امروز: یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: دویست و بیست و ششمین جلسه علنی شورا

  • تاریخ:
    ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
  • عنوان:
    دویست و بیست و ششمین جلسه علنی شورا
  • نام عضو:
    محمد حق نگر

دیروز کمیسیون خدمات شهری باتفاق مدیر و تعدادی از معاونین سازمان زیباسازی، منظر و فضای سبز از باغ الگوئی آقای بهرام زارع در حوالی شهر نی ریز بازدید داشت،
اتفاق بسیار زیبایی که توسط آقای بهرام زارع در آن منطقه خشک و لم یزرع روی داده بود. انسان را به حیرت می آورد، و به خاطر همین نوع آوری و کار فوق العاده لوح های تقدیر از چند رئیس جمهور و تندیس از وزرا جهت آقای بهرام زارع صادر گردیده که در خانه وی مشاهده کردیم.
خوشبختانه سازمان فضای سبز از وجود این مبتکر خلاق در توسعه و پویایی فضای سبز شیراز بهره برده است و نامبرده چند پروژه همکاری با سازمان امضا نموده که در دست اجرا می باشد.
بازدید دیروز یک قوت قلب برای اعضاء کمیسیون خدمات شهری ایجاد کرد. و ما امیدوار گشتیم که مسیر انتخاب شده توسط سازمان زیباسازی، منظر و فضای سبز برای توسعه و گسترش فضای سبز و همچنین برای ایجاد تحول در بخش نگهداری باغات قصردشت در مسیر مطمئن و قابل اعتمادی قرار گرفته است.
اقدامات انجام شده توسط آقای زارع در حوزه باغداری و تولید نهال واقعاً دیدنی است. نامبرده توانسته است با بهره وری بالا و تولید محصول ارگانیک درجه یک، مقام اول را در کشور کسب نماید.
لذا ضمن تقدیر و تشکر از نامبرده ، از اقدامات انجام شده مبنی بر بکارگیری نخبگان برای فضای سبز شیراز توسط مدیرسابق و مدیر فعلی سازمان فضای سبز نیز تقدیر و تشکر می نمایم .
سازمان طی سال گذشته با استفاده از تجربه های آقای بهرام زارع که یک دانشگاه متحرک می باشد توانسته اند اقدامات مفیدی در اجرای باغ الگوئی در شهر شیراز انجام دهند.
و تولیدات نهالی که با سفارش شهرداری شیراز توسط آقای زارع آماده شده بود بسیار شگفت انگیز و درخور تحسین بودند و روند همکاری فوق بنا به گفته آقای بهرام زارع قادر خواهد بود کلیه باغات قصرالدشت را از نابودی نجات داده و با تولید محصولات درجه یک هم باغ های قصرالدشت اقتصادی گردند و هم یک برند از تولید محصولات درجه یک باغی برای شهر شیراز کسب گردد.
لذا از مدیرعامل محترم سازمان باغات جناب آقای رونق زاده تقاضا دارم بودجه مصوبه ده میلیاردی که سالانه جهت حمایت از باغ ها تصویب گردیده است را در مسیر همکاری با نخبگانی مثل آقای بهرام زارع و دانشگاه شیراز قرار داده تا انشاالله هرچه سریعتر ثمره اقتصادی شدن نگاهداشت باغات برای باغداران زحمتکش شهر شیراز ملموس گردد.
از جناب آقای مهندس معصومی مدیر فعلی و جناب مهندس معطری مدیر سابق سازمان فضای سبز به خاطر درایت و تیزبینی شان در انتخاب و بکارگیری نیروهای نخبه و تراز اول در حفظ وگسترش فضای سبز کمال تقدیر و تشکر را دارم .
افزایش سرانه فضای سبز شیراز از ۱۸ مترمربع به ۲۳ مترمربع طی ۴ سال گذشته یک اقدام بسیار بزرگ بوده که در کشور بی نظیر می باشد. و جادارد از هیئت مدیره سازمان فضای سبز نیز تقدیر و تشکر بعمل آید.
شورای چهارم شهر شیراز  پس از ۴ سال تلاش شبانه روزی در آستانه تحویل دادن کلید پارلمان شهری به شورای پنجم خود را وارسی می کند به نظر من آهنگ حرکت شورای چهارم از آغاز در مسیر تعالی و توسعه شهر شیراز بود و لطف خداوند نیز همراهی کرد، و نتیجه همدلی اعضای این شورا ثمرات پرخیر و برکتی گردید که امروز شاهد آن هستیم.
شعار من و خیلی از دوستان اعضاء شورا حرکت توسعه در شهر شیراز در ابعاد زیر تعریف گردیده بود:
۱-    توسعه گردشگری در سه بعد زیارت، سیاحت، سلامت
۲-    توجه ویژه به حمل و نقل عمومی
۳-    توسعه فضای سبز و حفظ مزیت نسبی شهر شیراز در بین کلان شهرهای کشور
۴-    پرداخت به مسائل اجتماعی و فرهنگی
۵-    تأمین درآمد پایدار برای شهر شیراز
خداراشکر ۵ هدف فوق تا حد زیادی صورت اجرایی بخود گرفت و حداقل ۲۰۰۰ پروژه که برای رسیدن به اهداف فوق تعریف گردیده بود همگی به ثمر رسید و خصوصاً در این ماه های آخر عمر شورا شاهد افتتاح بخش اعظمی از این پروژه ها هستیم.
کاهش اخذ پروانه های ساختمانی (تا میزان ۴۵درصد در زمان فعلی) قاعدتاً باید شهرداری شیراز را فلج
می کرد، اما خوشبختانه در حال حاضر هر ماه شاهد افتتاح پروژه های سرمایه گذاری علاوه بر پروژه های عمرانی در سطح شهر می باشیم.
امروز شهرداری شیراز با افتخار اعلام می نماید که حدود ۵۰ درصد وابستگی به اخذ پروانه های ساختمانی را در امر بودجه رسانی را کاهش داده است.
این اتفاق یک اقدام شایسته و بایسته در جهت تأمین  درآمد پایدار برای شهر شیراز بوده بطوریکه ما امروز شهر شیراز را در حالی تحویل شورای پنجم می دهیم که حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان درآمد غیرمنقول شامل آپارتمان و مغازه که متعلق به شهرداری و مردم شیراز می باشد، را نیز تحویل می گیرند.
در بخش توسعه فضای سبز و حفظ مزیت نسبی شهر شیراز موفقیت شورای چهارم چشمگیرتر بوده و حدود ۱۳۰۰۰ هکتار ارتفاعات شهر شیراز را به سرمایه شهر اضافه نموده و دست متجاوزان و زمین خواران را از دست اندازی به ارتفاعات که مهمترین سرمایه شهر شیراز می باشد کوتاه نموده است. و طی ۴ سال گذشته ۵/۲ میلیون اصله درخت کاشته شده است و برای تأمین آب نیز حداقل ۱۳ مصوبه شامل آبخیزداری کل ارتفاعات ، ساخت تصفیه خانه محلی ، استفاده از روان آب ها، احیاء قنوات، صرفه جویی در مصرف آب تغییر الگوی کشت و کاشت گیاهان بومی کم آب ، استفاده از خروجی پساب دو تصفیه خانه شیراز را به مرحله اجرائی در آورده است . از آنجا که تأمین آب پایدار برای ۶۰۰۰ هکتار فضای سبز موجود و فضای سبز در حال توسعه لازم و ضروری است لذا لازم است مصوبات فوق به صورت خیلی جدی توسط شورای پنجم دنبال گردد تا انشاالله مزیت نسبی شهر شیراز که تاکنون با قوت حفظ گردیده است ، تضمین کامل یابد.
تثبیت ارتفاعات و تبدیل آنها به یک فضای سبز بزرگ نیز یک سرمایه برای شهر شیراز و یک اقدام بسیار خارق العاده بوده که سند افتخار آن برای شورای چهارم و مدیریت ارتفاعات  و سازمان فضای سبز تا ابد باقی خواهند ماند و تکمیل این پروژه بزرگ توسط دوستان خوبمان در شورای پنجم باعث خواهد شد که شهر شیراز همچون یک نگین درخشان در میان شهرهای خاورمیانه بدرخشد.
آنچه انجام گردیده است عیان بوده از بذل محبت مردم خوب شهر شیراز نسبت به اعضای شورای چهارم و شهردار محبوب شهرمان جناب آقای دکتر پاک فطرت، رضایت مندی و خشنودی آنان کاملاً مشهود است، امیدوار هستیم که در پیشگاه لایزال الهی نیز این خدمات مورد قبول واقع گشته و ذخیره آخرت ما گردد.

 

دیدگاه های شما