امروز: جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: نطق پیش از دستور محمدرضا هاجری عضو شورای اسلامی شهر شیراز - یکشنبه 25 /2 /1401

  • تاریخ:
    ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  • عنوان:
    نطق پیش از دستور محمدرضا هاجری عضو شورای اسلامی شهر شیراز - یکشنبه ۲۵ /۲ /۱۴۰۱
  • نام عضو:
    محمدرضا هاجری

یا خالق اللوح والقلم

نطق پیش از دستور محمدرضا هاجری عضو شورای اسلامی شهر شیراز - یکشنبه ۲۵ /۲/۱۴۰۱

خداوند حکیم و رحیم را شاکرم توفیق یار شده تا بتوانم به مردم شریف و بزرگوار شهر مقدس شیراز خدمت و در حد توان خود، به گره گشایی از کارهای فروبسته عزیزان بپردازم.
بدون شک قدر فرصتهای موجود را دانسته، به جای فرصت سوزی، با فرصت سازی تمام قد در تمامی میادین خدمت حاضر بوده، افتخار می کنم از باب تجربه، منافع و مصلحت شهر مقدس شیراز را وجه همت خود قرار دهم. 
اول: با توجه به اصل ۶۴ قانون اساسی و عنایت به اصل ۷۵ قانون اساسی و دیگر قوانین مربوطه، می بایست حداقل ۴۰ کرسی به تعداد اعضای مجلس شورای اسلامی اضافه شود. بر مبنای ۱۰ شاخص افزایش تعداد نمایندگان، هر۱۵۰ هزار واجد شرایط رأی دادن یا هر ۲۵۰ هزار جمعیت در یک منطقه، می بایست یک نماینده داشته باشند. شهرستان شیراز با یک میلیون و هفتصد و پنجاه هزار نفر جمعیت، می بایست ۷ نماینده داشته باشد نه ۴ نماینده.؟!
۱۸ عضو مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس، لازم است با همدلی و صدای واحد کمک کنند تا مرکز استان به حق و حقوق از دست رفته خود برسد. یادمان باشد پیش از نیمی از جمعیت شهرستان شیراز، عزیزان و بزرگواران شهرستانی بوده، با ۷ نماینده می توانند مطالبات، توقعات وخواسته های خود را پوشش کامل داده، مطالبه کنند.
دوم: بحمدلله در جلسه چهار جانبه مهندس ضرغامی وزیر محترم میراث فرهنگی و گردشگری، دکتر ایمانیه استاندار سخت کوش فارس، مهندس اصنافی شهردار محترم شیراز و مهندس محسن نژاد مدیر کل محترم میراث فرهنگی و گردشگری فارس توافق شد چهار بنای تاریخی تخت جمشید، پاسارگاد، سعدی و حافظیه، هیأت اُمنایی اداره شود و بودجه ای را برای حفظ و گسترش اماکن تاریخی اختصاص دهند.
حضور ریاست شورای شهر و شهرداری شیراز در هیأت اُمنای بنای سعدیه و حافظیه لازم و ضروری است. چون در جهان، کار با مدیریت شهری را مبنا و محور قرار می دهند. بودجه اختصاصی می بایست صرف احداث پارکینگ شود که این اماکن دیدنی و پر بازدید، در این عرصه با فقر مطلق مواجه اند.
سوم: حفظ و صیانت از فضای سبز شهری بویژه باغات که شش تنفسی شهر می باشند هم عقلانی است و هم منطقی، به شرطی که با عدالت همراه باشد که نیست.
مردم از بی عدالتی رنج می برند، نمی توان به بهانه بیمارستان و هتل سازی خصوصی در فضای سبز باغی شیراز سهل و آسان گرفت اما نوادگان و فرزندان و وارثین باغات نتوانند در باغ های خود یک آلونک برای بیل و کلنگ خود داشته باشند.
ساخت هتل، بیمارستان خصوصی در حوزه باغات با دریافت درآمدهای نجومی و برای از ما بهتران است نه فقرا و نیازمندان، این موضوع چگونه با عدالت همخوانی دارد؟
به منظور رد گم کنی، بعضی بیماران را در بیمارستانهای دولتی معاینه می کنند و برای عمل، آنها را به بیمارستان های خصوصی با هزینه های نجومی سوق می دهند که از عدالت و انصاف به دور می باشد.
لازم است به منظور صیانت و حفظ باغات و رعایت عدالت و انصاف و تمکین از حق و حقوق باغداران آباء و اجدادی، فکری اساسی و اصولی کرد. با تبعیض و بی عدالتی نمی توان شعار فضای سبز و حفظ باغات داد، بنام سلامت جسم، با سلامت روح و روان جمع بیشتری از مردم بازی نکنند.
چهارم: به تعبیر ولی امر مسلمین: امروز خالی کردن دل انسانها و جوانان امیدوار از اعظم گناهان کبیره است.
سیاه نمایی کور از وضعیت کشور، نقشه اهریمنی سه جریان رسوای جهانی (غربی، عبری و عربی) است که بعضی غافلانه در زمین طراحی شده آنها در داخل کشور بازی می کنند. ادعا نمی کنیم وضعیت گل و سنبلی است، اما اینقدر هم تیره و تار نیست که بعضی چوب ناامیدی مطلق بر آن می کوبند. دولت، مجلس، شورا و شهرداری، جملگی منتخب همین مردم هستند، از کره ماه نیامده اند، سه هدف کلان داشته و دارند. امنیت، سلامت و معیشت مردم. در امنیت و سلامت به اوج توفیق رسیده ایم، معیشت را هم می توان با عزم ملی بر خلاف جهت تحریم ها، تهدیدها، فشارهای حداکثری دشمنان به نتیجه مطلوب رسانید. وجود مافیای طماع در حوزه معیشت مردم قابل انکار نیست. با حمایت، اعتماد و کمک مردم می توان پوزه مافیای محتکر و قاچاقچی طماع را به خاک مالید. بدون شک همه مسئولان بصورت شبانه روزی با روحیه جهادی و انقلابی بدنبال حل و فصل معیشت مردم هستند. اصلاح رویه ناصواب و خسارت هدر رفت ۱۸ میلیارد دلار و ۶۰ تن طلا در همان سال اول ارز ترجیحی زمانبر است، اما در پس این سختی ها، آسانی خواهد بود. این وعده الهی است و تخلف ناپذیر است. اگر اقتصاد مقاومتی به درستی عملیاتی شده و با تبعیض و بی عدالتی و مفسدین اقتصادی در گذشته برخورد شده بود، وضع بهتری داشتیم. مردم عزیز با امیدواری به آینده روشن، سیاه نمایی همراه با جوسازی، شارلاتان بازی و غوغا سالاری دشمنان و جاهلان را خنثی خواهند کرد.
البته اگر به یکدیگر رحم کنیم و در گران فروشی و احتکار کالا از یکدیگر سرعت و سبقت نگیریم. زودتر می توانیم به نتیجه مطلوب برسیم وگرنه:
گر حکم شود که مست گیرند / در شهر هر آنکه هست گیرند
پنجم: با توفیق الهی و یاری و امیدواری مردمی، فضای شهر شیراز یکپارچه فضای خدمت و نوکری مردم شریف می باشد.
از تلاش های نماینده محترم ولی فقیه، نمایندگان مجلس، مجموعه استانداری و فرمانداری، شورا و شهرداری و دیگر دستگاه های خدمات رسان، عطر خوش همدلی، همفکری و همراهی در گره گشائی از کارهای فروبسته مردم به مشام می رسد. ممکن است در روش و منش گاهی اختلاف نظر وجود داشته باشد که طبیعی است؛ اما در هدف که همانا خدمت بی منت به مردم و امیدوارسازی مردم به آینده روشن می باشد، هیچگونه اختلافی نبوده و نیست.
فضای پاک همدلی در هدف و راه های رسیدن به نتیجه مطلوب را به فال نیک گرفته، از فعالان فضای مجازی و رسانه ای درخواست دارم در راستای وصل کردن مردم باخدمتگذاران که منافع و مصلحت ضروری مردم در آن است گام بردارند. بحمدلله بیش از هر زمانی مسئولان شهر در دسترس بوده، اگر سوال و شک و شبهه ای دارند، می توانند چهره به چهره یکدیگر را اقناع نمایند. با چنین رویه ای، اختلاف نظر می شود رحمت و نعمت برای اصلاح امور وکارآمد و کاربردی کردن کارهای مردم شریف وعزیز شهرمان شیراز فرزانه.
ششم: به گزارش و تأیید تمامی کارشناسان آب هوایی جهان، زمین در سال ۲۰۲۶ گرم ترین دوران خود را سپری خواهد کرد و گازهای گلخانه ای در گرم کردن زمین، نقش محوری دارد.لازم است تمام متولیان آب و هوای شهری خود را آماده نموده، در پیشگیری از مشکلات، برنامه ریزی کرده، به سمت بهره بردن از انرژی های پاک بیشتر گام بردارند.
فن آوری هسته ای در این زمینه می تواند راهگشا باشد. لازم است در کاهش گرما با طرح های نو، همه قیام نموده تا آب و هوای مناسب و زمینی معتدل برای زندگی را به ارمغان آوریم.

محمدرضا هاجری


دیدگاه های شما