امروز: سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: نطق پیش از دستور جناب آقای مهندس مهدی طاهری/ رییس شورای اسلامی شهر شیراز- 5 تیر 1401

  • تاریخ:
    ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  • عنوان:
    نطق پیش از دستور جناب آقای مهندس مهدی طاهری/ رییس شورای اسلامی شهر شیراز- ۵ تیر ۱۴۰۱
  • نام عضو:
    مهدی طاهری

نطق پیش از دستور جناب آقای مهندس مهدی طاهری/ رییس شورای اسلامی شهر شیراز- ۵ تیر ۱۴۰۱

بسم الله الرحمن الرحیم

  متاسفانه در روزهای اخیر شاهد رفتارهای هنجارشکنانه در حوزه  حجاب و عفاف در سومین حرم اهل بیت علیهم السلام بودیم ، آنهم در سالروز شهادت مالك اشتر زمان دكتر مصطفي چمران در بلوار شهيد چمران شيراز . 
بی توجهی و کوچک انگاری این دست هجمه هاي فرهنگی درمورد عفاف و حجاب به عنوان بزرگ ترین و مقدس ترین زبان بین المللی زنان مسلمان، در سومین حرم اهل بیت(علیهم السلام) ايران اسلامي، قطعاً خیانتی بزرگ به زن مسلمان ، حرمت، اقتدار و شخصیت اوست و می تواند آثار نامطلوبي را در بر جامعه اسلامي بگذارد.

من به سهم خود ، عذرخواهي ميكنم از محضر نوراني خانواده هاي معزز شهدا، ازچشم و چراغ جامعه مان، بويژه  از مادران معظمه و از همسران مكرمه شهداء، از جانبازان عزيزي كه بحق شهداي زنده هستند، از همه آنها كه بنيانگذاران امنيت و آرامش اين نظام سرافراز بوده و هستند، از صحنه هاي دردناكي كه مشاهده شد . انشاالله همه مسئولين جامعه اسلامي و همه آنها كه دستي در نهاد های تربيتي، آموزش و پرورش، حوزه هاي علمیه، مجموعه سازمان تبلیغات، ارشاد، فرهنگي شهرداري، فرهنگي دانشگاه ها و هر ارگاني که مسئوليت انجام کارهاي تربیتی و فرهنگی بر عهده ايشان است ، خود را در اين معركه مسئول دانسته و توان و برنامه هاي پيش رو را هوشمندانه تر و با اقتدار به پيش ببرند .
روي ديگرم با امت شهيد پرور و مسلمان است كه همه ما بايد خود را در صحنه حاضر ببينيم نه در خارج از معركه. اصلا تمامي تلاش دشمن معطوف به آلوده كردن جامعه به گناه و هنجار شكني نيست كه اين مهم تلاش هميشگي شيطان بوده و هست، بلكه عمده قواي خود را بر اين گذاشته تا امر به معروف و نهي از منكر را قاعده اي حكومتي جلوه داده و مسئوليت را از دوش آحاد جامعه مسلمان ساقط بداند كه اين يك خطاي راهبردي است .
حضرت امام ره و بنيانگذار جمهوري اسلامي در فرازي از فرمايشاتشان فرموده اند كه محرم و صفر اسلام را زنده نگاه داشته . اكنون سوال اينجاست كه آيا به لحاظ ساختاري آنچه در اجراي اين فرمايش حضرت اما تلاش  شده توسط ساختارهاي كاملا مردمي و هيات مذهبي در طول تاريخ بوده و يا اقدامات و ساختارهاي دولتي؟! كه مسلما فقط وابسته به حركتهاي مردمي بوده و هست . به اعتقاد حقير اگر بنا باشد حيات فعالانه و پويايي در اسلام بماند با حضور هياتي و خودجوش امت اسلامي است و نه با اتكاي به دولت ها كه البته دولت وظيفه اي دارد در فراهم سازي زيرساختها در اين راستا و مردم هم وظيفه اي .    
مشاهده اين تصاوير بي اختيار فرمايشات نصيحت گونه فرمانده ي يكتاي شهيد، سپهسالار جبهه هاي مقاومت، حاج قاسم سليماني را به يادم آورد كه : 
«من و آدم‌های خودم. من و رفقای خودم. من و مریدهای خودم. اين اينجوري هست و آن آنجوري، این بی‌حجاب است، این باحجاب است. این چپ است، اين راست است؛  این اصلاح طلب است، او اصولگراست، خوب پس چه کسی را می‌خواهید حفظ کنید؟ همان دختر کم‌حجاب دختر من است. دختر ما و شماست؛ نه دختر خاص من و شماست، اما جامعه ماست. فقط رابطه حزب‌اللهی با حزب‌اللهی معنا ندارد. رابطه حزب‌اللهی با کسی که دینش ضعیف‌تر است موضوعیت دارد. بايد اينكار را بكنيم . جامعه ما خانواده ماست. این‌ها همه مردم ما هستند. این ها بچه های ما هستند. »  
اين دختران و پسران و آنها كه چنين خطايي را كردند به طور عام ، فرزندان ما بوده و هستند و آيا اگر تربيت اسلامي و بروز و نشر رفتار و اخلاق حسنه ديني همه به جاي خود صورت مي گرفت امروز ما شاهد جامعه اي با چنين منظره هايي بوديم .  
وقتي مفهوم هنجارشكني اجتماعي فقط در عدم حجاب ظاهري گروه اندكي از زنان جامعه معني شود و ناهنجاري هاي ديگر كه بعضا در ذهن جامعه به هيچ وجه قابل توجيه نيستند ، مورد عتاب و خطاب جدي واقع نشوند نبايد انتظار نتايج مطلوبي را داشت.   
نوجواني كه فرق هنجار و ناهنجاري اجتماعي را متوجه نيست، ضد انقلاب نيست، بلكه انقلاب اسلامي را به جامعيت درك نكرده است و ما همه مسئوليم. 
لازم است در اين جا از فرمايش حكيم فرزانه و رهبري انقلاب اسلامي بهره ببرم كه : 
«ما هم یک نقص داریم، او هم یک نقص دارد. با این نگاه و با این روحیه برخورد کنید. البته انسان نهی از منکر هم می کند؛ نهی از منکر با زبان خوش، نه با ایجاد نفرت! .»

اما خاطره اي را به عنوان يك سرباز برايتان تعريف كنم . طاعون داعش نطفه بست و به يكباره گسترده شد و به سرعت از بيش از ۸۰  كشور جهان به او پيوستند . طاعوني كه از سر لذت، سر ميبريد، جگرها را از تن بيرون ميآورد و به دندان مي كشيد، طاعوني كه كودكان و زنان را به بردگي جنسي واداشته و شهر به شهر را به ارعاب تصرف ميكرد تا از يك سو خود را به مديترانه برساند و از يك سو به ايران اسلامي؛ تا به قول خودش به خلافت امت يكپارچه اسلامي برسد. برايش سني و شيعه هم فرق نمي كرد و همه را غير از خود تكفير كرده و به شنيع ترين اشكالي كه از زمان بربريت شنيده و ديده نشده، خون ميريخت و سرزمين خود را پهناور ميساخت . 
تصميم بر اين شد اين طاعون خبيث و اين افعي سياه را در خارج از مرزهاي ايران عزيز سركوب و نابود كرد كه اگر خود را به سرزمين ما ميرساند ، جز زمين سوخته و اجساد بي جان چيزي باقي نمي ماند . اولين دغدغه، حضور نيروهاي جوان جهادي از جان گذشته بود و نه سلاح و منابع مالي . يكي يكي پيدايشان شد و به صفوف جهاد پيوستند. جوانهايي از همين نسل هاي دهه ۷۰ و ۸۰  كه با عده كثيري از آنها مانوس بودم . به چهره هايشان نگاه ميكردي، يكي از يكي روشنتر . تبسمها و خشم هايشان را به ياد دارم . همه آنها تربيت شدگان همين نظام بودند، اما پيست اسكيت نداشتند و دوربين ها و ابزارهاي رسانه اي ما هم نتوانست عمق زيبايي هاي روح و اقدام آنها را به نمايش بگذارد، آنقدر از اين نسل جوان مجاهد كم گفته شد كه كلمات دشمنان پررنگتر ديده شدند و عجب مظلوميم ما! . آري نسل نوجوان و جوان ما همه ي آنچه در آن تصاوير موهن ديده شد نبودند . 
به دشمنان نظام مي گويم اگر بر اين اميد واهي نشسته ايد تا نسل نوجوان ما را در همين يك صحنه ويديويي ارزيابي كنيد و از آنرو دستگاه هاي اندازه گيري شما جامعه ما را قادر به واكنش فرهنگي نمي داند سخت در اشتباهيد .
حالا بهتر ميفهمم كه سلام فرمانده كجا را هدف قرار داده و چه آتشي در اردوي شما به پا كرده و برد اين كنشگر فرهنگي زيبا تا كجاست ؟ امروز و فرداست كه نسخه  « هِلو كاماندر » آنرا از عمق اروپا و امريكا بشنويم ، آنگاه ارزيابي بهتري از اين معركه فرهنگي خواهيم داشت .  
توبه عوام از گناه است و توبه خواص از غفلت و اميد داريم كه خداوند متعال به حق قداست خون مقدس شهدا همه ما بر اين راه موفق بدارد .

شوراي اسلامي شهر شيراز 
ضمن قبيح و حرام دانستن و برگزاري چنين محافل و مجالسي و تقاضاي پرهيز از برخوردهای سلبی بدون ریشه یابی، بر حمایت هاي قضایی از آمران به معروف و ناهیان از منکر و در عین حال تاكيد بر ضرورت ارائه آموزش های دقیق و علمی به افراد مشتاق و گروه‌های فعال در این عرصه تاکید دارد، و اميدواريم  تا دستگاه هاي آموزشي و تربيتي نظام در حوزه فرهنگي تمام تلاش خود را براي بهبودي فضاي تربيتي و فرهنگي جامعه بكارگيرند. 
ضمن اينكه يادآور ميشود در صورت عدم توجه به اين مهم و سوء استفاده دشمنان انقلاب از چنين صحنه هايي و سياسي و خداي ناكرده امنيتي كردن چنين معضلات فرهنگي اجتماعي، نتايج براي هيچيك از آحاد جامعه مطلوب نخواهد بود .


دیدگاه های شما