امروز: یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: نطق پیش از دستور آقای حسینی، مورخ 1401/08/15

 • تاریخ:
  ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
 • عنوان:
  نطق پیش از دستور آقای حسینی، مورخ ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
 • نام عضو:
  سید ابراهیم حسینی

باسمه تعالی

عرض سلام خدمت همه عزیزان حاضر، همکاران محترم شورا، قائم مقام شهردار، معاونان و سایر پرسنل شریف شهرداری و همه حضار عزیز و بزرگوار به خصوص اصحاب محترم رسانه و همه مردم شریف و عزیز شهر مقدس شیراز. عرض تسلیت به مناسبت اقدام تروریستی و اسائه ادب به حرم مطهر احمد بن موسی (ع) و شهادت جمعی از زائران و نمازگزاران عزیز؛ که رهبر معظم انقلاب از آن تعبیر جنایت شقاوت آمیز داشتند و عرض تقدیر و تشکر از حضور حماسی مردم شریف شیراز بلکه همه هموطنان عزیز و بزرگوار در سراسر کشور.

علمای شیعه، قول، فعل و تقریر معصومین علیهم السلام را مثل آیات قرآن حجت می دانند و آن را برای همه دوره ها ساری و جاری می دانند. سخن علی (ع) از این جهت برای همه، حجت است؛ اما نکته مهم دیگری که در مورد سخنان ایشان قابل توجه است. شباهت فراوان شرایط اجتماعی سیاسی عصر، به دوران امامت این شخصیت بی‌نظیر جهان اسلام است. از این جهت وقتی به مطالب اجتماعی نهج البلاغه مراجعه می کنیم. احساس می کنیم امام (ع) در همین ایام با ما زندگی می کنند و ناظر به این شرایط، این سخنان را فرمود ه‌اند.

پیشنهاد می کنم سروان ارجمند مطالعه نهج البلاغه را با این نگاه در دستور کار خود قرار دهند.

در خطبه ۱۰ و با بیان دیگری در خطبه ۲۲نهج البلاغه فرموده‌اند:

 1. الا و ان الشیطان قد جمع حزبه واستجلب خیله و رجله
 1. شیطان تمام نیروهایش، امکاناتش و برنامه هایش را جمع کرده و به میدان آورده دقیقا مثل امروز کشور ما (اطلاعات میدانی کار در کشور نیز حاکی از همین است).
 2. در ادامه ایشان دو نکته را را فرموده اند:

الف- و ان معی لبصیرتی، ما لبست علی نفسی و لا لبس علی: من بصیرت کامل دارم نه حق کردم و پوشاندم و نه حق از من پوشانده ماند

ب- وایم الله لافرطن لهم حوضا انا ماتحه لا یصدرون عنه و لا یعودون الیه.

گردابی برای آنها درست کنم که جز من کسی چاره آنرا نکند به گونه ای که آنها که غرق شدند هرگز از گرداب بیرون نیایند و آنها که بگریزند خیال برگشت نداشته باشند.

این سخن حکایت حال امروز جامعه ماست. دشمن با تمام توان وارد شد و مردم عزیز و شریف با بصیرت کامل به صحنه آمدند و تمام نقشه دشمن را به هم زدند.

دو چیز خیلی روشن است :

 1. دشمن به همین اندازه که می بیند بلکه بیشتر از این، خبیث است و از هر ابزاری برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کند و در این مدت روشن شد که زن ، زندگی ، آزادی، شعار و ابزاری بیش نیست (قد بدت البغضاء من افواههم و ما تخفی صدورهم اکبر)(۱۱۸ سوره ال عمران ). اینها اگر بتوانند حتی یک ایرانی را هم زنده نخواهند گذاشت؛ اینها گفته اند با ژن ایرانی مشکل دارند و در مورد فرعون و فرعونیان در قران می‌خوانیم که یذبحون ابنائهم و سیتحیون نساءکم.

اینها چون امکان اسارت زنان را ندارند هم مردان و هم زنان را از دم تیغ می گذارند، مگر آنکه مطمئن شوند ایران ضعیفی تشکیل می شود که خانه اینها باشد و منافعشان تامین شوند.

 1. مردم با اقتدار کامل و بصیرت مثال زدنی علاوه بر شکست توطئه های دشمن مثل همیشه حجت را بر همه تمام کردند . دشمن مستاصل، دست به انتقام از مردم زد. مردم مقتدر، در این فاجعه انسانی مظلوم واقع شدند. در برابر این مجموعه عظیم و مقتدر اما مظلوم وظیفه چیست ؟
 1. مسئولین کشور ار عالی تا دانی همه مستقیم  یا غیر مستقیم بر اساس  رای مردم،  مشغول انجام وظیفه هستند و اگر آبرو و حیثیتی دارند از این مردم است ، این مردم ولی نعمت همه ما هستند. هر چه داریم از این مردم است و اکنون نیز سنگ تمام گذاشته و هزینه را به جان خریده اند؛ باید بدانیم که امروز هر کس فکر می کند، انقلابی تر است برای خدمت به این مردم شریف باید مهیا تر باشد. هر کس متدین تر است، باید خادم تر باشد . رضای خدای متعال در گرو رضایت این انسان های خدایی و فداکار است . اگر قدر این مردم را ندانیم به عذاب الهی گرفتار می شویم و در دنیا و آخرت پاسخی نخواهیم داشت.  سخن آیت الله العظمی فاضل لنکرانی:  هر کس جایگاه بالاتری دارد، وظیفه ومسئولیت بیشتری دارد.
 2. مردم ، انقلابی و آماده مبارزه با انواع سختی ها و مشکلات هستند، مبارزه با دشمن برای این مردم، طبیعی است. آنچه این مردم را نگران می کند، تبعیض است ، فساد است ، ویژه خواری است. اگر امکانی برای همه نباشد، مردم تحمل می کنند؛ آنجا مردم نگران می شوند که امکان برای برخی باشد و برای برخی نه ، انتظار می رود شورای اسلامی و شهرداری پیشتاز این امر مهم باشند و بهترین راه برای این کار، این است که همه ما ضمن ابراز دیدگاه های خود تابع قانون باشیم و لا غیر. 
 3. اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به عموم مردم، وظیفه مسئولین نظام است که امروزه، رهبری معظم انقلابی به عنوان جهاد تبیین از آن نام می‌برند. در خطبه ۳۴ نهج البلاغه، علی(ع)، حقوق متقابل رهبر و مردم را بیان فرموده اند و یکی از  حقوق مردم را آگاهی،  آموزش و بصیرت بخشی می دانند:«و تعلیمکم کیلا تجهلوا و تأدیبکم کیما تعلموا» اطلاع و آگاهی و آموزش  راه و رسم زندگی.

شورا و شهرداری فقط مسئول امکانات سخت افزاری نیستند، تربیت شهروند تراز اسلامی که رفتار، کردار و گفتارش مطابق موازین اخلاقی اسلام باشد و در اثر آن خودبخود آئین شهروندی رعایت شود، مهمترین وظیفه ماست. انتظار داریم سازمان فرهنگی برای جهاد تبیین و آموزش شهروندی مطابق اندیشه اسلامی هماهنگ با سایر دستگاههای فرهنگی اقدام کند.

۴- انتظر مردم از مسئولین در حوزه رفتار در این شرایط این است که الف) بین مسئولین در همه بخش ها و رد ه ها احساس همدلی، همراهی و هم افزایی داشته باشند، اختلاف، مجموعه  را سست و مردم را نگران می کند. مردم نظر رهبری معظم را می پسندند؛ همه ید واحده باشند. اختلاف نظرها محترم است؛ اما حرکت در جهت هدف واحد؛ یعنی خدمتگزاری ارزشمند است.

ب) و در این شرایط حساس، انتظار می رود همه مسئولین موضع خود را در برابر دشمن و مشکلاتی که اغتشاشگران پیش آورده اند به به روشنی بیان کنند و دشمن فتنه ایجاد می کند و صحنه را تیره و تار می کند تا به نتایج مد نظر خود برسد. گاهی سکوت سوءتفاهم ایجاد می کند. رهبر معظم انقلاب چند سال پیش فرمودند: برخی سخن علی(ع) را که فرمودند کن فی الفتنه کابن اللبون  را بهانه کرده‌اند و موضع گیری نمی کنند. گاهی بیان نکردن موضع، باعث بهره‌برداری دشمن می شود (هم بار می کشند و هم شیر می دوشند). ضمن تشکر از اقدامات روشنگرانه ای که شد، به نظر می رسد، ریاست محترم شورا و شهرداری محترم، ترتیبی اتخاذ فرمائید که مردم در جریان مواضع صحیح و اصولی شورا و شهرداری باشند.

۵- مشکلی که در چند سال گذشته با آن مواجهیم، این است که هر وقت مردم بخصوص اقشار آگاه و دلسوز مردم و نظام اسلامی می خواهند دیدگاههای خود را در مورد بخی مشکلات و نابسامانیها ابراز کنند،  اغتشاشگران اجازه نمی‌دهند و با رفتارهای نابهنچار علاوه بر خسارتهای مادی و معنوی، ظلم مضاعفی به مردم و کشور و نظام میکنند(فرصت حل مشکل و مسأله را به مردم و مسئولین نمی دهند.)

علی (ع) در بحث حقوق متقابل به نصیحت و موعظه در کنار بیعت به مسئولین حق خود یاد می کنند.

اعتراض و ابراز دیدگاه و انتقاد از مسئولین، حق مردم است و در چارچوب قانون براساس اصل ۲۷ قانون اساسی و با رعایت اصل ۴۰ که پیگیری حقوق اصرار به غیر ایجاد نکنند می توانند به صورت فردی یا جمعی نظرات خود را ابراز کنند.

مهم ترین و بهترین نوع امر به معروف، امر و نهی والی و حاکم جامعه است نه فقط نماز، حجاب و........

در اجرای اصل ۸ قانون اساسی(امربه معروف و نهی از منکر) قانون مصوب سال ۹۴ مجلس، انتقاد از مسئولین، به عنوان مهم ترین بخش از این واجب الهی را در مواد مختلف، مورد تأکید قرار داده و دولت را مکلف به ایجاد بستر مناسب آن کرده است. رهبری معظم، مهم ترین بخش امر و نهی را، امر و نهی مسئولان و بزرگان دانسته اند. در دستور کار دولت، رئیس جمهور محترم و استاندار محترم این کار مهم است.

انتظار می رود سازمان فرهنگی در این زمینه نیز مثل سایر بخش ها با حرکتی انقلابی، مسیر را برای گرفتن دیدگاهها، نظرات و انتقادات مردم باز کند. شنیدن انتقاد و حرفهای مردم، دلیل اقتدار نظام است، ضعف نیست. اتاق ویژه متفکرین و سامانه این حرکت مهم در صحن شورا به تصویب رسیده است.  دستور اقدام سریع و قاطع شهردار محترم می تواند زمینه این حرکت پربرکت را برای جامعه اسلامی ما فراهم نماید. اگر این اتفاق نیفتد، صف معترضان از اغتشاشگران جدا می‌شود و بهانه از دست برخی دشمنان دوست نما گرفته می شود.


دیدگاه های شما