امروز: جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

ظرفیت صدور پروانه ساختمان در شیراز دو برابر وضع فعلی است

ظرفیت صدور پروانه ساختمان در شیراز دو برابر وضع فعلی است
شهردار شیراز گفت: ظرفیت صدور پروانه ساختمانی در این شهر قابلیت دو برابر شدن دارد.
ظرفیت صدور پروانه ساختمان در شیراز دو برابر وضع فعلی است
 
شهردار شیراز گفت: ظرفیت صدور پروانه ساختمانی در این شهر قابلیت دو برابر شدن دارد.
 علیرضا پاک‌فطرت بعد از ظهر سه شنبه در چهل و هفتمین جلسه شورای اسلامی این شهر اظهار داشت: بیشترین پروانه صادر شده سالانه این شهر ، سه میلیون و 760 هزار متر مربع است که این ظرفیت وجود دارد که صدور پروانه به سالانه هفت میلیون متر مربع برسد.
وی با بیان اینکه صدور پروانه ساختمانی نماد رونق اقتصاد شهری است، ادامه داد: تسهیل صدور پروانه‌های ساختمانی در تحقق بودجه اهمیت دارد و در وضعیت فعلی آمار آن یک تا دو برابر سال گذشته است.
به گفته شهردار شیراز، بودجه شهرداری هم نقدی و هم غیر نقدی است و امسال برای نخستین بار شورای شهر تصویب کرد که معاونت اقتصادی شهرداری بخشی از بودجه را از طریق بحث سرمایه‌گذاری محقق کند که این موضوع پیگیری و اقدامات لازم انجام شد.
پاک‌فطرت اضافه کرد: تسهیل صدور پروانه‌های ساختمانی در تحقق بودجه اهمیت دارد که در سال جاری آمار آن یک تا دو برابر سال گذشته بوده است.
وی خاطرنشان کرد: مبلغ عوارض اتومبیل‌ها گاه ارزش پیگیری ندارد، چرا که یک خودروی یک میلیارد و چند میلیونی گاه به همان اندازه اتومبیل چند میلیونی عوارض می‌دهد.
شهردار شیراز با تصریح بر اینکه عوارض اتومبیل باید متناسب با نوع و قیمت خودرو و میزان تردد آن در شهر، دیده و محاسبه شود، تصریح کرد: عوارض خودرو نباید به‌گونه‌ای باشد که یک اتومبیل میلیاردی مدام و رایگان در شهر تردد و آسفالت معابر را خراب کند.
شهردار با بیان اینکه می‌توان در صورت صلاح‌دید و تصویب شورا ضمن هماهنگی با سایر دستگاه‌های خدماتی، نسبت به اندیشیدن تمهیداتی برای پرداخت به‌موقع عوارض مختلف اقدام کرد، ابراز داشت: در حال حاضر مبالغ عوارضی نظیر نوسازی یا خودرو بسیار اندک است.
پاک‌فطرت، خواستار تهیه طرحی برای تغیر مبلغ عوارض خودرو متناسب با قیمت خودرو و میزان تردد آنها در شهر شد.
وی گفت: جلسات متعدد کمیسیون‌های شورای شهر مانعی برای حضور معاونان شهرداری در نشست‌ها و رسیدگی به امور سازمانی است.
شهردار شیراز با اشاره به اینکه باید تعداد یا زمان جلسات کمیسیون‌های شورا کمتر یا حضور شهرداران و مدیران مناطق شهرداری محدودتر شود، افزود: جلسات شورا مدیران شهرداری را سرگرم و ما را برای برگزاری جلسات درون سازمانی با مشکل مواجه کرده است.
وی تصریح کرد: برگزاری جلسات بیش از حد تاثیر منفی در روند مدیریت شهری خواهد گذاشت.
در این زمینه رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر شیراز اظهار داشت: شهردار این شهر حق دارد اعتراض کند در صورتی که وقت معاونت‌های شهرداری دائم در جلسات شورا بگذرد اما در واقع اینگونه نیست.
محمدرضا دیهیمی افزود: در این زمینه اگر شهرداری برنامه خود را شورا بدهد ما مطابق آن برنامه از معاونان برای حضور در شورا دعوت می‌کنیم تا خللی در روند فعالیت‌های آنان پیدا نشود هر چند برخی معاونان گاه دو هفته یک بار در شورا حضور می‌یابند.
احمدرضا طالبان، نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در همین زمینه تذکری را به شهرداری داد و گفت: ما نیز شهردار را به صحن علنی دعوت می‌کنیم و شما نیز باید مدیریت کنید که کسانی که نیاز است از مدیران و معاونان در صحن حضور پیدا کنند تا سر و صدا مانع از فعالیت طبیعی شورا نشود.
۱۳۹۳/۰۳/۰۵ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما