امروز: سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: نطق پیش از دستور محمدرضا هاجری عضو شورای اسلامی شهر شیراز یکشنبه 2 /5 /1401

  • تاریخ:
    ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  • عنوان:
    نطق پیش از دستور محمدرضا هاجری عضو شورای اسلامی شهر شیراز یکشنبه ۲ /۵ /۱۴۰۱
  • نام عضو:
    محمدرضا هاجری

یا خالق اللوح و القلم

 

قال الله تعالی: «قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُمْ بِوَاحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَى ثُمَّ تَتَفَكَّرُوا - بگو که من به یک سخن شما را پند می‌دهم و آن سخن این است که شما خالص برای خدا دو نفر دو نفر با هم یا هر یک به تنهایی قیام کنید و (درباره من) عقل و فکرت به کار بندید.»

 

نطق پیش از دستور محمدرضا هاجری عضو شورای اسلامی شهر شیراز  یکشنبه ۲ /۵ /۱۴۰۱

حادثه تلخ و ناگوار سیل استهبان فارس و جان باختن ۲۲ نفر از هم استانی ها تازیانه های غم و اندوه و مصیبت را بر پیکرمان فرود آورده است، امروز روز عزای عمومی فارس است، رحمت و مغفرت الهی را برای جان باختگان و صبر جمیل و جزیل را برای بازماندگان از خداوند متعال خواستاریم و خود را در غم مصیبت وارده شریک دانسته و می دانیم.

۱- خدا را شاکریم توفیق یار شد تا امسال برترین و باشکوه ترین مراسم جشنهای عید سعید غدیر خم را نه تنها در ایران بلکه در جهان به نظاره بنشینیم. تازه در عمل فهمیده ایم که غدیر هویت شیعه و باید آنرا پاس داشت تا تمسک و تأسی به ولایت ما را به سر منزل مقصود که همانا فلاح و رستگاری است برساند.

از تمام غدیریون شهر مقدس شیراز که امسال سنگ تمام گذاشتند و آبروی شهر را جهانی کردند کمال تقدیر و تشکر را دارم و از خداوند می خواهم همه ما را از غدیریون و وفاداری به آرمانها و ارزش ها ثابت قدم بدارد.

از صداوسیما در عدم پوشش کامل و جامع برنامه های مردمی و خود جوش در محلات و مساجد گله مند بوده، بهتر است بخشی از برنامه های صداوسیما را روی تلاش های محلات و مساجد شهر متمرکز نمایند نه فقط مراسم دولتی. پوشش خبری مراسم مردمی در محلات و مساجد می بایست اولویت اول کار صداوسیما باشد نه اولویت آخر.

۲- بحمدالله با همت شورا و شهرداری، کمیته محله و مسجد محوری شاخص ترین طرح فرهنگی، اجتماعی و ورزشی عدالت گرایانه شکل و تثبیت شده، کمک به اجرای بیش از ۶۷ طرح و برنامه در محلات و مساجد می تواند وضع موجود را در راستای شهر خدا محور ارتقاء و تعالی بخشد.

برای نمونه، با تلاش همه عزیزان شورا و شهرداری به ویژه کمیسیون محرومیت زدایی و قرارگاه احمد بن موسی (ع) و شهرداری شیراز، ۴۰ محله محروم هدف، مشخص و در مرحله اول برای احیا و بازسازی این محلات هرکدام ۸ میلیارد تومان و جمعاً ۳۲۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در طول سال، منطبق بر تحقق بودجه در محلات هدف، هزینه خواهد شد.

با پیگیری کمیته و کمک و یاری کمیسیون فرهنگی و سازمان فرهنگی و همه عزیزان بسیجی شهرداری در چهار ناحیه بسیج سپاه شیراز، تا پایان سال هر منطقه شهرداری ۱۰ یادواره شهدای محلات بعنوان آبروی محله و سبک زندگی اسلامی - ایرانی برگزار خواهد کرد. جمعاً ۱۱۰ یادواره شهدای محلات.

در مرحله اول بمنظور مرمت، بازسازی و بهسازی ۵۵ مسجد و حسینیه در سطح مناطق یازده گانه، مبلغ یک میلیارد و صد میلیون تومان در نظر و در اختیار مناطق یازده گانه قرار گرفت تا با نظارت ناظرین محترم شورا در مناطق و از طریق گروه های جهادی مساجد و حسینیه های هدف بازسازی شوند.

ساخت و ساز دو واحد صد متری برای امام جماعت و خادم، ۶۰  متر تجاری و ۱۵۰ متر کودکستان با حذف کامل عوارض شهرداری برای مساجد و حسینیه ها در نظر گرفته شده که در حال اجراست تا مساجد و حسینیه ها تقویت شده، فعالیت های مردمی خود را گسترش دهند. تا رسیدن به ۶۷ طرح عملیاتی فاصله است اما سالی که نکوست، ازبهارش پیداست. با توصیه استاندار محترم فارس، سعی خواهد شد مساجد بافت تاریخی با اولویت احیا و بازسازی، سهم بیشتری از بودجه به این اماکن اختصاص یابد.

۳- علی رغم اینکه معتقدم به کوه خواری، رودخانه خواری، منابع طبیعی خواری، محیط زیست خواری، زمین خواری، ساحل خواری و... بشدت باید مقابله و برخورد شود که توصیه موکد ولی امر مسلمین می باشد.

بقول مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس، فارس در محاصره ۲۰۰ هزار باغ شهر می باشد. چه باید کرد؟ با برخورد احساسی و سلیقه ای باید ورود نمود یا با تدبیر، در راستای حفظ و صیانت از منافع و مصلحت شهر؟

در حال حاضر کمربند سبز اطراف شیراز توسط همین باغشهرها تأمین شده که نقش موثری در پاکی و سلامت هوای شیراز دارد. بخشی از آنها بصورت قانونی شکل گرفته، تخلفاتی در ساخت و ساز دارند که می بایست رسیدگی و برخورد شود. نمی توان آنها را بدون پرداخت حق و حقوق شهر رها نمود. با دریافت حق و حقوق شهر از باغ های پر قیمت و نجومی می توان دهها طرح عمرانی شهری و بزرگ را به سرانجام رسانید. رها کردن آنها بصورت استخوان لای زخم، دردی را دوا نمی کند. بهتر است کمیسیون طرح های زیربنایی در راستای منافع و مصلحت شهر، تصمیم راهگشا گرفته تا حق و حقوق شهر عادلانه رعایت و دریافت شود.

بقول مدیر امور اراضی استان: مالیات های سنگین برای باغشهرها اعمال شود.

۴- دست های مرموز پشت پرده باندهای سیاسی – فرهنگی شهر، حریت، آزادگی و روحیه انقلابی شورا و شهرداری را هدف قرار داده، در لویه جرگه، پاتوق و گعده های خود خواهانه و تمامیت خواهانه می خواهند با دخالت بی جا، غیر قانونی و

 غیر شرعی، اعمال نفوذ نموده، چینش های محفلی خود را به مدیریت شهری تحمیل کنند. به این افراد که از محافل و جمع باندی شان خبر دارم، هشدار می دهم، در مدیریت شهری دخالت باندی، سیاسی و فرهنگی نکنند. بگذارند شورا و شهرداری با تعامل، همدلی و هماهنگی به وظایف قانونی و شرعی خود عمل نماید. چنانچه من بعد خارج از شورا و شهرداری تصمیم گیری کنند، با ذکر محل پاتوق نام اصحاب تحمیل را به مردم معرفی تا تکلیفشان را با باندهای سیاسی – فرهنگی مشخص کنند بهتر است با عدم دخالت در مدیریت شهری، حرمت خودرا نگه دارند، مردم نماینده انتخاب کرده اند نه بز اخفش سیاسی و فرهنگی.؟!

چه کسی می خواهد من و تو ما نشویم، خانه اش ویران باد.

۵- از مدیر محترم هتل آسمان تقاضا دارم دست از جوسازی و تهیه رپرتاژهای خبری در رسانه ها بردارند، همه تابع قانون بوده و هستیم. بگذارند در جوی آرام کارشناسان خبره در رابطه با ایمنی هتل آسمان اعلام نظر کنند. در صورت تأیید ایمنی و رسیدگی به تخلفات، همه به اجرای قانون التزام عملی خواهیم داشت و از آن حمایت می کنیم. اما با جوسازی و غوغا سالاری به هیچ وجه نظری تحمیل نخواهد شد. بررسی ایمنی ساختمان ها طبق ماده ۵۵ شهرداری ها، تکلیف شهرداری است و شهرداری از طریق کارشناسان متعهد در حال پیگیری و دریافت نظر کارشناسی آنها است. بهتر است صبر پیشه نموده، تا ایمنی ساختمان رسماً و قانوناً اعلام شود. شورا و شهرداری امنیت جانی و مالی شهروندان را با هیچ چیز معاوضه نخواهد کرد. خوشحال خواهیم شد اگر هتل آسمان تأیید ایمنی بگیرد.

 

 

محمدرضا هاجری


دیدگاه های شما