امروز: یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: نطق پیش از دستور محمدرضا هاجری عضو شورای اسلامی شهر شیراز در تاریخ یکشنبه 1401/08/15

  • تاریخ:
    ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  • عنوان:
    نطق پیش از دستور محمدرضا هاجری عضو شورای اسلامی شهر شیراز در تاریخ یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  • نام عضو:
    محمدرضا هاجری

 یاخالق اللوح والقلم

نطق پیش از دستور محمد رضا هاجری، عضو شورای اسلامی شهر شیراز (یکشنبه  ۱۵/۸/۱۴۰۱)
ندانی که ایران نشست منست / جهان سر به سر زیر دست منست
هنر نزد ایرانیان است و بس / ندادند شیر ژیان را بکس
همه یک دلانند یزدان شناس / به نیکی ندارند از بد هراس
چنین گفت موبد که مُرد بنام / به از زنده دشمن بر او شاد کام
اگر کُشت خواهد تو را روزگار / چه نیکو تر از مرگ در کار زار
همه روی یکسر بجنگ آوریم / جهان بر بد اندیش تنگ آوریم
با گرامی داشت یاد و خاطره شهدای مظلوم حرم مطهر شاهچراغ (ع) که اینک جهانی شده، لازم است در تمامی محلات و مساجد کشور و جهان، زنده نگه داشته شود. چرا که شهادت مردان،کودکان و بانوی شهیده، ریشه فتنه و آشوب دشمنان را خاموش و چهره مدعیان غربی – عبری و عربی و ادعای حقوق بشری آنها را خنثی، برملا و رسوا نمود. از سربازان گمنام امام زمان (عج) بصورت ویژه تقدیر و تشکر نموده که تمامی عوامل همراه و پشتیبان حرکت تروریستی و خانه های تیمی آنها را شناسایی و در شیراز و تهران دستگیر نموده اند. لازم می دانم از حماسه حضور مردم صبور و مقاوم شهر مقدس شیراز در راهپیمایی روز ۱۳ آبان، روز استکبار و ظلم ستیزی تقدیر و تشکر ویژه داشته، مردم ما با تأسی و تمسک به منشور علوی « کونا للظّالم خصماً و للمظلوم عوناً »  دشمن  ستمگر و یار مظلوم بوده، هستند و خواهند بود. این عدالت خواهی و  ظلم ستیزی سرمایه ملی ماست.  از باب یاری رساندن به کارآمدی مدیریت شهری،مواردی چند را متذکر می شوم.
اول: با توجه به تصویب طرح ارتقای کار گروه ملی زیارت به شورای ملی زیارت به منظور توسعه،تعمیق و ترویج فرهنگ زیارت و اتخاذ تصمیمات هماهنگ در امور فرهنگی، عمرانی، زیربنایی و زیر ساخت ها در امور زائران در مقیاس محلی، ملی و بین المللی برای سه شهر مقدس مشهد، شیراز و قم،جادارد متولیان امر در استان و شیراز از ظرفیت ایجاد شده با استفاده از مشاورین و طراحان امین و مومن بهره برده تا بودجه های در نظر گرفته شده توسط شورای ملی زیارت به خوبی جذب و مورد استفاده قرار گیرد.
دوم: پیاده رو های شهر را به مردم باز گردانیم، نگذاریم با سد معبر، فضاهای عمومی را بعضی افراد سود جو اشغال و ضمیمه مغازه و دکه های خود کنند.
 در حال حاضر وضعیت سد معبر مناسب شهر پایتخت گردشگری و زیارت نیست.
سوم: لازم است در محلات فضاهای مناسب ۲۰۰ تا ۳۰۰ متری سرپوشیده بعنوان خانه بازی کودکان راه اندازی شود تا کودکان بتوانند در فضایی شاد و گیرا همراه با بازی کودکانه،آموزش،رشد و بالندگی پیدا کنند.
چهارم: شیراز با سه مشکل خشکسالی، بافت های فرسوده و ساختمان های نا ایمن مواجه است که هر سه با تدبیر، قابل کنترل و حل و فصل می باشد.لازم است تمامی دستگاه های متولی در رفع کامل این سه مشکل با روحیه جهادی و میدانی وارد صحنه شده، مشکل گشای مدیریت شهری باشند.
پنجم: لازم است تمامی کودکان کار، شناسایی و در فضاهایی پاک و شاد بصورت متمرکز و اردوگاهی ساماندهی و از ظرفیت و توانایی آنها متناسب با سن و سال و سلامتی در راستای منافع و مصلحت خود و خانواده هایشان بهره برده تا گره گشای زندگی آنها باشد. تمامی دستگاه های مسئول همراه و همدل به صحنه بیایند و به تکلیف و مسئولیت ذاتی خود عمل کنند و همه کارها را بر دوش شهرداری مظلوم نگذارند.
ششم: با توجه به راه اندازی دبیر خانه گردشگری مقاومت برای ۵ شهر قم،کرمان، رشت، شیراز و بوشهر از سازمان فرهنگی – اجتماعی شهرداری شیراز درخواست دارم طرح و برنامه های کار آمد و کاربردی خود را در راستای تقویت و گسترش گردشگری مقاومت به شورا ارائه نموده تا با خرد جمعی و استفاده از کارشناسان با تجربه در این حوزه بتوان دستاوردهای خوبی برای شهر به ارمغان آورد.
هفتم: استفاده گسترده و پر حجم از پلاستیک، محیط زیست شهری را با چالش جدی مواجه نموده است. ریشه این کار، ارزان بودن مواد اولیه نفتی برای تولید محصولات پلاستیکی در دسترس است. همین  مصرف پلاستیک را بسیار بالا برده. بهترین راهکار برای جلوگیری از ورود زباله های پلاستیکی به محیط زیست، این است که محصولات پلاستیکی  بیش تر در چرخه مصرف باقی بمانند، نه یکبار مصرف باشند. شهرداری بویژه سازمان پسماند می تواند آموزش های لازم را برای شهروندان، از طریق محلات،دانشگاه ها، مدارس، رسانه ها، مجتمع های مسکونی و... با برنامه های هنری گسترش دهد.

 


دیدگاه های شما