امروز: جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: نطق پیش از دستور آقای مهدی طاهری رئیس شورای اسلامی شهر شیراز - یکشنبه 1401/08/08

  • تاریخ:
    ۱۴۰۱/۰۸/۰۸
  • عنوان:
    نطق پیش از دستور آقای مهدی طاهری رئیس شورای اسلامی شهر شیراز - یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۸
  • نام عضو:
    مهدی طاهری

بسم الله الرحمن الرحیم

« وَ مَن یَخرُج مِن بَیتِه‌ مُهاجِراً اِلَی اللهِ وَ رَسولِه‌ ثُمَّ یُدرِکهُ المَوتُ فَقَد وَقَعَ اَجرُه‌ُ عَلَی الله »

جنايت شقاوت آميز و عمليات تروريستي روز چهارم آبان ماه ۱۴۰۱ شمسي در صحن و سراي حرم ملكوتي حضرت سيدالاعاظم احمد بن موسي الكاظم شاهچراغ (عليه السلام) كه منجر به شهادت ۱۳ تن از زائران هم وطن و همشهريان عزيزمان و جراحت دهها تن ديگر گرديد دل هر انسان آزاده اي را بدرد آورد. به ايران عزيز تسليت بايد گفت كه اين فاجعه جانسوز يك ايران را دغدار شيراز كرد . براستي تسليت را قبل از هر كس و بويژه بايد به پيشگاه مقدس حضرت احمد بن موسي شاهچراغ ‌(ع) عرضه داشت كه اينچنين شقاوت آميز حرم عزيز آل الله مورد هتك حرمت قرار گرفت ، حرم مطهري كه مكان امن هر انسان ولو گناهكاري است . مضجع شريفي كه مكان راز و نيازها و درد دلهاي همه ما بوده، هست و خواهد بود .   

بي شك آنچه رخ داد جنايتي تمام عيار به بزرگ ديار ما ، آقا و سيد و سالار ما و همه چيز ما شيرازي ها بود و واي بر ما اگر ساكتين بر اين جنايت عظيم بمانيم . آيا آن روزي كه بايد لشكرهاي امنيتي و مداخله رواني و فرهنگي را براي دفاع از حرم شريف برادر گرامي حضرت رضا (ع) و فرزند شريف امام موسي كاظم (ع) تشكيل دهيم فرا نرسيده است. آيا امروز روزي كه بايد يد واحده براي مقابله با اين فاجعه شويم، فرا نرسيده است. آي فرزندان شيعه ، شما كه روزگاري اشكها و التماس هايتان براي حضور در صفوف دفاع از حرم آل الله در سوريه و عراق دل ملائك را به لرزه انداخته بود، كجاييد ؟! . ديگر شيطان چه بايد بر اين حرم آل الله بياورد تا شما دست بكار شويد. آي مسلمانان، اينجا حرم است ، حرمي كه منتسب به عزيز پيامبر اكرم (ص) و اهل بيت اوست و واي بر چشمهايي كه نبيند و گوشهايي كه نشنود صداي ضجه هاي زنان و مردان و كودكان مسلماني را كه در خون خود به مظلومانه ترين و به فجيع ترين شكل غلطيدند . آيا چادر خون آلود زنان امت اسلام ، زبان گوياي اين فاجعه نيست . يقين داريم كه خون اين شهداي مظلوم كه صاحب دم آنها حضرت حق جل جلاله است فتح دفتري است كه نام عاشقان جهاد و شهادت بسياري از اين پس بر آن نوشته خواهد شد تا روزي كه طومار شيطان و شيطانك ها را بر هم بپيچاند . اين شهدا مضجع نوراني شاهچراغ (ع) را تا ابديت نوراني تر و عزيزتر ساختند.    

شيرازي ها به ميهمان داري و ميهمان نوازي شهره ي عالم اند و چقدر براي ما سخت و دردناك است كه ميهمانان ما و زائران حضرت شاهچراغ (ع) عزيز ، اينچنين مورد هتك حرمت و جنايت قرار گيرند. اي ايران عزيز ، بر ما مهمان داران و مجاوران اين قصور خدمت را ببخشاييد .    

اگر چه گروه مفلوك و منزوي تروريستي داعش مسئوليت اين حمله ناجوانمردانه را پذيرفت اما به صراحت و بر اساس علم و حكمت عرض كنم در اين واقعه دهشتناك ، يك اشتباه بزرگ محاسباتي اين است كه اين جنايت را به اندك مباحثات نقلي شيعه و سني ارتباط داد. جناياتي كه داعش بر عليه امت اسلام و قتل هزاران زن و مرد اهل سنت در عراق ، سوريه، اندونزي، فيليپين ، آفريقا و ديگر اكناف عالم انجام داده اگر بيشتر از جنايات آنها بر عليه اهل شيعه نباشد كمتر از آن نيست. از نگاه ايدئولوژي تكفيري منجمد داعش تنها گزاره اسلام همان اغلاطي است كه آنها بر آن فهم مي كنند و هر برداشت از اسلام را شرك و كفر مي‌دانند، حتي جماعت اهل سنت را. محكوميت قاطعانه اين فاجعه هولناك توسط دهها تن از علماي تراز اول اهل سنت استان فارس، ايران عزيز و ساير ملت‌ها‌، دليل بر اين مدعاست . 

 اما چه كسي و چه جرياني داعش را براي اين جنايت تحريك و آماده به عمليات نمود و سر رشته اين فاجعه كجاست؟. وقتي دروازه‌هاي امنيت ملي و تماميت ارضي مان توسط اندك خائنين و جاهلان فارسي زبان با اسب ترووايي ساخته و پرداخته دشمن بر روي سربازان قسم خورده و تشنه به خون اين مرز و بوم را باز مي كنند، نبايد انتظاري بجز دريدن جانها و ريختن خون بيگناهان را داشت و ديگر آه و حسرت را چه سود .

اين حقير بارها متذكر شدم كه امنيت يه فعل و انفعال خود به خودي نيست . امنيت كالاي وارادتي نيست . امنيت كالايي نيست كه امروز اندكي نادان آنرا بفروشند و فردا ملتي آنرا وارد كنند. امنيت ملي جزئي از تماميت ارضي يك ملت است . امنيت يادگار تاريخي و سلسله وار خون پدران و مادران اين مرز و بوم است كه چشم طمع دشمن خارجي را كور مي كند . امنيت را از مادر شهيد بپرسيد ، از ويلچر جانباز قطع نخاع سوال كنيد ، از فرزندان يتيم شده در خرمشهر و آبادان و هويزه و سوسنگرد و مهران بپرسيد . از بيابان‌هاي تفديده شلمچه و از ارتفاعات يخ زده و سربه فلك كشيده كردستان بپرسيد .      

اصلا بياييد با هم برويم در كنار تخت آرتين مجروح عزيز كه ايران و ايراني به ياد او و داغ بر دلش خواب و خوراك ندارد و امنيت را با دلي پر از درد از آن عزيز بپرسيم .

او به ما خواهد گفت، امنيت يعني پدر ، يعني مادر ، يعني برادر ، يعني عروسي خواهر. با نگاه پر از غصه هاي بي انتهايش خواهد گفت اگر شماها پدر ، مادر و برادر داريد قدرش را بدانيد كه آغوش آنها و زمزمه آنها امنيت است . حالا اگر آرتين از ما بپرسد كو امنيت من ، يك ايران بي جواب بر اين داغ سنگين مي ماند .  

آرتين عزيزم ، فرزند شيرين زبانم ، به گمانم اگر همه غم هاي عالم را يك جا جمع كنند ، سهم تو بيشترين است و دنيايي كه تو را نمي فهمد يا نمي خواهد كه بفهمد از انسانيت تنها چهره و ظاهر انساني را سهم گرفته است. همه اين جنايت يك سو و درد جانكاه تو كه چونان خوره اي همه وجودمان را آتش ميزند يك سو . راستي بر مادرتان كه با فرشته ها به پرواز عرش سفر كرد بايد درود گفت ، نام هايتان، چه زيباست. شايد روضه خوان ها در دفتر اشعار سوزناك خود از اين پس ترجيع بندي را با نام شما فرزندان عزيزم آرتين و آرشام بخوانند چرا كه تاريخ ايران درد تو را درد عظيم خود مي داند .

مادر ، پدر و برادر ، از اين پس واژه هايي دردناك براي تو هستند . خاطره اي كه تصوير پر از غصه ي آن، از ذهن تو پاك نخواهد شد .

آرتين عزيزم ، وقتي به نگاهت خيره مي شوم تمام وجودم را آتش انتقام فرا مي گيرد اما سربازان نظام تاسي بر آن امام مقتدر و مظلومي دارند كه در آن جنايت عظيم پيش رويش صبر پيشه كرد.

راستي غيبت دست پر مهر مادري براي خواهر عزيزت در مجلس عروسي اش را كجاي دلمان بگذاريم . آه !، خدايا اين همه داغ را كجا ببريم .

آرتين عزيزم ، به خداوندي خدا همه ما نگاه مان به كلام امام امت است كه چقدر احمق و حقيرند كه سكوت ما را به ضعف نظام نسبت مي‌دهند . آن كفتارهاي زوزه كشي كه صبر اين شير بر بيشه نشسته چشم دريده ي پر از هيبت ايران را به خيال خام خود پيروزي مي خوانند، بدانند كه عرض خود مي‌بريد و زحمت ما مي داريد . اندكي صبر سحر نزديك است .   

بي ترديد همه مردان اين سرزمين پدران تو و مادران اين ديار آريايي مادر تو و همه پسران و دختران اين مرز و بوم برادران و خواهران تو هستند . اي جان ايران تو تنها نيستي و با كوهي از غم در دل كوچكت، تنها نخواهي ماند .  

به اندك جوانان و نوجوانان غافلت زده جامعه كه فاقد عمق مطالعاتي اند و يا عالمانه و يا جاهلانه در زمين دشمن بازي مي كنند ، مي گويم ، شما را به خدا ، شما را به همه مقدساتي كه خود بر آن اعتقاد داريد، بس كنيد اين جهل پوشالي در دنباله روی فرهنگ برهنگی و همه اين شعارهاي خالي از شعور كه تحقق آنها ارزش يك قطره خون شهداي عزيز زائر حرم مطهر شاهچراغ (ع) و هتك حركت به آن مكان مقدس را نداشت كه در چهلمين روز درگذشت بانو مهسا اميني اينچنين فاجعه اي رقم بخورد و شما حتي آنرا محكوم نكنيد . چرا هشتك هاي آرتين و آرشام را در كنار هشتك زن زندگي آزادي كه شعار وارداتي گروهك هاي تروريست و قصاب پ ك ك و پژاك و كوموله و شعار عبداله اوجالان رهبر ماترياليست مبارزات کارگری كردي ضد دولت تركيه است را نمي‌بينيم. آيا اين همان جریان وارداتي و موريانه اي که به جان مردم و امنیت آنان افتاده و به مقدسات آنان بی‌اعتنایی و بی‌احترامی روا می‌دارد نيست. از نظر حقوقي سكوت شما يعني حمايت از اين جنايت .     

به رژيم استكباري آمريكا و به رژيم پوشالي و موقت صهيونيستي و رژيم آل سعود و به تفاله‌هاي آنها و به همه فريب خوردگان آنها مي گوييم، ما اين فاجعه هولناك را نه خواهيم بخشيد و نه هرگز فراموش مي كنيم . دلهاي همه ما همواره داغدار است و تنها خواسته ما يك چيز است ، انتقام و مجازات عاملان ، آمران و حمايت كنندگان .

هدایتگر منحوس و بي ريشه و بهايي مسلك آشوب های شيراز همان است كه رمز عمليات خود را «خرابكاري شرافتمندانه» قرار داده و رهروان اندك خرابكار خود را در گوشه و كنار اين شهر به اين فعل جنايكارانه فرا خواني مي كند . من از مسئولان امنيتي و قضايي اين استان مي پرسم بفرماييد مرز مماشات شما كجاست؟. آيا بالاتر از جنايت شاهچراغ (ع)، جنايتي مانده كه منتظر وقوع آن هستيد تا دست بكار شده و اين جرثومه هاي فساد و فحشا را به سزاي اغتشاشات خود برسانيد. لطفا آرتين و آرشام را فرزند خود بدانيد و بساط اين غائله را از اين شهر بشوييد .       

آنچه فرمانده محترم كل سپاه در مراسم وداع باشکوهی که با حضور نه کم سابقه که بی سابقه مردم قدرشناس ، حکیم و نجیب شیراز همراه بود با شهداي شاهچراغ (ع) قاطعانه و با صراحت بيان فرمود را پايان فصل مماشات با اين غائله بويژه با رهبران برون مرز اين آشوب برآورد نموديم . ما از همه دستگاه هاي حافظ امنيت و قوه محترم قضائيه منتظر اقدام قاطع و خردمندانه ايم .

براي همه شهداي عزيز اين جنايت شقاوت آميز رحمت و رضوان الهي و علو درجات و هم نشيني با معصومين عليهم السلام و براي همه مجروحان سلامتي و شفاي عاجل و كامل و براي همه بازماندگان محترم صبري جميل و اجري جزيل از درگاه احديت مسالت مي نمايم .

دراينجا ، ضمن عرض تسليت مجدد اين فاجعه غمبار به پيشگاه رهبر معظم انقلاب اسلامي اجازه مي خواهم تا به نمايندگي از مردم شهيد پرور و نجيب شيراز ، پيام همدردي و سراسر حكمت معظم له را كه به مناسبت اين فاجعه جانسوز صادر فرموده اند را بار ديگر تكرار كنم .

 بسم اللّه الرّحمن الرّحیم 

جنایت شقاوت‌آمیز در حرم مطهر حضرت احمد بن موسی علیهماالسلام که به شهادت و مجروح شدن ده‌ها مرد و زن و کودک بی‌گناه انجامید، دل‌ها را اندوهگین و داغدار کرد. عامل یا عاملان این جنایت اندوهبار یقیناً مجازات خواهند شد ولی داغ عزیزان و نیز هتک حرمت حرم اهل‌بیت علیهم‌السلام جز با جستجو از سررشته‌ این فاجعه‌آفرینی‌ها و اقدام قاطع و خردمندانه درباره‌ آن، جبران نخواهد شد.

همه در مقابله با دست دشمن آتش‌افروز و عوامل خائن یا جاهل و غافل او وظائفی برعهده داریم؛ از دستگاه‌های حافظ امنیت و قوه‌ قضائیه تا فعالان عرصه‌ فکر و تبلیغ و تا آحاد مردم عزیز باید ید واحده‌ای باشند در مقابل جریانی که به جان مردم و امنیت آنان و مقدسات آنان بی‌اعتنایی و بی‌احترامی روا می‌دارد. ملت عزیز و دستگاه‌های مسئول یقیناً بر توطئه‌ خباثت‌آمیز دشمنان فائق خواهند آمد، انشاءالله

 اینجانب به خانواده‌های عزادار این حادثه و به مردم شیراز و به همه‌ ملت ایران تسلیت می‌گویم و شفای مجروحان را از خداوند متعال مسألت می‌کنم.  

سید علی خامنه‌ای  -   ۵ آبان ۱۴۰۱

درپایان این نطق ، خطاب به سيد و صاحب و مولای خودمان حضرت صاحب الزمان (عج) كه قلب ايشان نيز از اين فاجعه آكنده از درد است ، كلامي از سويداي دل تقديم كنيم  :

 

اللَّهُمَّ إِنَّا نَشْکُو إِلَیْکَ فَقْدَ نَبِیِّنَا صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِ وَ آلِهِ

وَ غَیْبَةَ وَلِیِّنَا،        وَ کَثْرَةَ عَدُوِّنَا         و َ قِلَّةَ عَدَدِنَا،

وَ شِدَّةَ الْفِتَنِ بِنَا     وَ تَظَاهُرَ الزَّمَانِ عَلَیْنَا،

فَصَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ     وَ أَعِنَّا عَلَی ذَلِکَ بِفَتْحٍ مِنْکَ تُعَجِّلُهُ ،     وَ بِضُرٍّ تَکْشِفُهُ

وَ نَصْرٍ تُعِزُّهُ      وَ سُلْطَانِ حَقٍّ تُظْهِرُهُ

وَ رَحْمَةٍ مِنْکَ تُجَلِّلُنَاهَا      وَ عَافِیَةٍ مِنْکَ تُلْبِسُنَاهَا

بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ .

 

خدايا از نبود پيامبران كه درودهاى تو بر او و خاندانش و از ناپيدايى مولايمان، و بسيارى دشمنانمان و كمی نفراتمان، و سختى فتنه‌ها به سويمان، و از جريان زمان بر زيانمان به درگاه تو شكوه مى‌آوريم، بر محمّد و خاندانش درود فرست و ما را در برابر اين همه، يارى فرما به گشايشى از جانب خويش كه زود برسانى، و بدحالى كه برطرف كنى، و پيروزى با عزّت برايمان قرار دهى، و سلطنت حقى كه آشكارش فرمايى، و به رحمتى كه از سويت ما را فرا گيرد، و به سلامتى كاملى كه از جانبت ما را بپوشاند، اى مهربان ترين مهربانان.

والسلام .

مهدی طاهری

نطق پيش از دستور -   ۱۴۰۱/۰۸/۰۸

 


دیدگاه های شما