امروز: جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: نطق پیش از دستور سکار خانم سیده مریم حسینی 11/02/1401

  • تاریخ:
    ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  • عنوان:
    نطق پیش از دستور سکار خانم سیده مریم حسینی ۱۱/۰۲/۱۴۰۱
  • نام عضو:
    سیده مریم حسینی

نطق پیش از دستور سکار خانم سیده مریم حسینی ۱۱/۰۲/۱۴۰۱
عرض ادب و احترام خدمت هبات رييسه و همكاران محترم
مديران و ميهمانان ارجمند 
اصحاب محترم رسانه 
و شهروندان شريف شيراز سومين حرم اهلبيت عليهم السلام

با پاسداشت باد شهدا بويژه شهيد دفاع از عرصه علم و دانش شهید ايت الله شهيد مطهري نطق خود را آغاز مي نمايم.
۱-فردا روز گرامي داشت مقام و مرتبت معلم أست ضمن تبريك اين روز مبارك به ساخت همه معلمان و دبيران و اساتيد ايران اسلامي بويژه شهر دارلعلم و دارالزياره؛ شيراز اشاراتي كوتاه به اين مهم خواهم داشت چرا كه بسيار در اهميت اين روز و اين موضوع سخن سرايي شده است و هر چه ديگر بگوييم باز هم كم أست.
رهبر انقلاب اسلامی، معلمان را عناصر تعیین‌کننده در دستگاه عظیم فرهنگی آموزش و پرورش خواندند و با تأکید بر لزوم صیانت از شأن و نقش معلمان گفتند: معلمان به معنای واقعی افسران سپاه پیشرفت کشور هستند و حفظ شأن و جایگاه معلم در درجه‌ی اول به عهده‌ی خود آنان است و هر معلمی باید این احساس را داشته باشد که او آینده‌ساز است.
چنين نقش خطير و با ارزشي كه به طرق اولي بر عهده پيشروان ما هم بوده أست ما را به اين نكنه مي رساند كه بسترسازي جهت تحقق اين مهم امري واجب است و در اين راه رفع دغدغه معيشت و مايحتاج و نيازهاي مادي اين قشر زمينه رفع دغدغه هاي فكري آن ها را فراهم مي كند و در ايفاي هدف غائي معلمان كه همان «تربيت انسان شايسته» است بسيار موثر خواهد بود.
کما اینکه معلم بزرگ انقلاب معرفت و بصیرت؛ مقام‌معظم رهبری در بند سه اصل سوم  سیاست های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش امر:
«اعتلای منزلت اجتماعی معلمان و افزایش انگیزه‌ی آنان برای خدمت مطلوب با اقدامات فرهنگی و تبلیغی و خدمات و امکانات رفاهی و رفع مشکلات مادی و معیشتی فرهنگیان» را خاطرنشان می کنند.
قانون اساسي ما نيز در اصل سي به امر آموزش و پرورش و بسترهاي تحصيلاتي اختصاص يافته است و در قانون وظايف شورا و شهرداري نيز تشريك مساعي در امر فرهنگ و توليت بدني و مدرسه تصريح شده است.
این موارد در کنار سیاست های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش بویژه اصل دوم مبنی بر «ارتقاء جایگاه آموزش و پرورش به مثابه مهم‌ترین نهاد تربیت نیروی انسانی و مولّد سرمایه‌ی اجتماعی  و عهده‌دار اجرای سیاست‌های مصوب و هدایت و نظارت بر آن (از مهد کودک و پیش‌دبستانی تا دانشگاه) به عنوان امر حاکمیتی با توسعه‌ی همکاری دستگاه‌ها » مجالی است تا همانا شهرداری و شورای شهر هم در حد وظایف در زمینه های تربیتی و تجهیز کتابخانه ها و امور ورزشی در این مهم بویژه برای خانواده های نیازمند نقش ایفا نمایند.
ضروری است از معلمان و اساتید معظمی که در شهرداری شیراز حضور دارند و به امر آموزش جوانان ‌‌نوجوانان و دانشجویان این مملکت مشغول هستند توسط شهرداری شیراز به مناسبت این روز مبارک تقدیری به عمل آید و این روز در تقویم شهرداری شیراز هم تثبیت شود تا نشانی از ارج گذاری به مقام معلم باشد.

۲-در همین رابطه گریزی به دانشگاه و مرکز تخصصی مهدویت شیراز می زنم. این دانشگاه که هدف آن پرورش و تزکیه و تعلیم عبد صالح و جوانان امام زمانی است دیر زمانی است که در شیراز کار خود را آغاز نموده است. این دانشگاه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز علمی در حوزه معارف مهدویت در سطح ملی و بین المللی است که نگین افتخاری برای شهر شیراز شده است که به سیره و زندگی حضرت ولی عصر عج می پردازد و ضروری است همه مدیران و مسوولان استان و شیراز همکاری و همراهی با این نماد معنوی کشور را بر خود واجب بدانند. پیشنهاد من این تست که تدوین لایحه همکاری متقابل شهرداری و مرکز علمی کاربردی شهرداری شیراز در دستور کار قرار گیرد تا هم شهرداری سهم خود را ادا کند و هم این دانشگاه از غربت فکری مدیران شهر به درآید و  با قرارگرفتن در مسیر تولید علم خوراکی برای شهرداری و حتی مجموعه فرهنگی شهرداری شیراز فراهم نماید.
۳- و نهایتا موضوع آخر شهرداری شیراز است. آمار و ارقام همیشه مقیاس مناسبی برای تعیین و تعریف جایگاه و وضعیت یک فرد یا مجموعه هستند . هر چه آمار متناسب با شرایط و اوضاع اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی استخراج شود به واقعیت نزدیک است حتی اگر باب میل ما نباشد. 
مهم رضایت نسبی از آمار و افزایش میزان رضایتمندی است که حسب آمار و ارقام ارائه شده از سوی شهرداری شیراز و تخصیص های انجام شده، فعالیت شبانه روزی برخی پروژه ها مثل بزرگراه سردار سلیمانی و مدافعان سلامت، سرعت چندبرابر خط دو مترو شیراز، اوراق مشارکت و … همه نشان از عزم همه واحدهای شهرداری در انجام وظایف محوله و خدمت رسانی به شهروندان است و ضروری است شورا نیز همچنان اتاق فکر موثری بر این مسوولیت پذیری شهردار م همکارانش باشد چه اگر که در مواردی انتظارات از برخی مدیران و معاونان شهردار بیشتر است و مردم انتظار انقلابی در خدمت رسانی دارند تا همچنان امید در میان مردم زنده باشد و روز بروز اعتماد مردم بیشتر شود.
انشااله


دیدگاه های شما