امروز: یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: نطق پیش از دستور آقای غلامعلی ترابی روز یکشنبه مورخ 1401/08/01

 • تاریخ:
  ۱۴۰۱/۰۸/۰۱
 • عنوان:
  نطق پیش از دستور آقای غلامعلی ترابی روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۱/۰۸/۰۱
 • نام عضو:
  غلامعلی ترابی

بسمه تعالی
نطق پیش از دستور مهندس ترابی مورخ ۰۱/۰۸/۱۴۰۱

آنچه را که از عمر تو باقی مانده است دریاب و مگو فردا و پس فردا ؛ زیرا پیشینیان تو به آن سبب هلاک شدند که تکیه بر آرزوها کردند و امروز و فردا نمودند تا آنکه فرمان خدا (مرگ) ناگهان فرا رسید در حالی که غافل بودند ( امیرالمومنین علی علیه السلام).

 

هر که با در دست داشتن فرصت موجود، در انتظار فرصت کاملی در آینده باشد، روزگار همان فرصت را نیز از او برباید. زیرا کار ایام غارت است و راه و روش زمان، از دست رفتن است ( امام صادق علیه السلام).
 

 با توجه به مباحث مطرح در سطح شهر و ضرورت بیان موضوع در جمع همکاران شورا و مدیران شهرداری و مردم عزیز شهر،  مواردی را به صورت مختصر در این مجال به استحضار می رسانم:

 

 ۱. اداره کل راه و شهرسازی با همکاری شهرداری و سایر دستگاه ها در حال بررسی طرح جامع بازنگری شهر شیراز می باشد که امیدوارم این طرح با دقت بالا و در کوتاهترین زمان به تصویب کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی معماری و شهرسازی برسد. همزمان با بررسی این طرح، طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر شیراز هم در حال بررسی می باشد. متاسفانه هر دو مشاور طرح های جامع شهر اطلاعی از اقدامات یکدیگر نداشته و هیچ گونه هماهنگی بین آنها توسط دستگاههای ذیربط از جمله شهرداری، استانداری، راه و شهرسازی صورت نپذیرفته و در صورتی که میبایست این طرحهای فرادستی توسعه شهر کاملاً با هم منطبق بوده و بر یک محور به تصویب مراجع ذیصلاح برسد و عدم هماهنگی باعث می‌شود که در مرحله اجرا قابلیت اجرا نداشته و عملاً درصد پیشرفت فیزیکی آنها بر اساس زمانبندی طرح به حداقل رسیده و خسارت های زیاد مادی و معنوی بر پیکره شهر شیراز وارد شود. لازم است شهرداری شیراز به عنوان مجری طرح های فرادستی زمان برگزاری جلسات مشترک فی مابین هر دو شرکت مشاور مقدمات این امر ضروری را فراهم آورده و دفتر فنی استانداری و اداره کل راه و شهرسازی ورود جدی تری به موضوع داشته باشند تا شیراز دچار خسارات جبران ناپذیر نگردند .

۲. مجری اجرای طرح های جامع و تفصیلی شهر، شهرداری می باشد. متاسفانه طی سنوات گذشته تحقق پذیری کاربری های مصوب در طرح تفصیلی مورد بررسی چندانی قرار نگرفته است. یکی از سیاستها و راهبردهای شورای اسلامی شهر و کمیسیون شهرسازی و معماری شورا پیگیری تحقق پذیری سرانههای خدماتی از جمله فضای سبز، آموزشی، درمانی، مذهبی، فرهنگی، تاسیسات و تجهیزات شهری می باشد و جلسات مختلفی با دستگاه های متولی در این حوزه برگزار شده است. لازم است شهرداری شیراز و به خصوص حوزه معاونت شهرسازی و معماری تلاش بیشتری در این خصوص داشته باشد و منفعلانه و بی تفاوت در قبال عدم اجرای کاربری های طرح تفصیلی نباشد. می بایست ستاد و مدیریتی به این منظور در معاونت شهرسازی شکل گرفته و جلسات متعدد با مجموعههای دولتی از جمله دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه شیراز ،آموزش و پرورش، تربیت بدنی و زیرمجموعه های شهرداری برگزار کرده و موضوع با جدیت بیشتری پیگیری گردد .

۳. توسعه شهر نیاز به داشتن اطلاعات و داده های مختلف شهری می باشد و زمانی می توانیم از هوشمند سازی شهر صحبت کنیم که دادههای اولیه حوزه شهرسازی تکمیل و دائماً در حال پایش و رصد و به روز رسانی باشد. پراکنده و جزیرهای عمل کردن مجموعه های درون و برون شهرداری، مشکلات بیشماری برای توسعه آتی شهر و مردم به وجود آورده است و رفع این چالش با هم افزایی و برگزاری جلسات کارگشا و فشرده با زمان بندی مشخص میسر است که از شهردار محترم درخواست می‌شود موضوع را در دستور کار خود قرار داده و تا حصول نتیجه مطلوب موضوع را پیگیری نمایند .

۴. بیش از ۱۵ سال می باشد که بحث ارائه خدمات مطلوب به شهروندان در درگاه شهرداری الکترونیک مطرح می‌باشد. سوال اینجاست کی و در چه زمانی این امر محقق می گردد و پاسخ صریح و شفاف شهردار محترم در این خصوص درخواست جدی اینجانب و سایر همکاران عزیز در شورای اسلامی می‌باشد. اجرای مصوبات شورا در این حوزه و پیگیری جدی تر شهرداری بسیار ضروری است و مطالبهای است که می بایست محقق گردد. مردم شیراز باید شاهد تغییر در روند ارائه خدمات شهرداری در هنگام مراجعه جهت صدور پروانههای ساختمانی استعلامات باشند .

۵. سیمای شهر شیراز حال خوشی ندارد . متاسفانه مدیریت چندگانه در حوزه سیما و منظر شهری باعث شده است هیچگونه ضابطه ای که با فرهنگ و معماری اسلامی ایرانی مطابقت داشته باشد جهت بحث نمای شهری مصوب نگردد .شورای عالی معماری و شهرسازی اخیراً دبیرخانه سیما و منظر را مصوب نموده که به شهرداریها واگذار گردد. اکنون که نگاه حاکمیتی بهبود یافته لازم است شهرداری شیراز نیز نگاه جامع تری به موضوع داشته باشد. معاونت شهرسازی از حالت انفعال خارج شده و بررسی ضوابط نما و سیما و منظر شهری را در دستور کار خود قرار دهد . شهردار محترم شیراز دستورات لازم جهت یکپارچه شدن موضوع صادر نموده و هماهنگی بین دو حوزه معاونت شهرسازی و خدمات شهری و سازمان سیما منظر صورت پذیرد تا انشاا.. در آینده شاهد تصویب و اجرای ضوابط نما و سیما و منظر مطابق با معیارهای معماری ایرانی اسلامی باشیم

۶. اجرای مصوبات شورا در حوزه باغات نیاز به اهتمام جدی شهرداری دارد .

جناب آقای دکتر اسدی شهردار محترم باغات قصرالدشت شیراز از چند مسئله رنج می‌برند.

 • عدم اجرای صحیح طرحهای مصوب موجود (مصوبات شورای عالی و شورا)
 • ساختار سازمانی مدیریت باغات که باید متحول گردد و وضعیت موجود این ساختار بسیار ضعیف تر از مصوبه شورای عالی جهت حفاظت باغ ها می باشد و با با نگاه حداقلی شکل گرفته است .
 • تخلفات صورت گرفته به واسطه مغایرتهای موجود طرح جامع باغات قصرالدشت با طرح جامع و تفصیلی شهر و عدم برخورد مناسب شهرداری با تخلفات و بعضاً صدور مجوزهای خلاف ضابطه باغات
 • مدیریت ضعیف و نگاه ضعیف مدیریتی شهرداری به موضوع به عنوان یکی از پروژه های شاخص و اثرگذار شهری از حوزه های زیست محیطی گردشگری اثرگذاری اجتماعی جزو مطالب عمومی مردم شیراز می باشد .

دیدگاه های شما