امروز: جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: مردم چه گناهی کرده‌اند که باید چنین وضعیتی را تحمل کنند؟/ وضعیت خوزستان به عنوان سپر ایران در دفاع مقدس، مایه شرمندگی مسئولان است/ در نوع مدیریت و اداره کشور باید تجدید نظر شود/ هر مسؤولی در هر سطحی باید پاسخگوی اقدامات دوران خود باشد

  • تاریخ:
    ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  • عنوان:
    مردم چه گناهی کرده‌اند که باید چنین وضعیتی را تحمل کنند؟/ وضعیت خوزستان به عنوان سپر ایران در دفاع مقدس، مایه شرمندگی مسئولان است/ در نوع مدیریت و اداره کشور باید تجدید نظر شود/ هر مسؤولی در هر سطحی باید پاسخگوی اقدامات دوران خود باشد
  • نام عضو:
    سیدعبدالرزاق موسوی

بسم الله الرحمن الرحیم
چهارم مردادماه مصادف با ۱۵ ذیحجه ولادت امام علی النقی الهادی علیه السلام امام دهم است. ولادت این امام عزیز را به همه دوستداران و پیروان خاندان عصمت و طهارت تبریک عرض می نمایم.
هجدهم ذی حجه مصادف با هفتم مردادماه سال جاری، که در تاریخ اسلام و ما شیعیان از برجستگی و اعتبار ویژه ای برخوردار است، عید بزرگ مسلمانان است. پیامبر اسلام (ص) در آخرین سفر حج خود و در بازگشت از مکه (خانه خدا) در محلی به نام خم، امام علی علیه السلام را به عنوان جانشین و وصی خود معرفی نمود. این روز و این عید را به همه ارادتمندان امام علی علیه السلام تبریک عرض می نمایم.
جرج جرداق مسیحی که در آبان ماه ۱۳۹۳ جهان را بدرود گفت، مجموعه ۵ جلدی به نام "الامام علی صوت العداله الانسانیه" را در وصف امام علی علیه السلام می نویسد. او در وصف امام می گوید: " ای دنیا، چه می شد که همه توان خود را گرد می آوردی و در هر روزگاری (علی) ای با آن قلب و زبان و اختیاراتش عنایت می کردی. در آخرین روزهای عمرش از او سؤال می کنند، علت علاقه او به امام چیست؟ می گوید : امام علی (ع) متعلق به همه بشریت، بزرگان و اندیشمندان جهان است" فکر می کردم، چرا این دانشمند مسیحی چندین سال از عمرش را صرف تألیف این مجموعه کتاب در وصف امام علی (ع) و آن هم با عنوان "امام علی صدای عدالت انسانیت" می کند. تصور می کنم، او دریافته بود که جهان بیش از هر چیز به عدالت نیازمند است و در فهم، اجرا و عمل به عدالت، هیچ همتایی برای امام علی (ع) نیست.
جای تأسف است که ما نمی توانیم از راه و رسم و سیره امام علی علیه السلام و آثار گرانبهایش نهج البلاغه در عمل استفاده کنیم. ما امروز بیش از هر زمان دیگری به الگو گرفتن از شیوه و روش زندگی او به ویژه در اداره جامعه و کشور و برخورد با مردم نیازمندیم. به همین دلیل دو فراز از نامه معروف ایشان به مالک اشتر والی مصر که همه با آن آشنایی دارید، قرائت می کنم:
"بدان که هیچ چیز گمان مردم را نسبت به والی خوب نمی کند، بهتر از نیکی و لطفی که والی به مردم می نماید و هزینه های آن ها را سبک می کند و بر چیزی که به آنها حقی ندارد، ناراحت نمی شود. بنابراین باید کاری کنی که خویش بینی و سختی فراوان را از تو دور سازد و کسی از همه بیشتر سزاوار است به او حسن ظن داشته باشی که از ناحیه تو به او خیری رسیده و سزاوارترین کسی که باید به او بدگمان باشی کسی است که با او بد رفتاری کرده ای". "بهترین چیزی که زمامداران را شادمان می سازد، اجرای عدالت و برپایی آن در شهرها و آشکار ساختن دوستی مردم است و دوستی مردم آشکار نمی شود مگر موقعی که دلهایشان از کینه و خشم خالی شود و دلسوز نمی مانند مگر موقعی که زمامداران خویش را برای کارهای خود نگاه دارند و ادامه حکومت آنان را سنگین نشمارند و نخواهند که هر چه زودتر این حکومت تمام شود. بنابراین آرزوهای مردم را برآورده کن و آن ها را به خوبی یاد کن و تلاش و همت اشخاصی که مورد امتحان قرا گرفته اند و سختی هایی را متحمل شده اند یادآوری نما، زیرا که یادآوری کارهای نیک نیکوکاران انسان دلیر را تهییج می کند و به تلاش وا می دارد". "و اگر مردم درباره تو گمان ستمگری بردند عذر و دلیلت را آشکار به ایشان بیان کن و با دفاع از خود گمانشان را برطرف ساز. در این کار نفس خویش را مطیع ساخته و با مردم مدارا نموده و به حاجت خویش رسیده و مردم را به راه حق وادار ساخته". مخاطب این سخنان، همه ما، مدیران و مسئولان در هر سطحی در کشور است.
ما در شرایط حساسی هستیم. همه آنان که دل در گرو کشور، مردم و نظام دارند، باید به دور از دسته بندی و خودبرتر بینی برای عبور از این شرایط به هم کمک کنند. ما باید در روابط و نوع نگاه خودمان به مردم که حضرت امام (ره) آنان را ولی نعمت نامید، همان گونه که در کلام امام معصوم هم به خوبی دیده می‌شود، بازنگری کنیم. اکثر مردم در شرایط سختی هستند.
ویروس کرونا هر روز خانواده ای را عزادار می کند و خود من در روزهای اخیر عزادار یکی از بهترین دوستان و چهره فرهنگی فرهیخته، مرحوم علی خواجوی هستم. رئیس سازمان نظام پزشکی کشور می گوید: آمار متوفیان ناشی از کرونا در ایران از اتحادیه اروپا با بیش از ۴۵۰ میلیون نفر جمعیت، بیشتر است. چه کسی باید پاسخ دهد؟ مردم چه گناهی کرده اند؟ مگر نه اینکه هشت سال دفاع مقدس را مقاومت کردند و در تمام سختی ها کشور و مسئولان را همراهی کردند؟ وزیر بهداشت و درمان چه پاسخی دارد؟ مجلس و دولت چه پاسخی دارند؟
موضوع آب خوزستان و مشکلاتی که برای مردم فراهم شده است، موضوع ساده ای نیست که به سادگی بشود از کنار آن گذشت. آنان که هشت سال دفاع مقدس را درک کرده اند و به یاد می آورند می دانند که مردم خوزستان در خط اول دفاع از کشور و ملت چه هزینه های سنگینی را پرداخت کرده اند. آبادان، خرمشهر، دزفول، سوسنگرد، جای جای این استان به نظام، کشور و ملت خدمت کرده است. مایه شرمندگی مسئولان ذیربط است، چرا یک نفر استعفا نمی دهد؟
متخصصان و دانشمندان این کشور این وضعیت بحرانی آب را پیش‌بینی کرده بودند. البته موضوع آب منحصر به خوزستان نیست. در همین استان فارس هم شاهد هستیم. ما مشکل داریم. دریاچه بختگان، دریاچه پریشان که تنها دریاچه آب شیرین ایران بود، خشک شد. در تخصص بنده نیست ولی به تجربه ثابت شده است که هر جایی که ما نظرات متخصصان و صاحب نظران و کارشناسان را نادیده گرفته ایم و بر اساس پژوهش ها و تحقیقات علمی و بدون دخالت‌های سلیقه‌ای عمل نکرده ایم، خسارت های غیر قابل جبرانی به این کشور وارد کرده ایم.
فکر می کنم در نوع مدیریت و اداره کشور باید تجدید نظر کنیم. نباید تغییر یک رئیس جمهور در یک کشور این همه تفاوت نظر و نگاه ایجاد کند و بنایی از نو گذاشته شود. سؤال مهم این است: مگر نباید هر کسی پاسخگوی عملکرد خود باشد؟ ما قانون داریم؛ قانون مسئولیت مدنی. در زمینه مسئولیت کارکنان و مدیران قانون داریم. اگرچه این قانون به نظر برخی حقوقدانان دارای ابهام و ایرادات است و نیاز به اصلاح شاید داشته باشد ولی بر اساس همین قانون عدالت و منطق، هم مدیران و مسئولان باید پاسخگو و مسئول اقدامات دوران مدیریت خود باشند. نمی شود مقام ارشد در کشور بیاید و به کشور ضرر و زیان های متعددی وارد کند، بعد هم تشریف ببرد. چطور یک مدیر جزء اگر تخلفی کرد تا سال ها باید به دادگاه و مراجع رسیدگی، پاسخ دهد، اما یک وزیر و حتی رئیس جمهور پاسخگو نباشد؟ البته در مورد مدیران هم سلیقه ای عمل می کنیم. اینها مصداق همان تبعیض و تضییع حقوق مردم است.
در هفته ای که گذشت تیم فوتبال فجر شهید سپاسی با پیروزی در آخرین دیدار خود همراه با قهرمانی به لیگ برتر راه یافت. این پیروزی و موفقیت را به همه هم استانی ها و هم شهری ها و به ویژه دوستداران فوتبال و مدیران، مسئولان، مربیان و بازیکنان تیم فجر تبریک عرض می نمایم.
و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته


دیدگاه های شما