امروز: جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: شهرداری در تغییر کاربری ها، تنظیم توافقنامه با مالکین، صدور پروانه و فروش تراکم حقوق مردم را رعایت کند/ گفته می‌شود برخی املاک شهرداری سال‌هاست بدون مجوز در تصرف افراد خاصی قرار دارد/ شهرداری گزارش دقیقی از املاک شناسایی نشده به شورا ارائه کند

  • تاریخ:
    ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  • عنوان:
    شهرداری در تغییر کاربری ها، تنظیم توافقنامه با مالکین، صدور پروانه و فروش تراکم حقوق مردم را رعایت کند/ گفته می‌شود برخی املاک شهرداری سال‌هاست بدون مجوز در تصرف افراد خاصی قرار دارد/ شهرداری گزارش دقیقی از املاک شناسایی نشده به شورا ارائه کند
  • نام عضو:
    سیدعبدالرزاق موسوی

به نام خدا
شانزدهم خردادماه امسال مصادف با بیست و پنجم شوال سال ۱۴۸ هجری قمری روز شهادت امام جعفر صادق (ع) است. ضمن تسلیت شهادت این امام عزیز حدیثی را از ایشان  نقل می‌کنم. ایشان می فرمایند: مؤمن کسی است که هر گاه شاد باشد، شادی اش او را به گناه و باطل نمی کشاند و هر گاه خشمگین شود، خشمش او را از گفتار حق خارج نکند و هر گاه قدرت یابد، قدرتش او را به ظلم و کردار ناروا نکشاند. امیدواریم، بتوانیم در زندگی فردی و اجتماعی وفادار به راه و سیره زندگی، امامان و پیشوایان خود باشیم.
موضوع مهم دیگر سالروز قیام تاریخی مردم قم و همچنین سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) است. همه ما می دانیم که امام در سیزدهم خرداد ماه ۱۳۴۲ و به مناسبت عاشورای حسینی در مسجد فیضیه سخنرانی کردند. به دنبال سخنرانی ایشان تعدادی از طلاب و مردم ورامین در حمایت از امام،  شهید و ایشان نیزبه کشور عراق تبعید شدند. در ادامه  با رهبری ایشان، مردم نظام شاهنشاهی را ساقط و جمهوری اسلامی ایران مستقر شد. سرانجام پس از گذشت حدود ده و نیم سال از عمر جمهوری اسلامی ایران در روز چهاردهم خرداد سال ۶۸ به دیدار معبود شتافتند. به روح بلند و ملکوتی ایشان و همه شهدای پانزدهم خردادماه قم و ورامین سلام و درود می فرستیم. امیدوار هستیم همه ما در نظر و عمل به اندیشه و راه امام وفادار باشیم.
پانزدهم خرداد ماه به نام روز جهانی محیط زیست نامگذاری شده است. یکی از موضوعات مهم و در واقع حق های اساسی شهروندی حق برخورداری از محیط زیست سالم و باکیفیت است. نقش شورا و شهرداری در این زمینه بسیار مهم است. تصور می کنم در این حوزه شهرداری شیراز خوب عمل کرده است. اگر چه می توانستیم عملکرد بهتری داشته باشیم.
مجددا شهرداری و مدیران مربوطه را به رعایت حقوق مردم در تغییر کاربری ها و تنظیم توافقنامه با مالکین و صدور پروانه ساختمان دعوت می کنم. به ویژه در موضوع پروانه ساختمان و فروش تراکم گزارش هایی داریم که بعضاً نگران کننده است. البته شهرداری هم می گوید: منابع درآمدی اش عمدتاً از همین محل است. دولت هم نتوانست به تعهدات خود در مقابل شهرداریها عمل کند بلکه در مواردی هزینه‌های مضاعفی هم بر شهرداری تحمیل کرده است.
موضوع املاک شناسایی نشده شهرداری موضوع دیگری است که قابل تأمل است و لازم است شهرداری گزارش دقیقی به شورا ارائه کند. گزارشی داریم که برخی املاک و به صورت خاص خانه های سازمانی شهرداری سال‌ها در اختیار افراد خاصی است و بدون مجوز ادامه تصرف می‌دهند. شهرداری گزارش مستند آن را به شورا ارائه کند. 
در هفته گذشته در موضوع سامانه شفافیت و مدیریت اطلاعات پروژه تذکر دادم و قرار شد رئیس محترم کمیسیون هوشمند سازی در صحن ارائه کنند که منتظر هستیم. البته گزارش عملکرد شهرداری در موضوع مصوبات شفافیت تهیه شده است که برای اعضای شورا ارسال و از طریق پایگاه اطلاع رسانی شورا به اطلاع عموم شهروندان خواهد رسید.
همچنین گزارش آخرین وضعیت پیشرفت پروژه ها و مقایسه شاخص های ارزیابی عملکرد شهرداری در ۶۵ شاخص تهیه که از اداره اطلاع رسانی می خواهم آن را منتشر کنند.
اداره املاک شهرداری، گزارشی از مجموعه اقدامات خود را در زمینه حفظ و حراست از املاک شهرداری تهیه و تا هفته آینده به شورا ارئه کند.
پایان/


دیدگاه های شما