امروز: یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: دویست و بیست و ششمین جلسه علنی شورا

  • تاریخ:
    ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
  • عنوان:
    دویست و بیست و ششمین جلسه علنی شورا
  • نام عضو:
    محمدرضا هاجری

۱- شهادت محسن حُججی جوان ۲۵ ساله مدافع حرم بدست جلادان زمان ، عالمی را بخود مشغول و شرق و غرب جهان را از شناخت این  سرباز اسلام متحیر و باب فتح الفتوح قلوب و عقول را به روی مشتاقان راه شهادت گشود.

اسلام ناب محمدی (ص) به وجود چنین شهیدانی که در برابر بمباران آمریکا و هجوم وحشیانه گروهک تروریستی داعش خم به ابرو نیاورده و ابو فاضل وار ایستاده ، افتخار می کند.

شهیدی که آثار تمامی کربلا و روز عاشورا را یکجا با خود به نمایش گذاشت ، اسارت با دستان بسته ، لب تشنگی ، خنجر در پهلو ، سربریده ، عریانی پیکر و ... همزمان همین گروهک باتفاق گروهک طالبان در روستای میرزا اولنگ افغانستان باب کربلا و عاشورای دیگری را گشود ، علاوه بر قتل و عام صدها کوچک و بزرک شیعه ، دهها دختر جوان روستا را به اسارت و بردگی با خود برد.

تأسف و خجالت در اینگونه حوادث از ناحیه کسانی است که در داخل ، برای ۱۲ کشته تروریستی در فرانسه به فاصله یک ساعت پیام همدردی می فرستند و حامیانشان در جلو سفارت فرانسه شمع روشن می کنند اما در این حادثه جانگداز تر نه تنها خبری از پیام فوری و شمع روشن کردن نیست بلکه با کسانی که حامی همین تروریستها بوده و هستند عکس سِلفی می گیرند و روح حقارت را بر ملت تحمیل می کنند.

این خود باختگان وطنی چه پاسخی به فرزند شیر خواره شهید حُججی دارند ، می توان گفت پدر تو بدست گروهک سَلفی به شهادت رسید و ما برای کسب پرستیژ با حامیان قاتل پدرت سلفی گرفتیم؟

حتی  بعضی ناجوانمردی پیشه کرده،  اصل شکل گیری یگان مدافعان حرم و حضور در سوریه و عراق را باب طبع دشمن نفی و مذمت می کنند تا  خیانت به وطن توسط دو بازیکن فوتبال را در برابر رژیم صهیونیستی توجیه کنند. ؟!

بر خلاف رویه ناصواب و بی انصافانه این جماعت لجوج و عنود، میلیونها جوان ایرانی ، عراقی ، سوری ، لبنانی  و ... ندا سر می دهند : «ما همگی حُججی هستیم و بیشماریم».

 
 

۲- نمایش قطار اتوبوس های نو برای حمل و نقل عمومی در بلوار چمران شیراز، هر بیننده ای را به وجد می آورد تا جایی که بعضی شهروندان فکور در کنار قطار اتوبوسها عکس یادگاری می گرفتند تا خاطرات خوش این دوران را برای خود ذخیره نمایند، سفارش اتوبوس های شیرازی برای کلانشهر های دیگر، نشان از مدیریت کار آمد و جهادی شهرداری دارد.

۳- شهرداری صد در صد آماده است تا پروژه فاخر و میراثی آرامستان دارالسلام را همچون تخت فولاد اصفهان تبدیل به قطبی زیارتی – گردشگری نماید. چنانچه میراث و اوقاف به حق خود قانع و به صورت مشارکتی همدل و همراه شهرداری گام بردارند، می توان امید داشت هرچه سریعتر پروژه میراثی آرامستان درالسلام با قدمت هزار ساله به هدف نهائی برسد.

۴- از آنجائیکه زیارت اهل قبور در آیات و روایات سفارش شده و می تواند در سلامت روحی و روانی جامعه نقش آفرین باشد، لازم است شهرداری به آرامستان های محلی توجه ویژه داشته باشد و این اماکن قابل دسترس در میان مردم را تبدیل به کانون فرهنگی – مذهبی و معنوی بنمایند.

 

تعطیل نمودن آنها با هر بهانه و دلیلی با آموزه های دینی مغایرت جدی دارد، چنانچه نواقص و موانعی وجود دارد، نواقص و موانع برطرف نه به تعطیلی کشانده شود.  

۵- علی رغم تاکید و دستور نماینده محترم ولی فقیه در استان فارس و رئیس شورای فرهنگ عمومی استان به دبیر شورای فرهنگ عمومی مبنی بر اختصاص فرصتی برای ارائه گزارش کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز در دو حوزه طرح مسجد محوری و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، گویا دبیر شورا برایش سخت است که چنین فرصتی را در نظر بگیرد.

 از عجائب فرهنگی روزگار ماست که دبیر شورای فرهنگ عمومی علی رغم ناتوانی و ناکارآمدی که ریشه در عدم تمکین از فرامین، دستورات و اسناد بالا دستی دارد، معلوم نیست چرا برایش سخت است اجازه دهد، عملکرد جهاد فرهنگی و فرهنگ جهادی را اعضای شورای فرهنگی – عمومی  بشنوند.

علت را باید در آن جست که آنها وعده کردند و ما به جا آوردیم، به قول حافظ شیرازی :

 

غلام پیر مغانم ز من مرنج ای شیخ                  

چرا که وعده تو کردی او به جای آورد

۶- از شهردار محترم شیراز درخواست دارم با توجه به انتظار شوق انگیز شهروندان شیرازی و وعده های داده شده، خط قطار شهری ایستگاه زند تا میدان ا... را هرچه سریعتر به بهره برداری رسانده تا همچنان حلاوت و شیرینی تلاش های جهادی – عمرانی درکام شهروندان شیرازی همچون یادگاری ماندگار و جاویدان باقی مانده، با خاطری خوش شورای چهارم را به شورای پنجم بسپاریم.

۷- علی رغم شعارهای پر طمطراق ادارات و سازمان ها نسبت به خبرنگاران که حتی دم از هفته ای برای آنها می زنند، آنگونه که شایسته احوال آن عزیزان بوده از آنها استقبال نشد و ایام را هر کسی به نوعی در سطحی نازل دست کم گرفتند که امیدواریم در فرصت باقی مانده جبران مافات کنند. بدون شک خبرنگاران می توانند در اصلاح امور و انتقال مشکلات و موانع از بسیاری از مشاورینی که با حقوق های نجومی در ادارات و سازمان ها جلوس نموده اند، اثر گذار تر برای ادارات و سازمان ها باشند.

از روی خبرنگاران عزیز شرمنده ایم که نتوانستیم آنگونه که لایق و شایسته  آنها بود از آنان تجلیل و حمایت کنیم.

 

پرده بردار ز رخ، چره گشا ناز بس است      

عاشق سوخته از دیدن رویت هوس است

 

مرغ پرسوخته را نیست نصیبی ز بهار                               

عرصه جولانگه زاغ است و نوای مگس است


دیدگاه های شما