امروز: یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: دویست و بیست و ششمین جلسه علنی شورا

  • تاریخ:
    ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
  • عنوان:
    دویست و بیست و ششمین جلسه علنی شورا
  • نام عضو:
    غلام مهدی حقدل

مهلت قانونی شورای چهارم براساس مصوبه مجلس طی هفته آینده به پایان می رسد، هرچند که باید در عرصه خدمت گذاری شوراها چهار سال کامل گردد، اما بحثی نیست. آنچه مهم است این است که امروز یکی از بزرگترین دستاوردهای شورا عمل به تاکیدات مقام معظم رهبری(مدظله) درخصوص رعایت عدالت اجتماعی می باشد به گونه ای که معظم له فرمودند: فلسفه وجودی مسئولین رعایت عدالت اجتماعی می باشد و هر مسئولی که به عدالت اجتماعی اعتقاد ندارد حضورش در آن جایگاه مشروعیت ندارد .
شورای چهارم به فضل الهی این دو موضوع را عینیت بخشید و در جهت رعایت عدالت اجتماعی در شهر شیراز، فاصله شمال و جنوب شهر را کم کرد و زیرساخت ها را درجنوب شهرتقویت نمود. به واسطه تصمیمات مدبرانه شورا و تلاش جهادی شهرداری شیراز میل به ماندن مردم درجنوب شهر تقویت شد و خدا توفیق داد در مدت این چهار سال اتوبان ها، بلوارها، خیابان ها، زیرگذرها و روگذرها، فرهنگسراها، سالن های ورزشی، قرائت خانه ها، پارک ها و فضای سبز بسیاری را در مناطق جنوب شهر احداث کردیم.  همچنین خط ۲ قطار شهری را از جنوبی ترین نقطه آغاز کردیم به طوری که امروز دیگر، مردم جنوب شهر امیدشان این نیست که به شمال شهر مهاجرت کنند و علاقمند به ماندن در مناطق جنوبی شهر شده اند و این از ثمرات انقلاب اسلامی ایران و فعالیت نظام شورایی می باشد. خدمت رسانی شوراها در حیطه تصویب مصوبات اصولی و نظارت بر عملکرد شهرداریها و اولویت دادن به بحث عدالت اجتماعی منشا موفقیت های شوراها تاکنون بوده است. به عنوان نمونه در قبل از شورای چهارم بزرگترین پارک شهر شیراز-پارک آزادی- ۱۹ هکتار بود. در حالیکه در هفته گذشته در منطقه دراک، پارک ۵۸۰ هکتار ی افتتاح شده است. به لطف خدا و شهرداری راه اندازی، تجهیز و تکمیل این پارک اتفاق مبارکی است برای غنی سازی اوقات فراغت مردم که موجب محقق شدن رویاهای آنان در این زمینه خواهد شد.
شنبه ۲۱ مرداد ماه، روز حمایت از صنایع کوچک نامگذاری شده است. صنایع کوچک یکی از راههای کسب درآمد و ایجاد اشتغال در جامعه می باشد که لازم است با حمایت از آنان زمینه را برای ارتقاء و رشد اقتصادی جامعه فراهم آوریم و بتوانیم ‌گامی راسخ در جهت بهبود وضعیت صنایع برداریم. به دلیل اهمیت و جایگاه اقتصادی صنایع کوچک در اقتصاد کشور و  با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری نسبت به اجرای سیاستهای اقتصادمقاومتی که اصلی ترین بخش آن توجه به توانمندیهای داخلی است ، امیدواریم با حمایت مطلوب دولت از این صنایع، به نتایج خوبی در این زمینه دست یابیم.
یکشنبه ۲۲ مرداد ماه روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی نامگذاری شده است. دین اسلام برای مشارکت های اجتماعی جایگاه ویژه ای قائل است. در آیه شریفه «و َتَعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ و َالتَّقْوَى»  همکاری و مشارکت یک امر قرآنی قلمداد شده است که شامل همه افراد جامعه
می باشد؛ مشارکت اجتماعی مصادیق مختلفی دارد که از آن میان می توان به کمک به فقرا و نیازمندان، جاده سازی و ... اشاره کرد. البته باید این مشارکت ها در جهت ارتقای سطح معنوی جامعه باشد.
دوشنبه۲۳ مرداد ماه به مناسبت پیروزی جنبش حزب الله لبنان روز مقاومت اسلامی نامگذاری شده است. مقاومتی که ریشه در اعتقادات اسلامی مردم جنوب لبنان و معطوف به اراده پولادین آنان است. مردمی جنگ زده، محروم و زجر کشیده که در برابر تجاوز همه جانبه و غیرانسانی رژیم اشغالگر قدس، تا پای جان ایستادگی کردند و طی نبردی سی و سه روزه، نقشه های دشمن متجاوز و سلطه طلب را نقش برآب زدند.
۲۶ مرداد ماه سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی در سال ۱۳۶۹  را گرامی می داریم. آزادگان سرافراز پس از سال ها اسارت در زندان ها و اسارتگاه های رژیم بعث عراق، قدم به خاک پاک میهن اسلامی خود گذاشتند. آزادگان، با ایمان راسخ خود در برابر همه فشارهای جسمی و روحی دشمنان ایستادند و از شکنجه های مزدوران بعث هراسی به خود راه ندادند. آزادگان، صبورانه به قضای الهی رضایت دادند و خود را از قید نفس و نفسیات رهایی دادند. یاد این بزرگ مردان تاریخ انقلاب اسلامی را گرامی می داریم.


 

دیدگاه های شما