امروز: چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

اخبار

123...آخرین
 
 • آیین گرامیداشت روز درختکاری در پارک کوهستانی دراک برگزار شد.

  ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۰۷:۵۳:۴۴
  آیین گرامیداشت روز درختکاری در پارک کوهستانی دراک برگزار شد.

  این مراسم با حضور عضو شورای اسلامی شهر، مدیر ارتفاعات شهرداری شیراز و جمع دیگری از مسئولان شهری در فضای سبز پارک کوهستانی دراک برگزار شد.

  نائب رئیس کمیسیون حمل ونقل و ترافیک و عمران شورای اسلامی شهر در این مراسم بر فرهنگسازی مبتنی بر حفظ و گسترش فضای سبز از سنین پایه تاکید کرد. 

  مصطفی کیانی رحیمی با قدردانی از حضور پرشور کودکان و نوجوانان در این مراسم گفت: کاشتن یک نهال توسط دانش آموزان، حرکتی به سوی نهادینه کردن فرهنگ مهربانی با طبیعت است و شورای اسلامی شهر با تمامی توان از برگزاری چنین آیین هایی حمایت می کند. 

  وی که به مناسبت اعیاد گرانقدر شعبانیه در مراسم غرس نهال در جمع دانش آموزان حضور یافته بود، اظهار کرد: سنت نیکوی درختکاری ریشه در آیین‌های پسندیده دین مبین اسلام دارد که نسبت به آن توصیه شده است.

  نماینده مردم شیراز در پارلمان شهری، استعدادهای پارک کوهستانی دراک را در حوزه های زیست محیطی ارزنده ارزیابی کرد و افزود: کاشت درختان توسط نوجوانان و نونهالان حرکتی به سوی نهادینه کردن فرهنگ مهربانی وآشتی با طبیعت در نسل های آینده است و با اتخاذ چنین راهکارهای تاثیرگذاری گام های پرتوانی در راستای تربیت نیروی انسانی بر خواهیم داشت. 

  کیانی رحیمی در ادامه خاطرنشان کرد: فرآیند رشد و نمو درختان عبرت آموز است. وقتی ریشه‌های نازک نهالی رو در زمین می‌کاریم و آن را از گزند وآسیب محافظت می کنیم، در حقیقت در پرتو الطاف پروردگار متعال قرار گرفته و برای جامعه و محیط پیرامون مفید واقع شده ایم. 

  ادامه این مطلب را مطالعه کنید ...
 • حمایت شورا از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان با قانون حمایت از محصولات دانش بنیان

  ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۰۷:۵۲:۰۷
  حمایت شورا از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان با قانون حمایت از محصولات دانش بنیان

  مهدی نصیری، رئیس کمیته هوشمندسازی شورا در یکصد و نهمین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در اجرای آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان و به ویژه ماده 25 این آیین نامه در خصوص اولویت این شرکتها و مؤسسات در مناقصات قراردادهای پژوهشی، فناوری و تجاری‌سازی و عرضه کالاهای دانش بنیان ساخت داخل و سایر حمایت‌ها، فرآیند و حمایتهای شهرداری شیراز به تصویب رسید.

    وی افزود: شهرداری شیراز نیز به عنوان یک مجموعه در موضوع شرکت‌های دانش بنیان و فناور ورود کرده و با راه‌اندازی مرکز نوآوری و فناوری، سعی در تسهیل امور این شرکت‌ها با مجموعه بزرگ شهرداری شیراز دارد. 

  عضو هیئت رئیسه شورای شهر شیراز در خصوص حمایت‌های شهرداری شیراز از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان گفت: این حمایتها شامل حمایت‌های عمومی و اختصاصی است ؛ در حمایت‌های عمومی، معافیت در عوارض سالیانه نوسازی و بهای خدمات محل استقرار، امکان استقرار در کاربری‌های مسکونی، معافیت پرداخت در بهره برداری و استفاده از سازه‌های تبلیغات شهری برای معرفی محصولات دانش بنیان، اولویت استفاده از خدمات و محصولات دانش بنیان و فضای مناسب نمایشگاهی و استقرار در اماکن استیجاری شهرداری و همکاری در ارائه آمار و اطلاعات در نظر گرفته شده است. 

  وی درباره حمایت‌های اختصاصی شهرداری نیز گفت: این حمایت‌ها؛ شامل اعمال ضرایب تبصره 1 ماده 25 آیین نامه اجرایی مذکور برای شرکت در مناقصات، اعمال تخفیف در مبلغ سپرده شرکت در تبصره 2 ماده 25 آیین نامه اجرایی مذکور، خرید کالاها و خدمات دانش بنیان برای بار اول با ترک تشریفات مناقصه، امکان استفاده از تسهیلات صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر (VC) شهرداری پس از تاسیس و یا معرفی به صندوق‌ها، زیرساخت کارگاهی، آزمایشگاهی و سایتهای شهرداری مرتبط با محصول دانش بنیان، معرفی برای استفاده از ظرفیت تفاهم‌نامه‌های شهرداری با دانشگاه‌ها، پارک ها و سایر مؤسسات و مراکز است. 

  نصیری عنوان کرد: شهرداری شیراز موظف است در تضامین اعتباری و تضامین مربوط به فرآیند ارجاع کار، خرید انواع کالا و ماشین آلات، معاملات پیمانکاری، انجام تعهدات، پیش پرداخت و حسن انجام کار، ضمانتنامه‌های صادره توسط صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق های غیردولتی پژوهش و فناوری را بپذیرند و در مواردی که شهرداری شیراز متقاضی خرید، محصول دانش بنیانی است که در کشور ساخته می شود و دارای مشابه داخلی نباشد، برای فناوری ها و تولیدات دانش بنیان موضوع ماده (۲) قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها، الزام به برگزاری مناقصه نبوده و موارد مورد معامله موضوع این ماده، بر طبق بند 2 ماده31 آیین نامه معاملات شهرداری تهران تسری یافته به کلان شهر ها عمل می شود. 

  وی ادامه داد: در صورت وجود بیش از یک شرکت برای یک محصول مشابه، طی دستورالعمل ارزیابی شرکت نهایی توسط کمیته تخصصی مرکز نوآوری و فناوری شهرداری انتخاب می گردد. ( شهرداری موظف است یک ماه پس از تصویب دستورالعمل ارزیابی ارائه نماید و شهرداری شیراز موظف است، سالانه نیازهای فناورانه را از طریق مرکز نوآوری و فناوری شهرداری به شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان، واحدهای فناور مستقر در مرکز یا مورد حمایت شهرداری و محصولات آنها را به صورت تخصصی و مجزا اعلام نماید. همچنین مرکز نوآوری و فناوری شهرداری شیراز موظف است با تجمیع تقاضا و اطلاع رسانی آن برای بازارسازی و تسهیل خرید از فهرست مذکور از محل ردیف های بودجه ذیل خود، برنامه ریزی و نظارت نمایند. 

  نصیری در خصوص شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان دارای بیش از بیست نفر نیروی انسانی متخصص و با سابقه فعالیت بیش از دو سال گفت: این شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان می‌توانند انفرادی و یا در صورت تشکیل کنسرسیوم، جهت فعالیتهای موضوع این آیین نامه با مشارکت شهرداری مشروط به تعلق اکثریت سهام آن به شرکتها و مؤسسات دانش بنیان داخلی، تا بیست درصد از هزینه فعالیت های تحقیق و توسعه خود را در ازای ارائه اسناد اثبات کننده به شهرداری شیراز، کمک دریافت کنند و شهرداری شیراز مجاز است، محدوده جغرافیایی مشخصی را به عنوان محدوده نوآورانه برای استقرار واحدهای فناور و خلاق با همکاری دستگاه های مربوطه ایجاد نماید.

  وی در پایان افزود: مسئولیت اجرایی، ارزیابی، اختصاص کمک های بلاعوض وهر گونه حمایت مادی و معنوی شهرداری در مواد ذکر شده فوق بر عهده مرکز نوآوری و فناوری شهرداری شیراز است.

  ادامه این مطلب را مطالعه کنید ...
 • توانمند سازی بانوان سرپرست خانوار با رویکرد مشاغل خانگی

  ۱۴۰۱/۱۲/۲۱ - ۱۱:۳۴:۴۶
  توانمند سازی بانوان سرپرست خانوار با رویکرد مشاغل خانگی

  ارائه تجربیات و ارتقا انگیزه کارافرین در بانوان سرپرست خانوار، اقدامی دیگر از کمیته محرومیت زدایی شورا، شهرداری و تمامی دستگاههای متولی در شیراز جلسه کارگروه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار با حضور شهردار شیراز و معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرمانداری شیراز و نیز مدیران کل دستگاه های اجرایی مرتبط در محل دفتر شهردار شیراز تشکیل گردید. در ابتدای این جلسه سیده مریم حسینی رییس کمیته محرومیت زدایی و عضو شورای اسلامی شهر شیراز، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این کمیته جهت حل مشکلات بانوان سرپرست خانوار در سال گذشته، بیان کرد که در سال جدید این کمیته با تکمیل برنامه ها و با هم افزایی دستگاه های متولی و با توجه به نام گذاری راهبردی سال توسط مقام معظم رهبری در اجرای این طرح بصورت جدی و ویژه اقدامات لازم بعمل خواهد آورد. ایشان ضمن عرض تسلیت ایام شهادت مولای متقیان، با اشاره به اهمیت کارافرینی و نگاه های نو در این زمینه و ایجاد انگیزه در بانوان سرپرست خانوار بیان کرد که مقرر گردیده گردهمایی انگیزشی-علمی با حضور کلیه دستگاه های خدمت رسان ازقبیل کمیته محرومیت زدایی شورای اسلامی شهر شیراز، شهرداری شیراز به عنوان مدیریت شهری، کمیته امداد امام خمینی، بهزیستی، فنی و حرفه ای و کانون زنان بازرگان استان فارس، کار تعاون و رفاه اجتماعی استان در زمینه بانوان سرپرست خانوار تشکیل و ضمن برقراری کارگاه های انگیزشی توسط اساتید موفق، بازارچه ارایه محصولات با همدلی تمامی دستگاه ها در اردیبهشت ماه صورت پذیرفته و کلیه دستگاه ها ضمن ارایه خدمات و تبادل نظر، با محوریت کمیته محرومیت زدایی شورا و شهرداری، گامی دیگر جهت حل مشکلات و چالش های این قشر بردارند. دکتر اسدی شهردار شیراز نیز، به همراهی همه جانبه شهرداری در این زمینه اشاره و بیان کردند که کلیه دستگاه ها ی زیر مجموعه شهرداری شیراز آماده ی خدمات رسانی در حوزه محرومیت زدایی خواهند بود و می بایست این مهم با تمام قدرت و توان پیگیری گردد. در پایان تمامی اعضا برای همکاری همه جانبه جهت برگزاری همایش انگیزشی اعلام آمادگی کردند.

  ادامه این مطلب را مطالعه کنید ...
 • توسعه حمل‌ونقل ریلی در محور شریانی شمال غربی شیراز در دستور کار مدیریت شهری است

  ۱۴۰۱/۱۲/۲۰ - ۱۲:۵۳:۴۷
  توسعه حمل‌ونقل ریلی در محور شریانی شمال غربی شیراز در دستور کار مدیریت شهری است

  رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترافیک و عمران شورای اسلامی شهر شیراز عنوان کرد؛
  توسعه حمل‌ونقل ریلی در محور شریانی شمال غربی شیراز در دستور کار مدیریت شهری است

  ششمین گام جشنواره جهش عمرانی با افتتاح وآغاز عملیاتی ۱۵پروژه با اعتبار ۵۷۲۸ میلیارد تومان  که شامل آغاز عملیات اجرایی خط سه مترو و پروژه های منطقه هفت شهرداری شیراز از جمله بوستان ابونصر همزمان با میلاد حضرت مهدی موعد (عج) نیمه شعبان با حضور مسولان ارشد استان و شهردار و اعضای شورای شهر آغاز شد .
  علی اکبر سلطانی ریس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر شیراز و ناظر در سازمان حمل و نقل ریلی با اشاره به اوج گرفتن  توسعه شهرها و کلان شهرها به دلایل مختلف گفت: مسولان باتوجه به این توسعه باید زیر ساخت ها را تامین کنند تا شاهد رفع نیازها و مشکلات پیش رو باشیم 
  سلطانی با اشاره به توسعه خط یک مترو شیراز در محور شمالی غربی شیراز تصریح کرد :با توجه به سرریز جمعیت شهر شیراز در محور شمال‌غرب و مطالبه مردمی توسعه خط یک در دستور کار قرار گرفته تا در کنار تنها محور شریانی میرزا ی شیرازی در محور شمال غرب توسط حمل و نقل عمومی مترو را شاهد باشیم .
  کاهش بار ترافیکی ،جابجایی روزانه ۳۶۰هزار نفر از جمعیت از مزایایی توسعه خط یک مترو و اتصال خط دو وسه مترو بود که ناظر شورا در سازمان حمل و نقل ریلی به تم پرداخت و گفت:  مهمترین محور اجرای خط مترو توسعه خط سه مترو  ایستگاه های به زمین مانده است  و تونل فعالیت عملی مطلوبی را نداشته است که با  با پیگیری انجام شده امروز شاهد عملیات اجرایی این محور شریانی هستیم 
  سلطانی گریزی هم به خط دو خط مترو حمل و نقل مسافر ازجنوب کلان شهر شیراز به جنوب زد و تصریح کرد :
  اتصال به خط یک و اتصال طولی و اتصال خط ۲ منجر به  شروع خدمات رسانی شمال به جنوب و شرق و غرب را با سفر ایمن برای شهروندان فراهم‌کرده است

  ادامه این مطلب را مطالعه کنید ...
 • پیام تسلیت رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در خصوص در گذشت دکتر رضا یوسفیان

  ۱۴۰۱/۱۲/۲۰ - ۰۸:۱۷:۲۲
  پیام تسلیت رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در خصوص در گذشت دکتر رضا یوسفیان

  هدی طاهری، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در پیامی درگذشت دکتر رضا یوسفیان را تسلیت گفتند.
  متن پیام به این شرح زیر است:
  هوالحق

  كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ ۖ ثُمَّ إِلَيْنَا تُرْجَعُونَ(عنکبوت:۵۷)

  متاسفانه باخبر شدیم، پزشک نیک اندیش، جانباز و آزاده ، دکتر رضا یوسفیان، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در دوره ششم، درگذشت.
  دکتر رضا یوسفیان در سن ۱۶ سالگی در جنگ ایران و عراق شرکت کرد و اسیر شد . وی یکی از رهبران سیاسی اردوگاه رمادی و یکی از فعالینی بود که به همراه جماعت خمسین به اردوگاه خیبری ها تبعید شد و سرانجام پس از مدت ها تحمل بیماری در ۱۹ اسفندماه به رفقای شهیدش پیوست.
  اینجانب ضمن ابراز تاسف از این ضایعه و با ارج نهادن به خدمات این چهره پرتلاش، مصیبت وارده را به خانواده محترم ایشان و به ویژه جامعه پزشکی تسلیت عرض نموده و برای بازماندگان معزز ایشان طلب صبر و اجر و از خداوند سبحان برای آن مرحوم، رحمت واسعه و مغفرت و حشر با اولیا الله مسئلت دارم.

  ادامه این مطلب را مطالعه کنید ...
 • طراحی باغ موزه قرآنی شیراز انجام شده است

  ۱۴۰۱/۱۲/۲۰ - ۰۷:۲۸:۱۵
  طراحی باغ موزه قرآنی شیراز انجام شده است

  رضا محمدیان، رئیس کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل بیت(ع) شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به آخرین وضعیت احداث باغ موزه قرآنی در این کلان‌شهر گفت: طراحی این باغ موزه انجام و مصوب شده است.

  وی با بیان اینکه هنوز جانمایی موزه مصوب نشده است، افزود: برای جانمایی آن چند گزینه مطرح بوده است که یک گزینه آن در چهار راه حافظیه بوده است که بنا شده است میراث فرهنگی برای این مکان نظر دهد و برای آن ارزش‌گذاری شود و جای دیگری هم در کنار پارک قندیلی در نظر گرفته شده‌ که هنوز مشخص نشده است، این موزه در کدام منطقه احداث خواهد شد؛ اما در هر صورت طراحی آن انجام شده است. 

  محمدیان در ادامه با تصریح اینکه در جلسات کمیسیون فرهنگی یکسری برنامه‌ها مصوب شده‌اند، گفت: تمام مراسم مذهبی؛ اعم از اعیاد موالید و شهادت اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و اعیاد ملی کمیسیون فرهنگی، یکسری برنامه‌ریزی‌ها انجام داده است و شهرداری شیراز مکلف به اجرای آن‌ها با همکاری سایر نهادها و ادارات شده است. 

  رئیس کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل بیت (ع) شورای اسلامی شهر شیراز تصریح کرد: در همین راستا بنا شده است که در تمام مناطق پایگاه مرکزی برای محوریت برگزاری مراسم مناسبت‌های مذهبی با همکاری ادارات مختلف ایجاد شود که متشکل از دستگاه‌های مختلف هستند. 

  ادامه این مطلب را مطالعه کنید ...
 • نقش نشاط در تفکر مدیریت شهری/ باید به فضای سبز و بوستان‌ها در نشاط اجتماعی توجه شود

  ۱۴۰۱/۱۲/۱۷ - ۱۲:۵۱:۵۳
  نقش نشاط در تفکر مدیریت شهری/ باید به فضای سبز و بوستان‌ها در نشاط اجتماعی توجه شود

  رئیس کمیته محرومیت زدایی و ساماندهی حاشیه نشینی شورای اسلامی شهر شیراز   تاکید کرد؛
  نقش نشاط در تفکر مدیریت شهری/ باید به  فضای سبز و بوستان‌ها در نشاط اجتماعی توجه شود 
  سید مریم حسینی با اشاره به اینکه در تفکر مدیریت شهری باید به  نشاط شهری توجه شود، گفت: دبرخی مناطق محروم و کمتر برخوردار  شهر از فضای سبز محروم هستند، در حالی که فضای شهری در نشاط شهروندان تاثیر بسزایی دارد

  ششمین گام جشنواره جهش عمرانی با ۱۵پروژه  که شامل آغاز عملیات مترو خط سه مترو و پروژه های منطقه هفت شهرداری شیراز از جمله بوستان ابونصر همزمان با میلاد حضرت مهدی موعد (عج) نیمه شعبان با حضور مسولان ارشد استان و شهردار و اعضای شورای شهر آغاز شد
  سیده مریم حسینی ریس کمیته محرومیت زدایی و عضو و ناظر شورا در سطح منطقه گفت: مسیر  انتخاب شده برای مدیریت شهری مسیر آبادانی شهر است 
  او با اشاره به اینکه در تفکر مدیریت شهری باید به  نشاط شهری توجه گردد  گفت :در برخی مناطق محروم و کمتر برخوردار  شهر  ازفضای سبز محروم هستند در حالی که فضای شهری در نشاط شهروندان تاثیر بسزایی دارد 
  ناظر شورا در سطح منطقه هفت شهردار شیراز ضمن اشاره به تعریف پروژه های رفع محرومیت در ۴۰منطقه شهر شیراز  تصریح کرد :در سال جاری با اعتبار مشخص در ۴۰محله محروم شهر شیراز پروژه های محرومیت زدایی آغاز شدن است اما نکته ای که قصد داریم در پروژه های محرومیت زدایی به آن توجه کنیم بحث های توسعه فضای سبز است 
  نقش فضای سبز و بوستان ها در نشاط اجتماعی و شهروندان موضوعی است که حسینی به آن اشاره کرد و تصریح کرد :در پروژه های شهری با این دیدگاه می توان در کنار ارایه   خدمات شهری نشاط شهری را ارتقا دهیم .
  ناظر شورا در سطح منطقه هفت از مجموعه مدیریت شهری در سطح منطقه هفت قدردانی کرد که با همدلی جوابگوی  مردم در ارایه خدمات هستند.

  ادامه این مطلب را مطالعه کنید ...
 • پیام تبریك رئیس و اعضای شورای اسلامی شهرشیراز به مناسبت فرارسیدن نیمه شعبان

  ۱۴۰۱/۱۲/۱۶ - ۱۵:۲۴:۰۵
  پیام تبریك رئیس و اعضای شورای اسلامی شهرشیراز به مناسبت فرارسیدن نیمه شعبان

  رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر شیراز در پیامی، فرارسیدن میلاد با سعادت و فرخنده خاتم الاوصیاء و مفخر الاولیاء امام حجت بن الحسن العسکری، صاحب الزمان عجل الله فرجه، را به عموم شیعیان جهان تبریک و تهنیت گفتند. 

  متن پیام بدین شرح است: 

  «باسمه تعالی» 

  وَنُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّهً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ (آیه شریفه ۵ سوره مبارکه قصص) 

  روحیه انتظار از بزرگترین دریچه‌های فرج برای جامعه اسلامی است؛ حقیقتاً روحیّه‌ي انتظار و روحیّه‌ي ارتباط با ولي عصر (ارواحنا فداه) و منتظر ظهور بودن و منتظر آن روز بودن، یكي از بزرگ‌ترین دریچه‌هاي فرج براي جامعه‌ي اسلامي است. مقام معظّم رهبری (مد ظلّه العالی). شعبان، ماه رسول خدا (ص)، ماه آماده‌سازی روح برای وارد شدن به ضیافت الهی رمضان و فرصتی برای قرب الهی و جلب محبت خدا و رسولش است. پانزدهم شعبان المعظم، سالروز میلاد باسعادت دوازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، خاتم الاوصیاست که بشریت ظهور مبارکش را به انتظار نشسته و عدالت برای حضور و قدوم مبارکش را لحظه شماری می‌کند. بار دیگر نیمه شعبان با ولادت سراسر نور و پاکی، حضرت مهدی موعود(عج) از راه می رسد تا به فضل ظهور و وجود مقدس وی، حق و حقیقت تجلی یابد و شمیم مهرآسای عدل و عدالت در این روزگار وانفسای کثرت ظلم، فساد، جهل، تاریکی و بیداد زورگویان و مستکبرین قلدرمآب عالم، امیدبخش مستضعفان عالم باشد و وعده حق الهی در" أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّالِحُونَ" محقق شود. فرارسیدن عید بزرگ نیمه شعبان، سالروز ولادت امیدآفرین و نجات بخش آخرین نور امامت و ولایت، حضرت حجه ابن الحسن العسکری، مهدی موعود (ارواحنا له الفداه) و نامگذاری این روز به نام روز مستضعفان و هفته‌ی سربازان گمنام امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف که نشانگر تأثیر و اهمیت گمنامی در حفظ امنیت است را محضر نائب برحقّش ولی امر مسلمین حضرت امام خامنه ای (مد ظلّه العالی)، ملت بزرگ ایران و جمیع منتظران و آزادی خواهان و عدالت جویان جهان‌ به‌ ویژه‌ مردم شریف شهر شیراز، سومین حرم اهل بیت(ع) تبریک‌ و تهنیت‌ عرض‌ نموده و از خداوند سبحان،‌ تعجیل‌ در فرج‌ مبارک‌ آن‌ حضرت‌، عزت‌ و اقتدار روز افزون‌ نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ و پیروزی‌ مستضعفین‌ عالم‌ و نابودی‌ دشمنان‌ اسلام‌ را مسئلت‌ می‌نماید. ای تجلی مهر خداوند در زمین! شوره زار خشک دل های خسته مان در انتظار نوازش نرم نگاه پر مهر توست! سوار سبزپوش آرزوهای ما! روایت گر فتح و پیروزی مسلمانان! وارث بدر و حنین! ذوالفقار حیدر در دستان توست و نرمی کلام مصطفی از زبان تو جاری می‌شود. یا حُجّةُ اللّه علی خلقه!

  ادامه این مطلب را مطالعه کنید ...
 • امروز حفظ ،احیا و گسترش فضای سبز تکلیف همه مسئولان و شهروندان است.

  ۱۴۰۱/۱۲/۱۶ - ۱۲:۴۹:۱۹
  امروز حفظ ،احیا و گسترش فضای سبز تکلیف همه مسئولان و شهروندان است.

  افسانه خواست خدایی ناظر شورا سازمان سیما و منظر شهرداری در آیین روز درختکاری با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری(مد ظل العالی) در روز درختکاری و تاکیدات ایشان در حوزه اهمیت به موضوع حفظ ، گسترش و احیا فضای سبز در کشور بیان کرد، امروز علاوه بر تکلیف قانونی، با فرمایشات مقام معظم رهبری همه مسئولان تکلیف شرعی در راستای حفظ و احیا فضای سبز وکاشت نهال داشته و در این راستا باید تلاش جهادی انجام دهیم خواست خدایی با اشاره به پویش کاشت صدهزار نهال نارنج که از اردیبهشت امسال آغاز شد و در طول یکسال گذشته ادامه دارد بیان کرد، طرح پویش کاشت یکصد هزار نهال نارنج در راستای حفظ هویت اقلیمی شهر شیراز بعنوان شهر بهار نارنج ها در چهار فاز اجرایی در دستور کار اجرایی شهرداری قرار گرفت .او با اشاره به فازهای چهارگانه اجرایی کاشت نهال نارنج تصریح کرد :فاز اول کاشت درختان در معابر،بلوارها ، خیابان ها و کوچه های سطح شهر بود که بخش عظیمی اجرا و هم اکنون نیز در حال اجراست ،فاز دوم اجرای طرح در راستای احیا برخی باغات شهرداری بود که بخشی انجام و در حال ادامه است وی افزود فاز سوم طرح مکان های عمومی سطح شهر مثل پادگان ها،مدارس ،مساجد دانشگاه بیمارستان ها،ارامستان ها ،ارتفاعات و.. بود که بخش عظیمی از ان اجرا و تا پایان سال نیز ادامه خواهد داشت خواست خدایی فاز چهارم این طرح را هدف گذاری و انجام توزیع نهال نارنج در محلات و مناطق و تحویل نهال به مردم دانست که در کنار کاشت نهال در طول سال انجام گرفته و بطور خاص روز درختکاری میزان پنجاه هزار اصله نهال نارنج و ده هزار اصله از سایر گونه های مناسب با اقلیم شهر شیراز توسط سازمان سیما و منظر شهرداری شیراز با همکاری یاوران شورا در بین شهروندان و محلات انجام پذیرفت. عضو هیات رییسه شورای شهر افزود ، هدف اصلی طرح پویش بهارنارنج فرهنگسازی و الگو سازی این موضوع در بین شهروندان جهت گسترش و حفظ فضای سبز بود. خواست خدایی تصریح کرد:کاشت درخت به تنهایی کفایت نمی کند بلکه حفظ و نگهداری ازباغات سطح شهر و فضای سبز شهری باید راس توجه همه ی مسولان متولی قرار گرفته و اغماضی در این حوزه صورت نگیرد وسپس این موضوع بعنوان فرهنگسازی در بین شهروندان انجام گیرد تا ان شاالله همه به شکل یک ید واحده در حفظ فضای سبز و محیط زیست موثر باشیم . ناظر شورا در سازمان سیما و منظر با اشاره به تحویل گرفتن برخی اراضی منابع طبیعی در سال های گذشته توسط شهرداری در راستای حفظ و احیا بیان کرد همه دستگاه های استانی از جمله منابع طبیعی و جهاد کشاورزی ،وزارت نیرو جهت تامین آبیاری درختان و شهرداری به عنوان مسیول حفظ و نگهداری باید همکاری و تلاش در این راستا داشته باشند و در این موضوع کمک نمایند.

   

  ادامه این مطلب را مطالعه کنید ...
 • بررسی و حل مشکلات کمربندی جنوبی شیراز (بزرگراه امام خمینی(ره) ) و شمال شرق شیراز

  ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ - ۱۵:۲۲:۰۲
  بررسی و حل مشکلات کمربندی جنوبی شیراز (بزرگراه امام خمینی(ره) ) و شمال شرق شیراز

  در کمیسیون تلفیق و هماهنگی دستگاه‌های شورای شهر شیراز: بررسی و حل مشکلات کمربندی جنوبی شیراز (بزرگراه امام خمینی(ره))  و شمال شرق شیراز؛ مشارکت و همکاری شورا، شهرداری، اداره کل راه شهرسازی، اداره کل راهداری استان در ساماندهی کمربندی جنوبی شیراز (بزرگراه امام خمینی(ره))  و شمال شرق شیراز

   به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز مهدی طاهری، رئیس کمیسیون تلفیق و هماهنگی دستگاه‌ها در این جلسه اظهار کرد: بنا به دعوت و میزبانی شورای اسلامی شهر شیراز و اهتمام ویژه شورا به حل مسئله کمربندی جنوبی شیراز (بزرگراه امام خمینی (ره)) و ایمنی شهروندان، جلسه کمیسیون تلفیق با حضور اعضای شورا، شهردار شیراز، مدیر کل راه و شهرسازی استان فارس، اداره کل راهداری و معاونین مربوطه، معاونین و مدیران شهرداری ، تشکیل گردید. وی افزود: در این نشست، روند آماده سازی و رفع مشکلات کمربندی جنوبی شیراز (بزرگراه امام خمینی(ره)) و شمال شرق شهرستان شیراز مورد بحث ،بررسی و تبادل نظر قرار گرفت تا این مسئله مهم که منجر به ارتقا و امنیت شهروندان می‌گردد در اسرع وقت، با همدلی و عزم جدی و راسخ دستگاه‌های اجرایی به سرانجام برسد. وی در ادامه گفت: در این جلسه به منظور ایمن سازی کمربندی جنوب بر اساس مصوبه شماره 3274/1401/ش مورخ 24/3/1401 شورای شهر که منضم به تفاهم نامه ایمن سازی کمربندی جنوب فی مابین اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان، اداره کل راه و شهرسازی استان و شهرداری شیراز به تاریخ 8/3/1401 است، مقرر شد شهرداری شیراز لایحه دوفوریتی درخصوص 18 کیلومتر محدوده شهری به جهت مساعدت و همکاری با راهداری و اداره کل راه و شهرسازی را به شورای شهر ارسال نماید. وی تصریح کرد: درصورت عدم اجرای مفاد تفاهم نامه صدرالذکر، از سوی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان، اداره کل راه و شهرسازی استان و شهرداری شیراز به عنوان ترک فعل، موضوع از سوی هرکدام از طرفین، مورد پیگیرد قانونی قرار گیرد. رئیس شورای اسلامی شهر شیرازدر پایان اظهار داشت: براساس بند2-1-2 تفاهم‌نامه صدرالذکر درخصوص اجرای کمربندی شمال شرق شیراز به تاریخ 8/3/1401 مقرر شد، اداره کل راه و شهرسازی استان نسبت به کلنگ زنی و اجرای پروژه تقاطع های غیر همسطح قائم و سفیر در عید فطر سال 1402 اقدام نماید و شهرداری شیراز مکلف گردید نقشه‌ها، طرح‌ها و مشخصات فنی تقاطع غیر همسطح قائم را تاپایان سال جاری در اختیار اداره کل راه و شهرسازی استان قرار دهد.

  ادامه این مطلب را مطالعه کنید ...
 • نشست مشترک گروه های جهادی بسیج سازندگی سپاه فجر استان با رئیس شورای اسلامی کلانشهر شیراز

  ۱۴۰۱/۱۲/۱۲ - ۱۱:۳۲:۱۶
  نشست مشترک گروه های جهادی بسیج سازندگی سپاه فجر استان با رئیس شورای اسلامی کلانشهر شیراز

  به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز : نشست هم اندیشی گروهای جهادی در محل شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد در حاشیه این جلسه مهدی طاهری رئیس شورا اسلامی شهر ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گفت بسیج نماد حرکت جهادی و محرومیت زدایی و خدمت به مردم است وی ادامه داد: بنده خود افتخار آن را داشتم که در این مسیر قدم گذاشته و با کار جهادی غریبه نبوده ونیستم که این خود لطف خداوند بوده که شامل حال بنده شده است وی در ادامه گفت :تلاش گروه های جهادی برای کمک به محرومان یکی از نمونه های توجه به مدیریت جهادی و ورود جوانان انقلابی برای حل مشکلات کشور است. وی گفت بسیج سازندگی و اساساً کارهای جهادی اقدامات مبارکی است که خلاء جاها و کارهای خالی سایر دستگاه ها را در بعضی از امور پر خواهد کرد به عنوان مثال ساخت و ساز برای محرومین متولی خود را دارد که شما با کارهای جهادی کمبود بعضی از اقدامات را جبران خواهید نمود . وی در ادامه گفت بنده به کار شما افتخار می کنم و در کنار شما خواهم بود زیرا کاری که در آن قدم گذاشته اید به مصداقه آیه "شریفه فضل الله المجاهدین علی القاعدین اجر عظیما" است که خود وحی الهی است و تمامی زحماتی که شما میکشید اجر و ثوابی محفوظ و والا نزد خداوند متعال دارد و باید این تلاش ها را قدر دانست. وی با تاکید بر استمرار این جلسات گفت: ادامه این جلسات را با نقشه راه و دستور کار مشخص ادامه خواهیم داد او گفت با استفاده از ظرفیت یاوران شوراها محلات و همچنین مناطق شهرداری و گروه های جهادی به شناسایی مشکلات و معضلات محلات پرداخت شود و با همبستگی و همدلی در جهت رفع آنها تلاش نماییم و ما هم در شورا پیگیر مسائل خواهیم بود و با تمام توان حمایت خواهیم کرد . طاهری گفت: باید اقدامات و همکاری شورا و گروهای جهادی بسیج سازندگی در جهت پیشبرد اهداف و اقدامات ساختار محور شود؛ زیرا با اقدامات ساختاری کارها نظم پیدا می‌کند و رسیدگی به مشکلات و درخواست‌ها منسجم و هماهنگ تر خواهد شد در ادامه این نشست نمایندگان بسیج سازندگی ضمن معرفی خود و اقدامات انجام شده به بیان دیدگاه ها و درخواست های خود پرداختند و درمورد موارد مطروحه بحث و تبادل نظر شد ومقرر گردید جلسات به صورت منظم و مستمر ادامه دار باشد

  ادامه این مطلب را مطالعه کنید ...
 • حوزه طراحی و معماری باید نقش‌آفرینی خوبی در شهر داشته باشد

  ۱۴۰۱/۱۲/۱۲ - ۱۱:۲۶:۴۶
  حوزه طراحی و معماری باید نقش‌آفرینی خوبی در شهر داشته باشد

  رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترافیک و عمران شورای اسلامی شهر شیراز گفت: حوزه طراحی و معماری باید نقش‌آفرینی خوبی به‌عنوان یک حوزه مادر در شهر داشته باشد. به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز علی‌اکبر سلطانی در دومین کنفرانس بین‌المللی معماری و شهرسازی با عنوان «طراحی پایدار و فراگیر برای همگان»  با بیان اینکه یکی از مسائل گریبان‌گیر تمام کلان‌شهرهای جهان، موضوع ترافیک شهری است، اظهار کرد: در این راستا اقداماتی که در حوزه معماری و شهرسازی انجام می‌شود، رویکرد مثبت و خاصی را به مجموعه شهری تحویل می‌دهد.   او با بیان اینکه امروز با مسائل مختلفی در حوزه معماری و طراحی شهری شیراز مواجه هستیم، گفت: فاصله بین دانشگاه و مجموعه اجرایی شهر شیراز، فاصله معناداری است که نتیجه این فاصله معنادار این می سود که رویکردها در شهر دچار تزلزل شود.   رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترافیک و عمران شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه تمام این رویکردهایی که در بازه‌های زمانی مختلف با آن روبرو می‌شویم ریشه در حوزه معماری و شهرسازی دارد، افزود: در برخی مواقع در حوزه معماری و طراحی‌های ابتدایی به مسائلی توجه نمی‌کنیم و بعد با آسیب‌هایی روبرو می‌شویم و تصمیماتی دیگری گرفته می‌شود که شاید این تصمیم ده‌ها سال کار اجرایی را زیر سؤال ببرد.   سلطانی گفت: امروزه شاهد تخریب پل‌ها و تقاطع‌هایی در بسیاری از شهرهای دنیا هستیم و در خیلی از شهرها نیز شاهد احداث پل‌ها و تقاطع‌هایی هستیم، اینکه کدام تصمیم درست است و بر اساس کدام تصمیم باید حرکت کرد، به مبانی نظری طراحی ابتدایی مباحث شهری بازمی‌گردد و به اینکه نظریه شهرسازی را از کدام مسئله یا مبانی اندیشه‌ای نشأت می‌گیرد.   این عضو شورای اسلامی شهر شیراز افزود: زمانی که به مبانی توجه نمی‌شود در بازه‌های مختلف با اختلاف روبرو می‌گردیم و در بازه‌های مختلف شاهد فاصله بین اجرا و هزینه‌های شهری هستیم.   رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترافیک و عمران شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه در این همایش چندین هدف را دنبال می‌کنیم، اظهار کرد: آنچه امروز برای ما اهمیت و ظرفیت آن در مجموعه شورا و شهرداری وجود دارد، استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها است، زیرا قرار است در آینده، شهر توسط همین دانشجویان مدیریت شود، بنابراین باید فاصله بین دانشگاه و مجموعه تصمیم‌گیر شورا کاهش یابد تا قطعاً با تصمیم‌گیری بهتری بتوانیم شهر را اداره کنیم‌.   سلطانی با بیان اینکه این همایش می‌تواند شروعی برای ارتباط بین دانشگاه و مجموعه مدیریت شهری باشد، گفت: این ارتباط موجب می‌شود تا طراحی‌های پایدار شهر در آینده مجدد دچار تغییر و چالش‌های متعدد مدیریتی و موجب تغییر و چالش‌های متعدد اجرا و طراحی نشود و شهر در مسیری مناسب به‌ویژه در حوزه شهرسازی حرکت کند.   او افزود: حوزه طراحی و معماری باید نقش‌آفرینی خوبی به‌عنوان یک حوزه مادر در شهر داشته باشد..   رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترافیک و عمران شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد: مجموعه شورا این آمادگی را دارد که از ظرفیت دانشجویان و دانشگاه بهره‌مند شود تا دانشجویان نیز مباحث شهری را به‌صورت عملی تجربه کنند.

  ادامه این مطلب را مطالعه کنید ...
 • استقبال از پیشنهادات دانشگاهیان برای حل مسائل شهری

  ۱۴۰۱/۱۲/۱۲ - ۰۹:۵۰:۴۵
  استقبال از پیشنهادات دانشگاهیان برای حل مسائل شهری

  نائب‌رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و هوشمندسازی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: اگر اساتید و دانشجویان برای حل یک مسأله در شهر شیراز پیشنهادی مطلوب با مطالعه‌های انجام شده آماده ارائه دارند، این کمیسیون از آنان استقبال خواهد کرد. به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز مهدی نصیری در دومین کنفرانس بین‌المللی معماری و شهرسازی به تشریح وظایف و اختیارات کمیسیون هوشمند سازی پرداخت.  او اظهار کرد: استقبال از ارائه پیشنهادات به شهرداری در مورد برنامه‌ها و طرح‌های تشکیلاتی در بحث مدیریت شهری و بررسی پیشنهادات در زمینه هوشمندسازی و ارتقای سطح زندگی شهروندان در یک کلان‌شهر از وظایف مهم این کمیسیون به شمار می‌رود.    عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: اگر اساتید و دانشجویان برای حل یک مسأله در شهر شیراز پیشنهادی مطلوب با مطالعه‌های انجام شده آماده ارائه دارند، کمیسیون شهرسازی، معماری و هوشمندسازی شورای شهر از آنان استقبال خواهد کرد.نصیری با اشاره به دیگر کاربردهای مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر عنوان کرد: بعضا در کمیسیون‌های تخصصی شورا با توجه به نیازهایی که مدیران شهرداری عنوان می‌کنند، ممکن است شورا با بررسی و  سیاست‌گذاری دقیق‌تر به این نتیجه رسد که یک مصوبه یا قانون با منطق علمی تصویب کند، بنابراین در این زمینه دانشجویان و دانشگاهیان می‌توانند نقشی مؤثر داشته باشند.

  ادامه این مطلب را مطالعه کنید ...
 • ایستگاه های سبز توزیع نهال روز درختکاری در سطح مناطق شهرداری با دستان سبز سفیران شورا در محلات

  ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۰۹:۲۵:۰۴
  ایستگاه های سبز توزیع نهال روز درختکاری در سطح مناطق شهرداری با دستان سبز سفیران شورا در محلات

  افسانه خواست خدایی ناظر شورا در سازمان سیما و منظر در برنامه نشست سبز مردمی از سیاستگزاری توزیع پنجاه هزار نهال بواسطه برپایی ۱۴ ایستگاه مردمی با مدیریت سازمان سیما و منظر شهرداری و همکاری یاوران شورا در مناطق مختلف شهر ضمن تحویل بخشی از آن درب منازل شهروندان توسط یاوران محلات در روز درختکاری خبر داد. ناظر سازمان سیما و منظر با بیان اینکه در راستای بالا بردن سرانه فضای سبز و فرهنگسازی این موضوع در بین شهروندان در ادامه پویش کاشت صدهزار نهال نارنج که در یکسال گذشته در چهار فاز به مرحله اجرا درآمده است، افزود در روز درختکاری توزیع پنجاه هزار نهال نارنج و ده هزار نهال از سایر گونه های سازگار با آب و هوای شهر شیراز در دستور کار سازمان سیما و منظر قرار گرفته است که به دو شکل ایستگاه های توزیع نهال و تحویل نهال درب منازل اجرا میگردد خواست خدایی با تاکید بر اینکه به مناسبت روز درختکاری از هفته های گذشته برنامه های متعددی سیاستگزاری و توسط سازمان سیما و منظر اجرا خواهد شد افزود وجه تمایز مراسم امسال متبرک شدن برنامه ها به نام مطهر شهدای حرم مطهر احمدبن موسی شاهچراغ (ع) است. خواست خدایی در ادامه از کاشت نهال به نام ۱۳ شهید حرم مطهر و نصب پلاک یادبود با نام و همراه با عکس شهداء معظم توسط خدام حرم مطهر شاهچراغ (ع) در برنامه روز درختکاری در پارک ۵۷ هکتاری مادر خبر داد. ناظر سازمان سیما و منظر با بیان اینکه فرهنگسازی حفظ ، نگهداری و کاشت درختان در کنار هم اهمیت به سزایی دارد بیان کرد حضور پرشور دانش آموزان در برنامه روز درختکاری طبق هماهنگی انجام شده با اداره کل آموزش و پرورش و برگزاری برنامه های ترویجی و آموزشی حفاظت از فضای سبز برای این عزیزان در بخشی از این مراسم در پارک مادر سیاستگزاری شده است. عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر افزود علاوه بر اینکه برنامه های متعددی مانند حضور غرفه های دستاوردهای زیست محیطی سازمانهای مختلف از جمله اداره کل حفاظت محیط زیست, جهاد کشاورزی, منابع طبیعی, سازمان سیما و منظر و فضای سبز, سازمان مدیریت پسماند سیاستگزاری شده است با سیاستگزاری انجام گرفته و تلاش سازمان سیما و منظر شهرداری روز درختکاری شاهد برپایی غرفه های «زنان کارآفرین سبز» در راستای حمایت از مشاغل خانگی ، هنرمندان و زنان سرپرست خانوار خواهیم بود. غلامعلی ترابی عضو و ناظر شورا در ستاد باغات شهرداری با بیان اینکه همزمان با کاشت نهال در سطح شهر قطعا باید حفظ و نگهداری درختان در سطح شهر را ملاک عمل قرار داد افزود در راستای حفظ باغات ، فضای سبز شهری و فرهنگسازی این موضوع در بین شهروندان بعنوان یک سیاست اساسی در شورا برنامه ریزی و اقداماتی از سال گذشته آغاز شده است و در بودجه سال آینده نیز در حوزه ستاد باغات و سازمان سیما و منظر سیاستگزاری های مشترکی برای این موضوع مد نظر قرار گرفته است. گفتنی است این برنامه با حضور غلامعلی ترابی رییس کمیسیون شهرسازی و معماری و ناظر شورا در ستاد باغات،غلامرضا غلامی معاون خدمات شهری شهرداری ،معاونین و روسای سازمان سیما و منظر شهرداری، رابطین شورای محلات در مناطق یازده گانه شهرداری و جمعی از فعالان حوزه محیط زیست انجام پذیرفت.

  ادامه این مطلب را مطالعه کنید ...
 • جلسه ویژه کمیته محرومیت زدایی برای حل مشکلات حقوقی و املاکی پروژه‌های محرومیت زدایی

  ۱۴۰۱/۱۲/۱۰ - ۱۵:۳۵:۲۶
  جلسه ویژه کمیته محرومیت زدایی برای حل مشکلات حقوقی و املاکی پروژه‌های محرومیت زدایی

  سیده مریم حسینی، عضو شورا و رییس کمیته محرومیت زدایی در کارگروه ویژه به حل مشکلات حقوقی و املاکی پروژه‌های محرومیت زدایی پرداخت. 

   با توجه به نگاه ویژه کمیته محرومیت زدایی به مقوله عدالت شهری و ارتقا کیفیت زندگی برای تمامی شهروندان محترم شیراز، سومین حرم اهل بیت،جلسه ای با حضور سیده مریم حسینی، شهرداران مناطق یک تا هفت، مدیرکل املاک و مسئولین املاک مناطق و کارشناسان و مشاورین شورا و شهرداری برگزار شد، با توجه به برنامه تدوین شده کمیته محرومیت‌زدایی و بودجه مصوب آن، مشکلات حقوقی و املاک پروژه‌های محرومیت‌زدایی در مناطق یاد شده یک به یک مورد بررسی قرار گرفت.

  در پایان، رییس کمیته محرومیت زدایی ضمن تشکر از مدیرانی که در رابطه با محرومیت زدایی و ارتقا عدالت شهری و کیفیت زندگی شهروندان تلاش می نمایند از سایر مدیران خواست که با کوشش مضائف، شهری با منظر و کیفیت عدالت محور ایجاد نمایند .

  همچنین این عضو شورا بیان کردند که با همدلی سایر دستگاه‌های دخیل از جمله، ثبت و اوقاف و دادگستری و تشکیل جلسه و کارگروه مشترک با این دستگاه‌ها دغدغه‌های مدیران شهرداری در رابطه با مسایل مطرح شده را برطرف خواهند نمود

  ادامه این مطلب را مطالعه کنید ...
123...آخرین