امروز: یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: نطق پیش از دستور خانم حسینی، مورخ 1401/09/6

  • تاریخ:
    ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
  • عنوان:
    نطق پیش از دستور خانم حسینی، مورخ ۱۴۰۱/۰۹/۶
  • نام عضو:
    سیده مریم حسینی

 

یا سمیع و یا علیم بفضل لطف و احسانک یا الله ،  بسم الله الرحمن الرحیم

با دلی لبریز از مهر و محبت نسبت به خاندان عصمت و طهارت عرض ادب و احترام دارم به پیشگاه منجی عالم بشریت / سلام و عرض تبریک بزرگداشت هفته بسیج بر شما عزیزان حاضر در جلسه و همچنین مردم عزیز شیراز سومین حرم اهل بیت ( ع) و تمامی بسیجیان غیور و عزیز کشور / در این مدت ، روزهای خاص و عجیبی را سپری کردیم البته تازگی ندارد سالهای گذشته ... لحظه به لحظه روزهای سخت ۸ سال دفاع مقدس مدیران و شهروندان همه دست به دست هم با عزت و سربلندی سختی ها را پشت سر گذاشتیم فتنه های منافقین و نفوذی ها را از سر گذراندیم / مشکلاتی که سالهای قبل می توانست کشور را دامن گیر خود نماید، که جوانان وطن در سوریه آنها را خنثی کردند و امنیت حاصل آن شد. با یاد شهدای عزیز مدافع حرم ... مثل سردار دلها ، سر بر نیزه / حججی های علی اکبر وقطره قطره خون های که بر زمین ریخت الآن دشمن با تمام قوای خود امپراطوری رسانه را به جنگ با فرزندان این مرز وبوم به میدان آورده

اغتشاشگر و معترض دو واژه جدا از هم هستند/ فرزند جامعه! که معترض وضعیت اقتصادی و اشتغال هستی هوشیار باش که انقلاب در این مرحله از حیاتش احتیاج به غبارروبی دارد با گفتمان و ارائه راهکار به مدیران شهری مثل گذشته همه با هم این مرحله را پشت سر بگذاریم / برای رسیدن به راهبردهای گام دوم انقلاب و مطمئن باش این غباروبی اثرات عظیم اجتماعی خواهد داشت که یکی از آنها غبارزدایی از انگیزه های ایمانی مردم و احیای هویت انقلابی آنان خواهد بود

اصل مبارزه با باطل تعطیل بردار نیست

و اما صحنه گردان ها که / عمق استراتژیک مردم ایران و واقعیات جامعه اسلامی را نشناخته اند در تاریخ آمده است که ایرانیان چگونه به استقبال اسلام رفتند و شهید مطهری در کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران آن را مطرح کرده است مردم ایران به مکتب اهل بیت ( ع) گره خورده اند و می دانند که نقشی تاریخی در زمینه سازی ظهور بر عهده دارند. این است هویت ملی مردم ایران .

فضای تصمیم سازی در کشور باید روشن و شفاف باشد تصمیم گیران دیروز باید امروز پاسخگو باشند نه مطالبه گر و شاکی

مردم عزیز ایران زمین ! با بدرو احد و عاشوراست که جبهه حق پالایش می شود یعنی تفکیک، زمانی اتفاق می افتد که کوره امتحانات داغ باشد / امکان ندارد مدافعین امنیت جامعه را مورد غضب خود قرار دهیم / مگر می شود مهربانترین مردم را در لحظات نیایش و عبادت در حریمی امن به رگبار بست ...

مگر می شود اعتراض خود را با به گلوله بستن فرزند درآغوش مادر بیان کرد / نجواهای شیطانی فتنه دشمن را نادیده نگیریم.

و اما کمیته ساماندهی حاشیه نشینی و رفع محرومیت از مناطق کم برخوردار که در راستای نگاه امامین انقلاب در جهت رفع محرومیت در جامعه گام برمی دارد.

اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه به محرومیت زدایی از محلات کم برخوردار شهر شیراز

در خصوص محرومیت‌زدایی برای نقاط محروم، توافقنامه‌ای با شهرداری منعقد شده است و تاکنون بخشی از اقدامات و مطالعات اولیه در زمینه سخت افزاری رفع محرومیت از نقاط کم برخوردار انجام شده و در چند روز آینده مصادیق طرحهای قابل اجرای قرارگاه محرومیت زدایی مشخص و اقدامات لازم برای عملیاتی شدن پروژه ها انجام خواهد شد.

 *توسعه شهر شیراز را به سمت جنوب شهر و بافت فرسوده و احیای بافت تاریخی ببریم.

از همکاران محترم  درخواست دارم  مصوبه های شورای شهر را در راستای تصویب پروژه‌ های زودبازده و محرک پیشرفت در محلات هدف بازآفرینی و مناطق کم‌ برخوردار مدنظر داشته باشند.شورای شهر و مدیریت شهری در این دوره، تسهیل شرایط زیست شهری، سالم‌ سازی محیط و حفظ اصالت ملی و اسلامی در ساخت‌ و سازها را دنبال کند .  زیرا شیراز شهری معنوی و زیارتی است.یکی از محورهای اصلی مدنظر مدیریت شهری، پرهیز از اسراف و هدر دادن منابع بیت‌المال با رعایت تقوا و تدبیر و پشت‌کار و بهره‌گیری از تجربه متخصصان است.

سالانه هزاران نفر زائر و گردشگر داخلی و خارجی شیراز را به عنوان مقصد سفرهای زیارتی و سیاحتی خود انتخاب می‌کنند،پس لازم است که بسترهای رفاه و خدمات‌ رسانی به زائران و مجاوران بارگاه نورانی حضرت شاهچراغ و سایر امامزادگان لازم التکریم شیراز فراهم گردد.تلاش داریم  با حمایت‌های دولت و شهرداری توسعه شهر شیراز را به سمت جنوب شهر و بافت فرسوده و احیای بافت تاریخی ببریم. معتقدم اگر مدیریت شهری به دنبال توسعه متوازن شهری است درصد بیشتری از اعتبارات و بودجه سال ۱۴۰۱ و سالهای بعدی را به احیا و بازسازی حاشیه شهر اختصاص دهد. ان شاالله در طول چهار سال فعالیت شورای ششم، شورای شهر و مدیریت شهری در کنار محرومان ومستضعفان بمانند و در مسیر تحقق منویات مقام معظم رهبری در این خصوص گامهای مهمی بردارد.

ماموریت و وظیفه محرومیت زدایی از مناطق کم برخوردار شهر   نه اتمام و رفع کامل محرومیتهاست بلکه کاهش نسبی  محرومیت از محلات کم برخوردار شهر است.

یکی از مهم‌ترین وظایف مدیریت شهری رسیدگی به وضعیت مناطق محروم و مورد توجه ویژه قرار دادن آنها است. باید با برنامه‌ریزی مناسب در راستای رفع مشکلات مناطق کم برخوردار اقدامات راهبردی انجام داد تا شاهد ارتقای این محلات بوده و بتوانیم به شهروندان ساکن در آنجا نیز پاسخگو باشیم./

دلیلی ندارد که در برابر کمک به مناطق کم برخوردار بهانه بیاوریم رقابت نیاز نیست رفاقت داشته باشیم. تاکید بر توجه و رسیدگی به محلات کم برخوردار در مجموعه مدیریت شهری و خدمت‌رسانی به مردم سرلوحه همه کارهای شهرداری  و شورای شهر بوده و باید باشد.باید با دور ماندن از اختلافات به دنبال خدمت رساندن به مردم بود تا کارها بیش از پیش به نتیجه برسد.

 برخی از محلات حاشیه ای و محروم شیراز نیازمند ارائه ابتدایی ترین خدمات شهروندی هستند که باید به شکل ویژه به آنها رسیدگی شود.در همین راستا باید در مجموعه مدیریت‌ شهری شیراز خدمت صادقانه و بی منت به مردم را سرلوحه کارهای خود  قرار داد، برای خدمت رسانی.

با توجه به فرسودگی سیستم‌های ارائه خدمات شهری، کاری سخت پیش رو داریم، اما با تلاش زیاد میتوان زمینه تحقق رضایت و رفاه شهروندان را ایجاد کرد.نیازمندیم شهروندان با همدلی و همراهی با مجموعه مدیریت شهری زمینه ارائه مطلوب خدمات را فراهم کنند.

بحمدالله در مدت سپری شده از آغاز به کار شهردار جدید روحیه امید در شهرداری تزریق شده است که باید بدون فوت وقت با رسیدگی به امورات شهری این تقویت روحیه و امید به شهروندان هم منتقل گردد.

 جناب شهردار و همکاران محترم شهرداری / محله‌ هایی را در شهر یافتیم که به دلیل عدم نگاه متوازن به پیشرفت شهری درست به آنها رسیدگی نشده است. این محله‌ها گاهی به دلیل رشد و شتاب مهاجرت به شهر مان به این وضعیت رسیده‌اند که در آنجا با مشکلات مختلفی مواجه هستند. سلسله مشکلاتی در این محلات و مناطق کم برخوردار شیراز داریم که از نوع محرومیت و مسائل اقتصادی است که باید مساعدت شود تا در راستای توانمند سازی آنها تلاش شود. 

در همه این محلات خانواده های آبرومند و حتی بیوت معظم شهدا وجود دارد لذا پرداختن به مسائل اجتماعی از اهم اموری است که باید به آن توجه شود.

محلات جدید شیراز که رشد شتابانی در آنها اتفاق افتاده در موارد فرهنگی و اجتماعی توسعه نداشته اند. ما گسست‌های محله‌ای و محلاتی که مشکلات ملکی و مسکن دارند را در شیراز شاهد هستیم و در کنار آن مردم بسیار خوبی که انقلاب و کشورشان را هم دوست دارند در این محلات زندگی می‌کنند. می بایست در کنار سکونت و جابجایی مردم خدمات رسانی فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی و آموزشی نیز در نظر گرفته شود. و این تنها وظیفه شهرداری نیست و از تمام دستگاه های متولی در این امر استمداد می طلبم و تاکیید دارم وظایفتان را فراموش نکنید. که از وظایف گذشته مردم منتظر فعالیت های جهاد گونه شما هستند.

*استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در مسیر رفع محرومیت از مناطق کم برخوردار شیرازدر محرومیت زدایی بخش خصوصی و افراد توانمند وعموم دستگاهها و ارگانهای مرتبط با شهر و مدیریت شهری را باید یکجا و در کنار خودمان داشته باشیم تا قدرت عمل برنامه بالا رفته و به طور وسیع و گسترده بتوانیم در جهت رضایتمندی مردم با صفای محلات مورد هدف، فعالیت نماییم.

کلنگ زنی همزمان طرح های هدف قرارگاه محرومیت زدایی از حواشی شهر شیراز در چهل محله از مناطق شهرداری شیراز

پنج شنبه دهم آذرماه روز شهادت ایت الله مدرس و مناسبتی بنام روز مجلس است شورا و شهرداری شیراز با نگاهی نو به پروژه های هدف ۱۴۰۴ چندین طرح و پروژه را در چهل نقطه و محله از مناطق یازده گانه شهرداری کلنگ زنی میکنند که در این بین پروژه های کاری،چشم انداز و رویکردی نو،به هدفهای عملیاتی شهرداری در قالب برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدتی وجود دارد.باتوجه به تصویب بودجه۳۰۰میلیارد تومانی برای حوزه محرومیت زدایی شهر شیراز ، این بودجه در مرحله اول تعریف شده و پیش‌بینی می‌شود شهرداری تا تکمیل این طرحها ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه نماید تا کلنگ‌زنی در این محلات برای آبادانیهای بعدی چنین محلاتی با قوت تر صورت گیرد.

رهبری معظم حضرت امام خامنه ای، فرموده اند « که وظیفه داریم فقر و محرومیت را در کشور از بین ببریم و به زندگی این قشر بیشتر رسیدگی کنیم. این وظیفه ها ما و وصیت امام ( ره) است. » محرومیت زدایی نیازمند یاری نخبگان است،از نخبگان و یاوران شورای محلات و معتمدین شهر شیراز میخواهم در مسیر کمک به محلات کم برخوردار شیراز گام بردارند و دوشادوش مدیریت شهری برای محرومیت زدایی از مناطق مورد هدف و جبران عقب ماندگیهای شهر، تجهیز سیستم اداره شهر به ماشین آلات مکانیزه، رفع موانع تکریم شایسته ارباب رجوع و... تلاش نمایند. کمیته محرومیت زدایی در شورای اسلامی شهر شیراز یعنی تفکر رسیدگی عادلانه به تمامی مناطق شهری برای رفاه و آسایش کل شهروندان/ یعنی نگاه جدید در کمیسیون عمران و حمل و نقل/ یعنی نگاه معماری اسلامی ایرانی با ارزشهای جامعه دینی در شهرسازی / یعنی بخش مهمی از امورات محرومیت زدایی در کمیسیون خدمات شهری به سرانجام برسد و کمیسیون فرهنگی بهترین جایگاه برای تصمیمهای عالی در رفع محرومیت و بی عدالتی و با این نگاه برای رفع نامتوازن امکانات شهری برنامه ریزی در بودجه می شود و در کمیسیون سرمایه گذاری و اقتصاد باشگاه جهاد اقتصادی همه در این راستا گام بر می داریم.

روز دهم آذرماه در شیراز مرحله اول فعالیت های سخت افزاری طی تصمیم های گرفته شده در شورای اسلامی توسط شهردار محترم و همکاران محترم شهرداری عملیاتی خواهد شد و ان شاء الله شهروندان فهیم شیراز سومین حرم اهل بیت با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری و سیاست های کلان دولت و همچنین شورای اسلامی دور ششم به زودی طعم عدالت شهری و رفع محرومیت  هم در امورات سخت افزاری و کالبدیب شهر و هم در امورات فرهنگی و ارزشی را خواهند چشید .  بفضل لطف و کرمت یا الله.

 

 


دیدگاه های شما