ایجاد می شود تا فضای سبز منطقه را سیراب و سرسبز نگه دارد. جوسازی ها نسبت به این پروژه نشان از بی دردی دارد، تصفیه پساب فاضلاب هر محله و منظقه ای باید در آن محله و منطقه انجام شود، غیر عادلانه است فاضلاب شمال خوش نشین شهر را به جنوب ببریم، پس از تصفیه با هزینه گزاف برای مصرف به شمال شهر انتقال دهیم.
واقعا احداث تصفیه خانه در بلوار چمران آنهم کوچک و منطقه ای – محلی، نفس شیراز را میبُرد؟ تصفیه خانه فاضلاب به جای برج فرهنگی، شیطنت تیتر و صفحه فروشان حرفه ای است، ساخت برج تاریخی سالهاست در منطقه مورد نظر توسط شورا رد شده و قرار است در بلندی های چمران بررسی و طراحی شود که چون کارشناسی، نیاز و نظرسنجی نشده بود هیچگاه هم ساخته نخواهد شد، چون ضرورت نداشته و ندارد.
دامن زدن به شکاف طبقاتی و خدماتی میان شمال و جنوب شهر ریشه در روحیه اشرافی، رفاه طلبی و برج عاج نشینی دارد که مردود می باشد. عدالت شهری اقتضا می کند، تصفیه خانه هر محله و منطقه ای در همان محل طراحی شود، بحمدلله اعضای محترم شورا استاد جوشکنی بوده و به کسی باج نمیدهند و اسیر جوسازی ها هم نمی شوند تا این طرح به سرانجام برسد.
۵-کسانی که به منظور تخریب و تحریف زحمات بیشمار شورا و شهرداری و افتتاح پروژه های امید بخش به خود اجازه صدور بیانیه می دهند، نمی دانند که بسیاری از پروژه های بزرگ در چندین فاز طراحی و فاز به فاز افتتاح می شوند؟
این رویه در سراسر کشور مرسوم بوده بخصوص که فصل انتخابات گذاشته و نمی تواند شائبه تبلیغاتی داشته باشد، مگر رویه دولت محترم غیر از این است.
آیا افتتاح فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندر عباس و پارس جنوبی در عسلویه توسط ریاست محترم جمهوری تمامی فازهایش به اتمام رسیده بود؟
آیا افتتاح همین ساختمان شورای اسلامی شهر شیراز توسط وزیر محترم کشور تمامی فازهایش به اتمام رسیده بود؟
آیا افتتاح فاز اول قطار شهری توسط معاونین محترم ریاست جمهوری تمامی فازهایش به اتمام رسیده بود؟
آیا افتتاح ورزشگاه پارس در میانرود به اتمام رسیده بود که توسط ریاست جمهوری افتتاح گردید!؟
اگر باب اینگونه بهانه های بی اسرائیلی باز شود، بدون شک گریبان تخریب و تحریف گران فعلی را هم خواهد گرفت، بهتر است رضایت و امید شهروندان شیرازی نسبت به شورا و شهرداری را حفظ نموده تا در آینده زحمات خودشان حفظ و صیانت گردد، به قول معروف:
ببری مال مسلمان و چو مالت ببرند       
بانگ و فریاد برآری که مسلمانی نیست
۶- به دنبال اعتراض به انتقال موزه پارس، پاسخ میراث فرهنگی فارس به اینجانب با تیتر "شورای شهر شیراز، پاسخگوی اجرایی نشدن تفاهمنامه ما با شهرداری باشد" در رسانه ها درج شده که نشان دهنده فرار از پاسخگویی و فرافکنی را به دنبال دارد. لازم است به منظور انعکاس واقعیت و تنویر افکار عمومی، موضوع کالبد شکافی شده تا شاهد احساس مسئولیت بیشتر عزیزان باشیم. به دنبال طرح موضوع انتقال اشیاء موزه پارس که در رسانه ها و فضای مجازی انعکاس گسترده داشته و روزنامه افسانه مورخه چهارشنبه ۲۸/۴/۹۵ در صفحه اول با چاپ عکس موزه پارس، نوشته: میراث فرهنگی فارس توان نگهداری از آثار تاریخی موزه پارس را ندارد و گزارش روزنامه ایران مورخه ۸/۵/۹۶ با تیتر "موزه پارس در غم آسیب دهر" و دریافت چندین اعتراض مکتوب به این جابجایی در شورا توسط فعالان حوزه گردشگری و پیام های مرکز ۱۳۷ شهرداری و شورا، در نطق پیش از دستور خود بیان نمودم، اگر میراث فرهنگی، توان نگهداری ندارد، شهرداری آمادگی دارد با تحویل موزه پارس آن را منطبق با استانداردهای جهانی نگهداری نماید.
عزیزان میراث فرهنگی را رسماً و کتباً برای حضور در جلسه کمیسیون فرهنگی شورا دعوت که اجابت نکرده حتی حاضر به اعزام نماینده هم به کمیسیون فرهنگی – اجتماعی نشدند. کالبد شکافی این خبر همراه با توجه به درخواست و مطالبات و توقعات مردم جهت بررسی این انتقال و تصمیم در راستای وظایف ذاتی شورای اسلامی کلانشهر شیراز بوده، البته میراث فرهنگی این خبر را کذب دانسته که ای کاش یک هفته قبل از آن که خبر انعکاس رسمی در رسانه ها پیدا کند، تکذیب می کردند نه در زمان عقب نشینی به دنبال اعتراضات مردم در به تعطیلی کشاندن موزه ۸۰ ساله شیراز. در پاسخ فرافکنانه عزیزان میراث آمده است: شورا باید پاسخگوی اجرایی نشدن تفاهمنامه تحویل ۲۷ خانه تاریخی باشند!؟
حقیقت این است که میراث قصد داشت ۲۷ منزل مخروبه را با حفظ مالکیت خود در اختیار شهرداری قرار دهد تا شهرداری با هزینه دهها میلیارد تومانی آنها را بازسازی و تبدیل به مراکز گردشگری از قبیل اقامتگاه، رستوران، صنایع دستی و... نمایند، علی رغم اینکه تفاهمنامه اولیه تنظیم شده بود، طی بازدید عده ای از اعضای شورا و شهرداری از جمله اینجانب، اکثریت اعضای شورا اینکار را به صلاح شهر ندانسته و اعلام کردند، بهتر است خود میراث با بودجه های ملی وارد احیا و نوسازی شود و درآمد های مربوطه را برای خود نگهداری و شهرداری طرح مصوب شیراز قدیم را با مالکیت شهرداری و دهها میلیارد تومان بودجه مصوب در دستور کار قرار دهد تا بستر جدید گردشگری در بافت تاریخی ایجاد شود، مصلحت و منافع شهر اقتضا می کند که شهرداری در اجرای طرح بازسازی شیراز قدیم وارد شود و میراث به وظیفه ذاتی خود در احیا و نوسازی منازل فوق الذکر بپردازد. معامله نکردن بر سر منافع و مصلحت شهر، افتخار شورا و شهرداری است نه ابزار شماتت و جابجایی جای مدعی العموم فرهنگی شهر!؟ شورای شهر قصد داشت، سازمان زیارت و گردشگری را به منظور اصلاح ناتوانی و ناکار آمدی موجود ایجاد کند که به بهانه حاکمیتی بودن میراث نگذاشتند. شورا بارها اعلام کرده، میراث، آرمگاه سعدی و حافظ را به شهرداری بسپارد یا به صورت هیأت امنایی با حضور نمایندگان شورا و شهرداری اداره نمایند تا بتوان آنها را از وضع ناراحت کننده فعلی بیرون آورد که پاسخی شنیده نشد، جنب آرامگاه حافظ و پشت آرامگاه سعدی نزدیک به ۱۰ سال گود برداری شده برای اجرای پروژه که همچنان راکد مانده در حالی که اگر مدیریت آنها به شهرداری سپرده می شد تاکنون به بهره برداری رسیده بود.
شهرداری جلو آرامگاه حافظ را سنگ فرش نموده اما میراث برای پارکینگ مورد نیاز آرامگاه حافظ و سعدی تاکنون هیچ اقدامی انجام نداده و اگر حمایت شهرداری نبود، میراث به تعطیلی کشانده شده بود.
شهرداری دو برابر محوطه آرامگاه سعدی قبل از انقلاب را با تملک منازل تبدیل به فضای سبز فرح بخشی نموده و ماهیانه ۵۰ میلیون تومان برای حفظ و نگهداری آن هزینه می کند و تاکنون برای قنات سعدی و حوض ماهی آرامگاه سعدی ۴۵۰ میلیون تومان هزینه تا با کف شکنی آب را بازگرداند، میراث به مردم شهر پاسخ دهد تاکنون در این عرصه چه کاری انجام داده است؟ شهرداری میلیاردها تومان هزینه می کند تا آب رکنی احیا و تبدیل به فضای گردشگری مناسب شود، میراث نه تنها مشارکت نکرده بلکه اندک هزینه هایی که در آنجا در سالهای قبل شده بود را میخواهد از شهرداری پس بگیرد. شهرداری صدها میلیون تومان برای مرمت دروازه قرآن هزینه می کند، قرار بود در مدرسه خان، مدرس، محل تحصیل و اقامت ملاصدرا توسط شهرداری، میراث و اوقاف احیا و بازسازی شود، میراث به مردم پاسخ دهد در این رابطه چه اقدامی انجام داده است؟ اگر میراث به دنبال صیانت از میراث معنوی و تاریخی شهر بوده، چرا اجازه داد اطراف مدرسه تاریخی خان تبدیل به مجتمع تجاری برای طلا فروشان شود حتی منزل و کوچه شهید محراب آیت ا... دستغیب که میراث معنوی شهر بوده با خاک یکسان و جایش مجتمع    
 سازی شود؟ آیا میراث به وظیفه خود در این عرصه عمل کرده است؟
عزیزان میراث در پاسخ نوشته اند: آیا حقیقتاً کمیسیون فرهنگی شورای
 شهر شیراز دغدغه داشتن موزه ای استاندارد در این شهر را دارد؟
اگر چنین است آیا جناب آقای هاجری از دو بنای تاریخی تغییر کاربری داده شده در باغ جهان نما و باغ دلگشا به موزه ای که متأسفانه به مزایده برای بخش خصوصی گذاشته شده است و عدم حمایت از مجموعه داران آن موزه برای نور پردازی و ویترین آرایی و نصب تهویه مناسب اطلاع دارند!؟
بله اطلاع دارم، باغ دلگشا و باغ جهان نما متعلق به شهرداری است و مدیریت آنها طبق قانون ابلاغ وزارت کشور به سازمان سیما و منظر و فضای سبز شیراز سپرده شده و مهندس معصومی ریاست سازمان در پی گفتگوی حضوری با توجه به رانت خواری های موجود به دنبال احیای مناسب هر دو عمارت بوده، بهتر است رسانه ها موضوع را پیگیری تا مردم بدانند، عنقریب به وضع موجود در امارتهای این دو باغ پایان داده می شود تا کاربرد اصلی و مناسب آن به صورت برجسته عرضه شود. عزیزان میراث نوشته اند: آقایانی که مدعی حفاظت از موزه پارس هستند چرا در طی این سال ها تلاشی برای تخصیص بودجه برای احداث موزه ای استاندارد در شهر شیراز ننموده اند!؟
قانون مصوب کشور و ابلاغیه رسمی وزارت کشور کمک مالی به ادارات و سازمان های دولتی را منع کرده است، آیا می توانستیم برخلاف قانون برای ساخت موزه میراث فرهنگی و گردشگری ردیف بودجه مشخص می کنیم؟
ثانیا در طول چهار سال گذشته هیچ درخواستی از میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر نیاز به ساخت موزه و حتی بودجه به شورا و شهرداری نیامده است. اگر میراث مجوز ساخت و مدیریت موزه شهر را به شهرداری واگذار نماید، شهرداری می تواند ورود پیدا کند، مسئله ساخت تالار شهر و ورزشگاه پارس به شرط مالکیت و مدیریت شهرداری را پیشنهاد داده که پاسخی شنیده نشد. شهرداری نمی تواند ام المخارج سازمان های دولتی باشد اما میتواند با دریافت مدیریت و مالکیت ورود پیدا نماید. در حوزه ایجاد زیر ساخت ها و اصلاح آئین نامه های مربوط به حوزه گردشگری و زیارت، شورا و شهرداری دهها برابر میراث فرهنگی گام برداشته است حتی برای توسعه توریسم درمانی، عوارض ساخت و ساز هتل و اقامتگاه ها و مهمانپذیر ها، سفره خانه های سنتی و... از ساخت منزل مسکونی ارزان تر است، حتی در حوزه باغات با حفظ فضای سبز به تکمیل زیر ساخت های حوزه گردشگری و زیارت خوب وارد شده ایم حتی برای ساخت زائر سرای ارزان قیمت در مشهد مقدس، در گود عربان علی رغم چند بنای میراثی مانند مسجد نصیر الملک، نارنجستان قوام و...، میراث در امر ساخت یک پارکینگ برای اماکن میراثی خود ورود پیدا نکرده و شهرداری میلیاردها تومان برای تهیه پارکینگ هزینه نموده است. بدون شک تعامل، همکاری مشترک و همدلی حول محور منافع و مصلحت شهر باید مورد توجه قرار گیرد. تاکنون دهها خانواده سرشناس شهر با اعتراض به میراث فرهنگی به شورا آمده، می گویند میراث منازل تاریخی ما را ثبت، جلو درب منزل تابلو زده و مالکیت ما را نقض نموده، نه آنها را می خرند و نه اجازه بازسازی و نوسازی می دهند، مجبور شده آنها را به افاغنه اجاره و در جای دیگر شهر اقامت کنیم چون معبر مناسب نداشته و گاز کشی نشده است؟ اینها و دهها نمونه دیگر نشان از ناتوانی و ناکارآمدی و نیاز به خانه تکانی اساسی در میراث فرهنگی و گردشگری دارد.
امیدواریم با ایجاد مدیریت واحد شهری شاهد اینگونه ناهنجاری ها و سوء مدیریت شهری نباشیم.

 

دیدگاه های شما