امروز: جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: شورای پنجم گام‌های ماندگاری برای بهبود جایگاه شهروندان در مجموعه مدیریت شهری برداشته است/ مصوبه بی‌سابقه شیراز شهر دوستدار کودک، در اجرا با بی‌مهری مواجه شده است/ از شهروندان شیراز به واسطه عملکردی کمتر از شعارهای فرهنگی‌مان، عذر می‌خواهم

  • تاریخ:
    ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  • عنوان:
    شورای پنجم گام‌های ماندگاری برای بهبود جایگاه شهروندان در مجموعه مدیریت شهری برداشته است/ مصوبه بی‌سابقه شیراز شهر دوستدار کودک، در اجرا با بی‌مهری مواجه شده است/ از شهروندان شیراز به واسطه عملکردی کمتر از شعارهای فرهنگی‌مان، عذر می‌خواهم
  • نام عضو:
    لیلا دودمان

به نام خدا  
یقینا هر آغازی را پایانی است. خدا رحمت کند کسی را که میداند نقشی که بر هستی میزند تنها امر ماندگار از وی است.
تاریخ شیراز مملو از آفرینش های بی نظیر بوده است و تلاطم های کوتاه مدت در مجموع نتوانسته بر چهره  شیراز غباری بنشاند.
چهار سال پیش با شعار امید پا در میدانی گذاشتیم که این روزها باید با سربلندی از آن گذر کنیم. ما با کوله باری از امید مردم نجیب شیراز، راهمان را آغاز کردیم. تنگناهای بسیاری را پشت سر گذاشتیم و توانستیم گامهای بلند و ماندگاری برای بهبود جایگاه شهروندان در مجموعه مدیریت شهری شیراز برداریم.
خدای بزرگ را شاکرم که فرصتی فراهم کرد تا توان خودم را برای گره گشایی از مشکلات شهروندان به کار گیرم و بار این مسئولیت را با وجدانی آرام بر زمین بگذارم. ما در شورای پنجم تلاش کردیم نمادهای هویتی شهروندان شیرازی باز آفرینی شود. بر احیای نام شیراز در سطح ایران و جهان پای فشردیم و با اتکا به فرهنگ دیرینه وغنی شیراز، برای تحقق شیراز شهر دوستدار کودک، و پایتخت کتاب، شهر ملی دوچرخه، شهر جهانی صنایع دستی و... دست به کار شدیم و با کمک نیروهای توانمند شهرداری زمینه های گسترده ای فراهم شد که امیدواریم تلاش در این مسیر از سوی شورای ششم با جدیت پیگیری شود.
یکی از چالش های بزرگ شیراز وسعت طولی آن است که هزینه های فعالیت شهرسازی و خدمات شهری را چند برابر کرده و سرعت انجام امور را کاهش داده است. توسعه زیرساختهای شبکه ارتباط اینترنتی و بهره گیری از ظرفیتهای هوشمند سازی خدمات و فعالیت ها مهم ترین و کم هزینه ترین امکانی است که امروز در اختیار ما قرار دارد. با همت و تلاش و دانش مجموعه هوشمند سازی شهرداری شیراز، ظرفیتی فراهم شده است که شهروندان از امکانات این خدمات بهرمند شوند و با همت شورای ششم یقیناً به بهر و خدمات بیشتری خواهند رسید.
پیگیری و تصویب شیراز شهر دوستدار کودک از آن دسته اقداماتی بود که خوشحالی قلبی بسیار از فعالان حوزه کودک را برانگیخت. اینجانب به عنوان کسی که تمام سابقه ی کاری خود را در آموزش و پرورش گذرانده اعتراف می‌کنم چنین طرحی را در سه ده اخیر شاهد نبوده ام اما دریغ که با برخی بی مهری ها در شهرداری مواجه شد. معاونت شهرسازی هنوز برای ایجاد اداره شهر دوستدار کودک که وظیفه این معاونت بوده هیچ اقدامی نکرده و از تکالیف خویش در قبال مصوبات شهر دوستدار کودک و بسیاری موارد دیگر، شانه خالی کرده است.
شیراز، پیشگام حمایت از کودکان، شناخته شده است. استقبال از بیلبوردهای حمایت از کودکان آسیب دیده در سطح ملی گواه این مدعاست. ساخت مجموعه های فرهنگی برای کودکان و نوجوانان به ویژه احداث قرائت خانه در هر منطقه شهری نیز جزو مواردی بود که علیرغم پیگیری و کلنگ زنی به بار ننشست و امیدوارم شورای بعد به این طرح های مصوب که مصداق بارز شهروندمحوری و انسان‌محوری است، رنگ اجرا زند.
ما با شعار فرهنگی و شهر انسان‌محور پای به عرصه مدیریت شهری گذاشتیم. انتظار به حق همگان این بود که طرح ها و لوایح ستبر و در عین حال چشم نوازتری در سیاق عملکرد ما باشد. حیف و صد حیف که گاه با بی توجهی و گاه با لطایف الحیلی کار در این مسیر متوقف شد تا ثابت شود در شیراز هم، فرهنگ در ذهن مدیران، امری مظلوم، زینتی و باری به هر جهت است. شعر، داستان، ترجمه ادبی، تئاتر، موسیقی، سینما، نقاشی آنگونه که باید ارج ببیند، ندید و در صدر نبود. ساخت کتابخانه مرکزی شیراز، ساخت پروژه‌های تفریحی، ساخت تالار بزرگ شیراز که در پروژه‌های اولویت‌دار شورا بود، می‌توانست کارنامه درخشانی برای شورای پنجم باشد اما نشد. در این خصوص از شهروندان شیراز به ویژه اهالی فرهنگ و هنر عذر می‌خواهم.
اما با این وجود، در این چهار سال با وجود تنگناهای بزرگ مالی و اقتصادی که برای مردم بزرگ ایران  حادث شد، تلاش نمودیم برای شهروندان نجیب شیرازی و مجموعه ی خدوم شهرداری شیراز همراه مناسبی باشیم و کمک کنیم تا شهرداری بتواند خدمات زیر ساختی مناسبی در حوزه شهری به انجام رساند. بی شک در سال‌های آینده نهال این تلاش ها به مرور به بار خواهند نشست و نسل های آینده طعم خوش آنها را خواهند چشید.
از اعضای شورای ششم خواستارم با رویکردی پذیرا مسیر های پیموده شده را مد نظر قرار دهند و با اعتماد به بدنه کارشناسی شهرداری و تجربه و دانش گسترده ای که در این سازمان وجود دارد، راه حل های عملیاتی را پیش روی نیروهای اجرایی قرار دهند. ما تلاش خود را به کار گرفتیم تا در اهداف و انتظارات موفق باشیم، اما، هم تنگناهای موجود مالی و هم حقوقی سد بسیار مهمی در این راه بودند.
مدیریت شهری بدون زمینه ای یکپارچه و واحد در نهایت به مسیر هایی می‌رود که در دوره های مختلف شوراهای اسلامی با سلایق و تفکرات گوناگون پیموده شده است و از این رو، ماندگارترین و موثرترین تلاش این است که شورای ششم محور فعالیت خود را بر پایه دست یابی به نظام مدیریت یکپارچه شهری متمرکز کند و مطمئن باشد اگر چنین راهبردی را انتخاب کند، در دراز مدت موفق ترین دوره ی شوراها خواهد شد.
همچنان که در کنار همکاران و اعضای شورای پنجم تلاش کردیم نسبت به دوره های پیش ترعملکرد بهتری داشته باشیم، آرزو میکنم در پایان دوره شورای ششم کارنامه ی آنها درخشان تر و راه گشا تر از ما باشد و حال مردم نجیب شیراز با سپری شدن این دوران بهتر گردد که پس از رضای خداوند متعال، مهمترین وظیفه ی همگی مسئولان، رضایت و رفاه و بالندگی شهروندان است.
از خداوند متعال برای تک تک همکاران، شهردار و پرسنل خدوم شهرداری شیراز، یاوران شورا و اعضای کمیسیون‌ها و مسؤولین دفتر و مشاوران و اصحاب رسانه، آرزوی سلامتی و بهروزی دارم و به عنوان فردی که در انجام وظیفه خود جدیت بسیاری دارد، امیدوارم
خدایا چنان کن سرانجام کار                           تو خشنود باشی و ما رستگار


دیدگاه های شما