امروز: یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: دویست و بیست و هفتمین جلسه علنی شورا

  • تاریخ:
    ۱۳۹۶/۰۵/۳۰
  • عنوان:
    دویست و بیست و هفتمین جلسه علنی شورا
  • نام عضو:
    محمدرضا هاجری

بیا تا گل بر افشانیم و می در ساغر اندازیم    فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم

اول: حماسه ایثار و شهامت شهید محسن حججی باب خیری است برای فتح عقول و قلوب عالم معنا، کار شهید حججی فتح الفتوح واقعی جهان برای حضور و ظهور تفسیری معنوی از حیات طیبه جوانان می باشد، به قول حافظ شیرازی:

تا نگردی آشنا زین پرده رمزی نشنوی           گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش

اینکه یک جوان مؤمن ۲۵ ساله پاسدار در طی چند ساعت بتواند ابهت پوشالی قدرت های غربی، عبری و عربی حامی گروهک تروریستی داعش را فرو ریزد و محبوب و مقبول عالم شود، حکایتی ناشنیدنی است که باید شنید و آن را تبدیل به الگو و اسوه برای جوانان عالم نمود.

بازار حُسن جمله خوبان شکسته ای   ره نیست کز تو، هیچ خریدار بگذرد

مفتخرم که بهترین دوران جوانی خود را در فضای نهادی نفس کشیده ام که تربیت یافتگانش همچون سرلشکر قاسم سلیمانی و شهید حججی عالم گیر شده اند.

اگر چه حُسن فروشان به جلوه آمده اند       کسی به حُسن و ملاحت به یار ما نرسد

بدون شک عقبه و پیشینه افتخار آمیز و انرژی متراکم موجود که در حال باز شدن می باشد عامل می شود، در شورا باشم یا نباشم، در راستای برافراشتن و به اهتزاز در آوردن عَلَم نظام مقدس جمهوری اسلامی سر از پا نشناخته تا به سرای باقی رهسپار، آرام گیرم.
چه خوش صید دلم کردی بنازم چشم مستت را 
که کس آهوی وحشی را از این خوشتر نمی گیرد

دوم: ضمن تقدیر و تشکر از تمامی اعضای محترم شورا و شهرداری که همگام، همدل و همراه موفق ترین و کارآمد ترین مدیریت شهری را به نمایش گذاشتند تقدیر و تشکر ویژه دارم. بدون شک، ثمره و نتیجه زحمات و تلاش این عزیزان همچون یادگاری ماندگار و جاویدان بر تارک شهر مقدس شیراز می درخشد، راهنمائی نموده، نورافشانی میکند.
از آنجائیکه فرصت خدمت و رأی مردم را حق الناس دانسته و می دانم، چنانچه در دوران خدمت در شورا و شهرداری تندی نموده و دلی را رنجانده ام از اعماق جان عذرخواهی، تمنا دارم عفو نموده تا زندگی سرتاسر مشحون از مهربانی، مهرورزی، محبت، احسان، نیکی، ایثار و از خود گذشتگی ادامه یابد.

همی گویم و گفته ام بارها                              بود کیش من مهر دلدارها
پرستش به مستی است در کیش مهر          برون اند زین جرگه هشیارها
به شادی و آسایش و خواب و خور                          ندارند کاری دل افگارها

سوم: از آنجائیکه شهر را همچون کشتی در حرکت میدانم که همگان باید در سلامت، امنیت و حرکت صحیح کشتی برای رسیدن به ساحل خدمت مشارکت نمایند، فارغ از دسته بندی های سیاسی و علی رغم عبور از حق الناس و مُرّ قانون در انتخابات، به منظور انتقال تجربیات و ارائه طرح و برنامه های پیشنهادی به شورای پنجم و شهرداری اعلام آمادگی نموده، خودم و اعضای محترم شورای پنجم و شهرداری را به این پند حکیمانه سعدی شیرازی توصیه می نمایم:

    مرا پیر دانای مرشد شهاب                 دو اندرز فرمود بر روی آب
یکی آنکه در جمع خودبین مباش                  دگر آنکه برخلق بدبین مباش

چهارم: به زودی مجمع ادوار شورا و شهرداران شیراز تشکیل و با چهار کارگروه، سازندگی و عمران، سرمایه گذاری و راه های کسب درآمد های ثابت، فرهنگی، گردشگری، ورزشی و خدمات شهری، طرح و پیشنهادهای کاربردی خود را در اختیار شورا و شهرداری قرار خواهند داد تا شاهد رشد و شکوفایی همه جانبه شهر مقدس شیراز باشیم.
بدون شک حمایت و مساعدت شورا و شهرداری از این مجمع دلسوز می تواند فصل خیر مشترکی باشد در حوزه مشاوره خیرخواهانه برای بالندگی شهر مقدس شیراز.

      بر سر آنم که گر زدست بر آید                   دست به کاری زنم که غصه سر آید
      صالح و طالع متاع خویش نمودند                تا چه قبول افتد و که در نظر آید

پنجم: با توجه به طلب نجومی شهرداری شیراز از ادارات دولتی و مطالبات بابت تعهدات قانونی پرداخت نشده به شهرداری مربوط به قطار شهری، خرید اتوبوس، مالیات بر ارزش افزوده، فروش سوخت مصرفی در شیراز، جرائم راهنمائی و رانندگی و... شورای پنجم با حمایت و کمک نمایندگان شیراز می تواند صدها میلیارد تومان همه ساله دریافت و در حوزه تکمیل زیرساخت ها از آن بهره ببرد. تمکین دولت به قانون و عمل به تعهدات قانونی میتواند عامل فرج و گشایش درآمد های پایدار شهری باشد.
ششم: با توجه به رکود در حوزه ساخت و ساز ساختمان که بخشی از آن مربوط به قوانین دست و پاگیر اداری می باشد به منظور حمایت از حوزه ساخت و ساز لازم است دریافت های متعدد از سازندگان بنا شامل هزینه های مجری ذیصلاح، حق ناظر ساختمان، عوارض شهرداری، سهم خدمات، بیمه تأمین اجتماعی، ارزش افزوده و... تجمیع شده و با یارانه دولت میل و رغبت به این صنعت بازگردد.
در حال حاضر بعضاً هزینه های جنبی ساختمان از هزینه اصل بنا بیشتر می شود و همین حاشیه های هزینه بر، صنعت ساختمان که منبع اصلی درآمدهای شهری می باشد را با مشکل جدی مواجه نموده است، مشارکت شهرداری در پروژه های بزرگ سرمایه گذاری می تواند، درآمدهای پایدار شهرداری را تقویت نماید.
می بایست از ذره ذره فضاهای شهری در اختیار شهرداری ضمن رعایت اصول و معیارهای قانونی بهره برد و آنها را تبدیل به بستر تولید ثروت و ایجاد فرصت شغلی نمود تا شهر تبدیل به کارگاهی بزرگ در حوزه سازندگی، عمران و آبادی ، فرهنگی – ورزشی و تولید و اشتغال گردد. و اما حسن ختام آنکه  تفألی به دیوان خواجه اهل راز زده که چنین مرا نواخت :
هر چند پیر و خسته دل و ناتوان شدم
هر گه که یاد روی تو کردم جوان شدم
شکر خدا که هر چه طلب کردم از خدا
بر منتهای همت خود کامران شدم
ای گلبن جوان بر دولت بخور که من
در سایه تو بلبل باغ جهان شدم
اول ز تحت و فوق وجودم خبر نبود
در مکتب غم تو چنین نکته دان شدم
قسمت حوالتم به خرابات می‌کند
هر چند کاین چنین شدم و آن چنان شدم
آن روز بر دلم در معنی گشوده شد
کز ساکنان درگه پیر مغان شدم
در شاهراه دولت سرمد به تخت بخت
با جام می به کام دل دوستان شدم
از آن زمان که فتنه چشمت به من رسید
ایمن ز شر فتنه آخرزمان شدم
من پیر سال و ماه نیم یار بی ‌وفاست
بر من چو عمر می‌گذرد پیر از آن شدم
دوشم نوید داد عنایت که حافظا
بازآ که من به عفو گنا هت ضمان شدم
فراموش نکنیم که: و العاقبة للمتّقین « وَلَقَدْ كَتَبْنَا فِي الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُهَا عِبَادِيَ الصَّالِحُونَ» (انبياء ۱۰۵)
محمد رضا هاجری


 

دیدگاه های شما