امروز: یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: نطق پیش از دستورغلامعلی ترابی عضو شورای اسلامی شهر شیراز در تاریخ 1401/08/15

 • تاریخ:
  ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
 • عنوان:
  نطق پیش از دستورغلامعلی ترابی عضو شورای اسلامی شهر شیراز در تاریخ ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
 • نام عضو:
  غلامعلی ترابی

بسمه تعالی

نطق  پیش از دستور مهندس ترابی تاریخ ۱۵/۰۸/۱۴۰۱

 

 این روزها ایران اسلامی و شیراز قهرمان داغدار جنایت تروریستی داعش می باشد. تشکر از امت خداجوی ایران اسلامی و شیراز جهت حضور حماسی در راهپیمایی ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی ان شاء ا... بزودی جهان از لوث آمریکای جنایتکار آزاد خواهد شد. الیس الصبح بقریب.

 

 تا کاری را خوب نسنجیده ای به آن اقدام مکن( امیرالمومنین علی علیه السلام)
 

 برنامه ریزی صحیح و دوری از اسراف از سیاست های پسندیده است. (علی علیه السلام)

 

با توجه به فصل بودجه ریزی در شهرداری و در آستانه تصویب برنامه راهبردی شورا و شهرداری لازم است چند نکته جهت استحضار شهردار محترم و مدیران مجموعه شهری و اطلاع مردم عزیز شیراز مطرح نمایم :

 

یکی از چالش های مدیریت شهری بحث بهره وری از منابع و درآمدها می باشد. امروز با توجه به مشکلات اقتصادی موجود در کشور و جهان و عدم وجود منابع مطمئن و پایدار درآمدی برای شهرداری از طرفی و عدم امکان برآورد قطعی از هزینه های شهری از جمله پروژههای عمرانی می بایست درآمدهایی که شهرداری به سختی و با همکاری و همیاری های مردمی به دست می آورد به صورت منظم و هدایت شده در پروژههای اولویتدار مصرف گردد تا خروجی آن رفع معضلات شهری باشد و باعث پیشرفت شهری و عمران و آبادانی آن در همه ابعاد گردد .

آنچه مسلم است تعداد پروژه های قابل اجرا در سطح شهر بیش از میزان درآمد شهرداری می باشد و اگر هزینه ها بر اساس اولویت اجرا صرف نگردد خروجی آن انباشت مسائل و مشکلات شهری است .

نیاز مبرم شهرداری مدیریت درآمد و هزینه است تا از هدر رفت بیت المال در پروژه های غیر ضروری و بعضاً بدون نتیجه جلوگیری شود متاسفانه طی سنوات گذشته شاهد هزینه کرد صدها میلیاردی شهرداری در پروژه های بدون اولویت و ضرورت اجرا بوده ایم که درگفت و گو و افکار عمومی مردم و مدیران شهری روزانه مطرح میشود.

 راه حل برون رفت از این مسئله ایجاد و راهاندازی اداره پایش و کنترل هزینه ها و اولویت های پروژه های شهری و همچنین بررسی این پروژه ها قبل از شروع می باشد که غالبا می بایست در هنگام ارائه پیشنهادات بودجه و تدوین لایحه بودجه در شهرداری با دقت عمل بیشتری مورد بررسی قرار گرفته و بر اساس آن ردیف بودجه تخصیص یابد.

 از مرکز پژوهش های شورای اسلامی نیز تقاضای مجدانه دارم با ملاحظه بیشتری به این موضوع مهم و حیاتی ورود کرده و با انجام مطالعات و تحقیقات علمی و کارشناسی راهگشای مجموعه شهرداری و شورا باشد. برخی مطالب که در جوامع علمی مطرح میشود این است که با این کار تا حدود یک سوم بودجه را میتوان ارزش افزایی کرد که این عدد بسیار قابل ملاحظه است.

 برای مثال چند نمونه از پروژه هایی که هزینه های زیادی به شهر تحمیل می نماید و همه ساله شاهد تکرار هزینهکرد آنها هستیم ولی معضلات همچنان پابرجاست اشاره می نمایم:

 1.  موضوع آسفالت سالانه دهها و صدها میلیارد تحت عنوان آسفالت معابر شهری هزینه می شود و استفاده تبلیغاتی زیادی نیز به واسطه آن مطرح میگردد.  مثل نهضت آسفالت که در چند سال گذشته در شیراز انجام شد ولی متاسفانه از چند روز بعد از اجرای آسفالت در بعضی معابر شاهد تخریب آسفالت و انجام عملیات عمرانی در معابر میباشیم امروز در بعضی معابر شهری ضخامت آسفالت بین ۵۰ تا ۸۰ سانتیمتر می باشد ولی در سطح آن معبر شاهد دست انداز و حفره های متعدد می باشیم که عملاً هدر رفت منابع است .
 2.  رهاسازی ساختمانهای نیمه کاره که با هزینه های زیاد و اتلاف سرمایه شهرداری ساخته شده و سالهاست  رها گردیده و سامان نمییابد و بعضاً شاهد فروش آنها به صورت نیمه تمام و بدون ارزش افزوده می باشیم. شهرداری شیراز از این موضوع متحمل هزاران میلیارد تومان زیان می گردد .
 3.  حدود ۱۰۰ سال می باشد که شهرداری شیراز شکل گرفته ولی همچنان سالانه صدها میلیارد صرف هزینه احداث یا خرید ساختمان جهت اداره های مختلف شهرداری می باشیم و همچنان مشکل باقی است و مدیران به دنبال ساختمان مطلوب جهت مدیریت خود می باشند .
 4.  بسیاری از خرده پروژه ها مثل اصلاح پیادهروها یا اصلاح فضاسازی میادین شهری، کف سازی پارک های شهری که شاید ضرورت چندانی در اجرا نداشته باشد و انجام یا عدم انجام آن گره ای از مسائل و مشکلات کلان شهر باز نمی کند و در سیما منظر شهری نیز تغییر چندانی ایجاد نمی نماید .
 5.  پروژه های بزرگ مقیاس که بدون مطالعات لازم انجام شده و امروز باید در کنار آنها چندین پروژه عمرانی دیگر و بدون ضرورت تعریف و اجرا گردد تا مشکلات ایجاد شده آن پروژه را برطرف نماید .
 6.  خرید و کاشت برخی گیاهان و گلهای فصلی که به جای آن می توان از روش های جایگزین بهره بر.

 

 در پایان از شهردار محترم درخواست دارم ضمن دستور بررسی نحوه هزینه کرد در پروژه های شهری که همه ساله ردیف اعتباری دارندگزارشی  از میزان و نتیجه این هزینه کردها را تا قبل از ارایه لایحه بودجه سال آینده تهیه و به شورا ارسال گردد و موارد بررسی شده نیز توسط شهرداری در تدوین لایحه بودجه مورد ملاحظه قرار گیرد.  والسلام .


دیدگاه های شما