امروز: جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: نطق مهندس غلامعلی ترابی پیش از دستور صحن علنی شورا مورخ 11/02/1401

  • تاریخ:
    ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  • عنوان:
    نطق مهندس غلامعلی ترابی پیش از دستور صحن علنی شورا مورخ ۱۱/۰۲/۱۴۰۱
  • نام عضو:
    غلامعلی ترابی

بسمه تعالی
نطق مهندس غلامعلی ترابی پیش از دستور صحن علنی شورا مورخ ۱۱/۰۲/۱۴۰۱
بسم الله الرحمن الرحیم
" هیچ عبادتی بالاتر از خدمت به مردم نیست؛ چه در شهر، چه در بخش و چه در روستا. وظایفی که برای شوراها در قانون ذکر شده، همان وظایفی است که اگر شوراهای ما ان‌شاءاللَّه بتوانند این وظایف را به طور کامل به انجام برسانند، بسیاری از مشکلات جاری مردم برطرف خواهد شد و این موارد را قانون‌گذاران با دقّت در قانون اساسی و در قانون عرفی معیّن کرده‌اند. " (مقام معظم رهبری)۴/۳/۷۸
 
ضمن تبریک روز شورا به همکاران گرامی ؛ به بهانه روز شورا، روز شیراز،  چند موضوع را خدمت مردم شریف و مسئولان عزیز شیراز و استان عرض می نمایم:
 
• تبریک خدمت فرماندار محترم شیراز به مناسبت انتصاب به این سمت و آرزوی موفقیت.
• شهر شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران اسلامی، شهری با سابقه تاریخی، شهری ممتاز در منظر مردم از نظر آب و هوا و محیط زیست شهری و منحصربه‌فرد و دارای جاذبه های گردشگری بی‌شمار. 
مقام معظم رهبری فرموده‌اند:  " اگر شیراز و استان فارس در حوزه گردشگری از ظرفیت خود استفاده نماید مردم را از نظر اشتغال بی‌نیاز می‌کند."
• جناب آقای فرماندار، شما به عنوان نماینده دولت در یک شهرِ خاص و نگین شهر های ایران مدیر هستید . قدر این نعمت الهی را بدانید.
• امروز به دلیل عدم مدیریت صحیح در گذشته، مردم توقعات به حقی از مسئولین دارند لذا بر همین اساس مردم به دولت سیزدهم با شعار مبارزه با فساد و تبعیض و ایجاد اشتغال و رفع سایرنگرانی های آنها رای داده اند .
• نمایندگان و مدیران استانی و شهرستانی دولت موظف اند پیگیر مطالبات به حق مردم باشد . 
• دست های پنهان و مافیا و سلطان های اقتصادی به عنوان زالو خون اقتصاد مردم را میمکند و خواست عمومی مردم برخورد با مظاهر این موضوع می باشد.
• اصلاح ساختارهای مدیریتی و ارتباطی در جامعه و تفکیک بین سرمایه‌گذاران و مفسدان اقتصادی از جمله خواسته های مردم است . 
• توسعه متوازن شهر شیراز و رفع محرومیت در پیکره شهر و ایجاد ظرفیت یکسان جهت حضور همه مردم در عرصه پیشرفت شهر جزء وظایف دولت و مدیران می باشد.
• شورا به عنوان مرجع بیان خواست عمومی مردم و اعضای شورا به عنوان نمایندگان مردم در شهرها و روستاها جهت پیگیری مطالبات ایشان، ظرفیتی دارند که در قانون اساسی جمهوری اسلامی دیده شده است. مقام معظم رهبری می فرمایند در صورت مدیریت شوراها در شهرها مشکلات جاری مردم برطرف خواهد شد.
• توجه همه عزیزان را به تعدادی از اصول قانون اساسی و قوانین مصوب مجلس جلب می نمایم:
 
اصل یکصدم قانون اساسی:
 برای‏ پیشبرد سریع برنامه‏ های‏ اجتماعی‏، اقتصادی‏، عمرانی‏، بهداشتی‏، فرهنگی‏، آموزشی‏ و سایر امور رفاهی‏ از طریق‏ همکاری‏ مردم‏ با توجه‏ به‏ مقتضیات‏ محلی‏، اداره‏ امور هر روستا، بخش‏، شهر، شهرستان‏ یا استان‏ با نظارت‏ شورایی‏ به‏ نام‏ شورای‏ ده‏، بخش‏، شهر، شهرستان‏ یا استان‏ صورت‏ می‏گیرد که‏ اعضاءی‏ آن‏ را مردم‏ همان‏ محل‏ انتخاب‏ می‏ کنند. 
 
اصل‏ یکصد و سوم قانون اساسی: 
استانداران‏، فرمانداران‏، بخشداران‏ و سایر مقامات‏ کشوری‏ که‏ از طرف‏ دولت‏ تعیین‏ می‏ شوند در حدود اختیارات‏ شوراها ملزم‏ به‏ رعایت‏ تصمیمات‏ آنها هستند.
 
ماده ۱۰۴ قانون شوراها- استانداران ، فرمانداران ، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طرف دولت تعیین می شوند در حدود اختیارات شوراها ملزم به رعایت تصمیمات آنها هستند.
 
 
• دولتمردان باید خود را تابع قانون اساسی و قوانین جاری کشور بدانند. نمی شود در کشور مدیر اجرایی قانون بود ولی اعتقادی به قانون نداشت و یا عملی انجام داد که مغایر روح و متن قانون باشد.
• نهاد شورا دارای جایگاه رفیع در اسلام و قانون اساسی است، کم ارزش قرار دادن این جایگاه رفیع ظلم مضاعف به مردم، خدشه در روح امید به جامعه و خیانت به کشور است .
• این روزها شاهد این هستیم که حق مردم و شورا به راحتی توسط مسئولین استانی و شهرستانی تضییع می گردد؛ انگار نه انگار که همان قانونی که آنها را مجری قانون قرارداده، شورا را مسئول پیگیری مطالبات مردم نموده است .  آقایان اگر شما منتسب دولت و سفارشات هستید اعضای شورا نمایندگان مستقیم و منتخب مردم هستند. 
• آقایان مدیران استان و شیراز اگر وظیفه شما عمل به قوانین کشور است، قانون اساسی و قوانین جاری شما را ملزم به پاسخگویی در برابر شوراها دانسته است.  آقایان مسئول مطمئن باشید از شما دلسوز تر به مردم و شهر و پاسخگو بودن به مردم اعضای شورا هستند. چرا خود را دایه ی مهربانتر از مادر می دانید؟! اگر شورا تصمیمی می‌گیرد ناشی از خرد جمعی و جلسات متعدد کارشناسی است . 
• به جای ادامه روند فضاحت بار دولتهای گذشته و ناامید کردن مردم کمک کنید تا مشکلات زیرساختی جامعه حل شود. به جای طرح موضوعات در فضای مجازی و تخریب زحمات شورا و یا لابی‌گری با افراد و اجتهاد (بدون علم) و رد مصوبات شورا، بیایید خدا را در نظر گرفته و به فکر رفع مشکلات مردم باشید.
• تخلفات گسترده در حریم شیراز انجام شده. بیش از ۲۰ هزار هکتار زمین به اندازه مساحت کل شهر شیراز غیرقانونی تفکیک شده؛ امروز به جای پاسخگویی و محاکمه ی عوامل متخلف می خواهید بار مالی آن را به شهر تحمیل نمایید، آقایان دولتی مگر شهرداری‌ها با پول دولت و نفت اداره می‌شود که اینچنین سخاوتمندانه از سرمایه مردم می بخشید؟!
 امروز روز پاسخگویی است؛ اگر مدیری تخلف کرده باید پاسخگوی اقدامات خود و یا محاکمه گردد. بانیان وضع موجود نباید مدیر بمانند. این موضوع هم بیان ریاست محترم جمهور و هم خواست عمومی ملت است. مردم چگونه بگویند تا مسئولین متوجه شوند که باید مدیریت کشور در چهله دوم انقلاب با نگاه جدید صورت پذیرد.
• من در تعجب هستم؛ فرمانداری شیراز امروز مصوبه ی شورا را تایید می کند و اعلام می نماید که مغایرتی با قانون ندارد؛ مدتی بعد همان مصوبه  را به دلیل مغایرت قانونی رد می‌نماید. حداقل به امضای خودتان احترام بگذارید، احترام به نمایندگان مردم پیشکش . 
• اینجانب به واسطه وظیفه نمایندگی و قسمی که جهت انجام وظیفه قانونی خود خورده‌ام و از باب امر به معروف و نهی از منکر، شما عزیزان را نصیحت می نمایم که حرمت مردم را داشته باشید. به فکر رفع مشکلات آنها باشید دوره مدیریتی شما عالیجنابان نیز مثل گذشتگان تمام می شود اگر بخواهید راه پیشینیان را ادامه دهید سرانجامی نخواهید داشت و عاقبت دنیا و آخرت خود را تباه می نمایید و مردم را نسبت به اسلام و انقلاب بدبین نموده که این در پیشگاه خداوند متعال ظلمی عظیم است. 
• امروز مردم شیراز به افرادی اعتماد کرده‌اند که در شورا مطالباتشان را پیگیری و از ظرفیت قانونی خود استفاده نموده و مسائل را حل نمایند عجیب است که در مواردی فرمانداری شیراز مصوبات دولت را هم قبول ندارد و عمل نمی نماید.
 چه هدیه خوبی در ایام سالروز فرمان بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره)  مبنی بر تشکیل شوراها برای شورا میفرستید!  باز هم تاکید می‌کنم آقایان اتقوا الله  .
• مقام معظم رهبری مسئولین را توصیه می نمایند که مقهور نظرات کارشناسان پیرامون نشوند و خود آنها نیز موضوعات را  بررسی نماید. اگر احساس می کنید شورا مصوبه ای دارد که مبهم است یا ایرادی دارد دعوت نمایید تا بیاییم و برایتان توضیح دهیم نه اینکه از قدرت قاهره خود استفاده نموده و زحمات چند ماهه کارشناسان و نمایندگان مردم در شورا را به امضایی ابطال نمایید. عمر شورا ۴ سال است . کافیست بدون ملاحظه، با رد مصوبات،  شورا را به مجموعه ای بدون تاثیر در اصلاح امور مردم تبدیل نمایید.
• در انتها به عرضتان می رسانم که اگر شوراها را قبول ندارید یا اعضای آن را غیر کارشناس می دانید و یا انتخاب مردم را به صلاح خود نمی دانید، یا اینکه خود را صاحب تشخیص بهتر از نمایندگان مردم می دانید قدرت دست شماست، شورا را منحل نمایید تا هم اعضای شورا به زندگی خود برسند و هم مردم تکلیف خود را بدانند که شما چند مرده حلاج هستید و آیا قدرت مدیریت رفع مشکلات مردم را دارید؟  این گوی و این میدان؛ والسلام علیکم و رحمه الله.

دیدگاه های شما