امروز: یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: نطق پیش از دستور آقای طاهری، مورخ 1401/09/6

 • تاریخ:
  ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
 • عنوان:
  نطق پیش از دستور آقای طاهری، مورخ ۱۴۰۱/۰۹/۶
 • نام عضو:
  مهدی طاهری

بسم الله الرحمن الرحیم

 

مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا

از ميان مؤمنان مردانى هستند كه آنچه را با خداوند پيمان بسته بودند صادقانه وفا كردند (و خود را آماده‌ى جهاد نمودند)، برخى از آنان پيمانشان را عمل كردند (و به شهادت رسيدند) و بعضى ديگر در انتظار (شهادت) هستند، و هرگز (عقيده و پيمان خود را) تغيير ندادند.

( سوره مبارکه احزاب –  آیه شریفه ۲۳ )

 

در ایام مقدس هفته بسیج هستیم که یاد آور دلاوریها و رشادتها و ایثارگری های برادران و خوهران بسیجی سرزمین مقدس ایران اسلامی و اقصا نقاط عالم هستیم.

شاید همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند فاخرترین و عالی ترین مضامین ماندگار در خصوص راه و مرام بسیج را رهبر کبیر و بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی ره  داشته اند که فرازی از آن قلم عرفانی را ذیلاً یادآور می شوم :

« تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران یقیناً از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد. در حوادث گوناگون پس از پیروزی انقلاب خصوصاً جنگ، بودند نهادها و گروه‌های فراوانی که با ایثار و خلوص و فداکاری و شهادت طلبی، کشور و انقلاب اسلامی را بیمه کردند. ولی حقیقتاً اگر بخواهیم مصداق کاملی از ایثار و خلوص و فداکاری و عشق به ذات مقدس حق و اسلام را ارائه دهیم، چه کسی سزاوارتر از بسیج و بسیجیان خواهند بود! بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد. بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‌های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده‌اند. بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت یافتگان آن، نام و نشان در گمنامی و بی‌نشانی گرفته‌اند. بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده‌اند. من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می‌خورم و از خدا می‌خواهم تا با بسیجیانم محشور گرداند، چرا که در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی‌ام.»

اینجانب به سهم خود دست و بازوی یکایک بسیجیان را در هر عرصه و قشری می بوسم و بر این بوسه افتخار می کنم و ضمن آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای ایشان ، برای این حقیر فقیر سراپا تقصیر عاقبت شهادتی سرخ را ، عاجزانه از درگاه حضرت احدیت مسالت می نمایم . 

در ایامی بسر می بریم که تیم ملی فوتبال کشور عزیزمان در بازیهای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بسر می برد. شاید پیروزی شگفت انگیز و مبهوت کننده و غرور آفرین تیم قهرمان ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران در مقابل تیم ولز را باید پیروزی امید بر سیاهی ناامیدی نامید، آنزمان که جوانان روشن ضمیر تیم ملی زیباترین و قدرتمندترین پیروزی را پس از ناامیدانه و تلخ ترین بازی در تاریخ جام های جهانی را شاهد بودیم، گویی ققنوس امید از بستر خاکستر حضیض ناامیدی به اوج پرواز درآمد و این تیم را به اسطوره ای تبدیل کرد تا از این پس تاریخ از آن به یادگاری شیرین یاد کند .   

شادی کم نظیر آحاد ملت مقتدر و مظلوم ایران در ایامی که کام آنها از حوادث دو ماه گذشته تلخ شده شاید نوعی آشتی ملی بین اقشار ملت را در ذهن تداعی کند که به سهم خود امیدوارم تا این جشن بزرگ ملی، ملت ما را در جایگاهی جدید قرار دهد .   

بدون شک کاربست های اعتراض مدنی در جامعه ایران نیاز به تجدید نظر دارند و چه بسا وقت آن فرارسیده تا سازوکارهای منطبق با قانون اساسی از طریق مسئولان عالی رتبه کشور به صورت جدی به منصه ظهور برسند . 

از فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی اینچنین برداشت می شود که بی تردید اعتراض مدنی حق شرعی و قانونی هر یک از آحاد ملت ایران است که در بیانی واضح جامعه معترض را جامعه ای خودی دانسته و در مقابل افرادی که در پی اغتشاش، تخریب اذهان و اموال عمومی و خصوصی و خدای ناکرده قتل و جرح مردم باشند را غیر خودی و دنباله رو بیگانه نامیدند .

از این رو و برابر اصل ۲۷ قانون اساسی که در آن چنین آمده : «تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است» ، مسئولین استان فارس و شورای تامین شهرستان شیراز در اقدامی عالمانه و شجاعانه باغ جنت شیراز را به عنوان محل اجتماعات و راهپیمایی های عمومی معترضین شیرازی قرار دادند که شورای اسلامی شهر شیراز ضمن تاکید و تایید اصل این اقدام سنجیده به عنوان تصمیمی صحیح که دقیقا منطبق با رویکردهای مصوب شورای ششم نیز بوده است ، نظر مسئولین محترم را به موارد مهم زیر جلب می نماید :    

 1. باغ جنت شیراز ، مکانی عمومی و متعلق به اموال شهرداری شیراز بوده و هر گونه دخل و تصرف در امور آن به هر ترتیب و شرایط الزاما نیاز به اخذ نظر و مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز دارد. در این خصوص از فرماندار محترم تقاضای رسیدگی دارد.
 2. به منظور اطمینان از رعایت مُر قانون اساسی و رفع هر گونه شبه و بروز هر گونه تفسیر غیر مشابه، شورای محترم تامین می بایست شیوه نامه و مصادیق «مخل مبانی اسلام» را در رفتارها ، شعارها ، بیانیه ها و تابلوهای شرکت کنندگان در اجتماعات را اعلام و قطعی نماید. 
 3. اثبات «عدم حمل سلاح» و یا هر شیء که تفسیر سلاح بر آن مترتب باشد توسط هر یک از شرکت کنندگان توسط شورای محترم تامین باید معیین و رویه عملیاتی آن صورت گیرد . به نظر می رسد این امر در خصوص افرادی که مسئولیت تامین امنیت اجتماعات را بر عهده  خواهند داشت نیز صدق می کند .  
 4. به عنوان نماینده مردم عرض می کنم و اصرار دارم ، برای ما باید اثبات شود تا کسانی که در این اجتماعات شرکت می کنند اعم از لیدرها و مجتمعین ضروری است تا از هر نوع پیگرد قضایی مصونیت یابند چرا که با اصول آزادی های مدنی منافات پیدا خواهد نمود .
 5. برای هر اجتماع و راهپیمایی مسئول حقوقی و حقیقی مشخص و متعاقب آن بروز هر نوع خسارت به اموال عمومی باغ جنت شیراز توسط احزاب یا گروه های شرکت کننده معین شود.
 6. امکان رسیدگی های فوریت های پزشکی و امدادی برای تامین ایمنی مردم و محیط باغ جنت برقرار گردد .  

و در انتها عرض می کنم ، به عنوان سربازی کوچک و کم مقدار که سالها برای دین و وطن عزیز و مردم مقتدر و مظلومش کوه ها و دشتها و سرزمین ها را دویده و با شهدای بزرگی هم نشین بوده ، امید روشنی را دارم ، برای آینده میهنم و برای همه زنان و مردان پاک این سرزمین اسلامی آریایی ،  که دور باد چشم هر اهریمن ودشمنی از این آب و خاک و از آرامش مردمانش .

والسلام .  

مهدی طاهری - نطق پيش از دستور -  ۱۴۰۱/۹/۶


دیدگاه های شما