امروز: سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: نطق پیش از دستور محمدرضا هاجری، عضو شورای اسلامی شهر شیراز (یکشنبه 23 /05 /1401)

  • تاریخ:
    ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  • عنوان:
    نطق پیش از دستور محمدرضا هاجری، عضو شورای اسلامی شهر شیراز (یکشنبه ۲۳ /۰۵ /۱۴۰۱)
  • نام عضو:
    محمدرضا هاجری

نطق پیش از دستور محمدرضا هاجری، عضو شورای اسلامی شهر شیراز (یکشنبه ۲۳ /۰۵ /۱۴۰۱)

 

 یا خالق اللوح والقلم

 

امسال شهر مقدس شیراز حال و هوای زینبی پیدا کرده بود. پیکر بی سر شهید حاج عبدا... اسکندری، عطر و بوی زینبیِ شام را در روز عاشورا تحفه به سومین حرم آورده بود تا شامه ها را بیشتر با عطر و بوی اهل بیت (ع) نوازش دهد و جانها را شیفته و شیدا و حیات دوباره ببخشد.

نماد و سمبلی را به شهر بازگرداندند که حیات طیبه اش نسخه زندگی اسلامی – ایرانی ماست. خوشا به سعادتش که تمام قد کربلایی به ملاقات اربابش رفت. حسرت برماست که می سوزیم و می سازیم و آرزو داریم پیرو راه پررهرواش باشیم. مبادا با یاران سفرکرده عکس و فیلم یادگاری بگیریم اما در عمل، عکس آنها عمل کنیم که خسرالدنیا و الآخره می شویم.

۱- خبرنگاری یا همان پیام رسانی، شغل انبیاء الهی است. شریف ترین کاری است که عدّه­ای عاشق پیشه در آن وارد شده؛ حلقه وصل مردم با مسئولان را بعهده گرفته اند. در تمامی صحنه ها جلودارند تا به موقع اطلاع رسانی کنند. با حداقل حقوق و مزایا با حفظ عزت نفس صورت خود را با سیلی محرومیت سرخ نگه می دارند. حریت و آزادگی خبرنگاران، اظهر من الشمس است. هیچگاه اسیر طراحی و ترفند صاحبان قدرت، ثروت و شهرت نشده، مدافع ترویج و تبلیغ حق و حقیقت هستند. مفتخرم خود را از خیل مبارک قافله خبرنگاران بدانم. این سمت مردمی را با هیچ پست و مقامی معاوضه، معامله و مقایسه نخواهم کرد؛ چرا که باهیچکدام هم سنگ، همرنگ و همراه نیست. خبرنگاری شغل نیست، عشق است و عشق را نمی توان در هر بازار مکاره برد و چوب حراج بدان زد. حرمت دارد و خبرنگار قدردان این حرمت ها و فرصت ها بوده تا حریت در انتقال پیام محفوظ بماند.

برای تمامی خبرنگاران عاشق کار و تلاش، آرزوی عزت و سربلندی دارم و گره گشائی از کارهای فروبسته آنها از خداوند قادر متعال خواستارم.

۲- شهرداری بویژه معاونت خدمات شهری لازم است در فضای بوستانهای بزرگ شهری جایگاهی مناسب برای سالمندان در فصل های تابستان و زمستان در نظر بگیرند تا به راحتی بتوانند دور هم جمع شده، ساعاتی از این فضاها بهره ببرند. تکریم و حفظ عزت بزرگان، عزت بخش شهر خواهد بود.

گذشت حادثه و داغ آن به جا مانده / دلم کنار شهیدان کربلا مانده

هنوز غرق تلاوت برای فرداهاست / سری که از تن خورشیدی اش جدا مانده

۳- لازم است شهرداری و آموزش و پرورش برای مدارس و کودکستان های غیر انتفاعی شیوه نامه و دستور العمل تهیه کنند تا از سوء استفاده مصون بمانند. دریافت های نجومی شهریه و بهره برداری طبقه ای خاص به طبقاتی     شدن آموزش انجامیده، عدالت آموزشی رعایت نمی شود. به نام موسسه غیر انتفاعی، درآمد های نجومی دارند.

باغات را به این بهانه از حالت طبیعی خارج می سازند و بعضاً منازل بزرگ مسکونی را تبدیل به مدرسه و کودکستان نموده، همسایه ها آزار و اذیت می شوند و دادرسی هم نیست.

چون متولیان این کارها از پول، پارتی و پررویی برخوردارند، تحمیل می کنند و ذره ای به درد و رنج مردم بویژه همسایه ها فکری نمی کنند.

۴- شهرداری تهران، بخشی از تعهدات و کمک های دولتی را بصورت غیرنقدی مانند "نفت" دریافت نموده، آنها را می فروشد و بخشی از هزینه های توسعه و گسترش مترو را تأمین می کند. از ردیف های طلب ایران از کشورهای چین، کره جنوبی و ژاپن، واگن و اتوبوس وارد می کنند. شورا و شهرداری لازم است کارگروهی حرفه ای برای اینکار در نظر گرفته تا همچون تهران از این مواهب بهره برده، بی نصیب نمانیم.

۵- متأسفانه علی رغم تذکر چندباره، پارکینگ های بین الحرمین و شاهچراغ (ع) از پذیرش موتورسیکلت خودداری می کنند. از آنجائیکه راکبین موتورسیکلت از لحاظ مالی توان خرید خودروهای شاسی بلند را ندارند ولی مومن و دارای عزت نفس بوده، یک سر و گردن از شاسی بلند سواران جلوترند. از عدالت و جوانمردی به دور است که در پارکینگ های موجود، آنها را به حساب نیاورند. از فرماندار محترم، ریاست محترم شورا و سرپرست محترم شهرداری درخواست دارم دستور پیگیری دهند، تا شاهد ظلم و ستم به این قشر فقیر و مستضعف شهرمان نباشیم. کمیسیون و سازمان حمل و نقل شهرداری باید جوابگوی این همه بی عدالتی و ناجوانمردی به فقرا باشد.

۶- بارها گفته و بازهم می گویم، شهرداری در کنار بوستانهای بزرگ مانند جبل دراک و بام های شیراز، لازم است روی بوستان های کوچک محله ای متمرکز شود. محلات محروم می بایست از حداقل های فضای سبز برخوردار باشند. محلات محرومی که ساکنینش نه ماشین گرانقیمت و لوکس دارند، نه باغشهر دارند و نه وسایل نقلیه عمومی برای تردد. می بایست در سرانه فضای سبز، حمل و نقل عمومی، محرومیت زدایی و دریافت خدمات شهری در اولویت باشند، آنهم در عمل نه در شعار. بحمدا... همتی که شورا و شهرداری روی کمیته های محله و مسجد محوری و محرومیت زدایی متمرکز نموده اند، بدون شک تأثیر گذار خواهد بود. در آینده ای نزدیک، مردم خوب و باوفای شیراز طعم شیرین محرومیت زدایی را در محلات خواهند چشید. از تمامی حمایت ها و تشویق های اعضای بزرگوار شورا و شهرداری در این عرصه تقدیر و تشکر نموده، بدون تردید خیر و برکت شهر با اینکار افزایش خواهد یافت و امید به آینده روشن در مدیریت شهری پر فروغ تر، حضور و ظهور پیدا خواهد کرد.

 

        محمدرضا هاجری

عضو شورای اسلامی شهر شیراز


دیدگاه های شما