امروز: سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نصب کارت‌خوان در تاکسی‌های شیراز / کسادی تاکسی‌ها موقتی است

نصب کارت‌خوان در تاکسی‌های شیراز / کسادی تاکسی‌ها موقتی است
خبرگزاری فارس : رئیس کمیسیون تلفیق و هماهنگی دستگاه‌های شورای اسلامی شهر شیراز گفت: یکی از برنامه‌های ما استفاده از کارت شهروندی است که در اتوبوس استفاده می‌شود به طوری که نصب کارت‌خوان برای تاکسی نیز کاربرد داشته باشد.
  • نصب کارت‌خوان در تاکسی‌های شیراز / کسادی تاکسی‌ها موقتی است

نصب کارت‌خوان در تاکسی‌های شیراز / کسادی تاکسی‌ها موقتی است

خبرگزاری فارس : رئیس کمیسیون تلفیق و هماهنگی دستگاه‌های شورای اسلامی شهر شیراز گفت: یکی از برنامه‌های ما استفاده از کارت شهروندی است که در اتوبوس استفاده می‌شود به طوری که نصب کارت‌خوان برای تاکسی نیز کاربرد داشته باشد.
محمدتقی تذروی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: این مسئله شبیه زمانی است که قیمت بنزین افزایش می‌یابد و تا مدتی مصرف پایین می‌آید اما به مرور وضعیت عادی می‌شود.
نماینده شورا در سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر شیراز افزود: البته ما از این که مردم به سمت استفاده از ناوگان اتوبوسرانی بروند استقبال می‌کنیم و با توجه به پیش‌بینی خرید 50 اتوبوس مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به این که در حال حاضر به نوعی خانواده‌های درگیر با مسئله اشتغال بلافاصله خودرویی خریداری کرده و مشغول به کار می‌شوند، ساماندهی خودروهای مسافرکش شخصی با مشکلاتی مواجه است که در غیر این صورت هیچ گونه کمبود مسافری برای تاکسی متصور نبود.
این عضو شورا در مورد عدم تغییر تابلوهای نشانگر نرخ تاکسی در سطح شهر نیز توضیحاتی را ارائه کرد و ادامه داد: بهترین راه برای پیشگیری از بروز اختلاف بین مسافر و راننده و تعیین دقیق کورس‌ها و استفاده از تاکسی متر است.
تذروی اضافه کرد: در گذشته تاکسی‌های ترمینال، تاکسی‌متر خود را روشن نمی‌کردند اما اکنون در میدان فرودگاه این موضوع نصب و درج شده که تمام تاکسی‌ها موظف هستند تاکسی‌متر خود را روشن کنند و مسافر طبق تاکسی‌متر مبلغ را می‌پردازد.
وی بیان کرد: در تجربه تاکسی‌های فرودگاه دیدیم که قیمت پرداختی به طور دقیق مشخص می‌شود و مسافر و راننده هر دو راضی هستند.
این عضو شورا ابراز داشت: بر اساس قانون هر یک‌هزار و 500 متر مستقیم، یک کورس محاسبه می‌شود و به جهت این که کورس به صورت حدسی تعیین نشود و بین راننده و مسافر اختلاف پیش نیاید، برای یک سری از مسیرها مبدا و مقصد مشخص شده است.
وی خاطرنشان کرد: بنابر این اگر مسافر سر مبدا سوار یا انتهای مقصد از آن پیاده شود، تابلوی دقیق نرخ مشخص است که البته با توجه به تغییر یکباره نرخ هنوز تابلوهای سطح شهر اصلاح نشده که در دستور کار قرار دارد و در اسرع وقت نرخ‌های جدید در تابلوها درج می‌شود.
تذروی افزود: گاهی مشکل بین مسافر و راننده در مسافت‌هایی است که فرعی دارد به طور مثال از پارامونت تا چهار راه سینما سعدی، یکهزار و 500 متر نیست اما یک کورس و تا چهار راه ملاصدرا دو کورس محاسبه می‌شود چون رانندگان هر تقاطع تا تقاطع بعدی را یک کورس می‌دانند.

وی با تاکید بر ضرورت نصب برچسب و تابلو برای پیشگیری از بروز این اختلافات، خاطرنشان کرد: با وجود این که از چهار راه مشیر تا میدان قصرالدشت نرخ ثابت دارد، راه حل نهایی این مشکلات تاکسی متر است.
رئیس کمیسیون تلفیق شورا تصریح کرد: ما اکنون نمی‌توانیم به یک باره در مورد تاکسی‌متر الزام ایجاد کنیم اما تاکسی فرودگاه، تاکسی ترمینال و تاکسی 133 باید از تاکسی‌متر استفاده کنند.
وی افزود: تاکسی تلفنی‌ها نیز مبدا و مقصد دارند و اگر گزارشی از تخلف در دریافت نرخ داده شود مورد برخورد قرار می‌گیرند.
تذروی یادآور شد: عمده مشکل در مورد تاکسی گردشی است که نیاز به فرجه زمانی دارد و در حال پیگیری هستیم که این مشکل را حل کنیم.
وی ادامه داد: برای حل این مسائل، در گام نخست تاکسی‌های مدل بالا از سال 90 به بعد را الزام کردیم که تاکسی‌متر نصب کنند.
این عضو شورا همچنین گفت: موضوع بعد استفاده از کارت شهروندی است که همان کارت که در اتوبوس استفاده می‌شود با نصب کارت‌خوان برای تاکسی نیز کاربرد داشته باشد.
تذروی اظهار داشت: امسال اعتباری برای خرید دستگاه کارت‌خوان و ارائه قسطی آن به رانندگان پیش‌بینی شده که البته در ابتدا ممکن است افراد نسبت به تغییر کمی نگرانی داشته باشند اما با نهادینه شدن کارتخوان نه مشکل رد و بدل کردن پول‌های کثیف و پاره پیش می‌آید و نه این که مسافر و راننده بر سر پول خرد اصطکاک پیدا می‌کنند.
وی در پایان سخنان خود گفت: از مردم تقاضا می‌کنیم که تخلفات احتمالی تاکسی‌ها را گزارش دهند و مطمئن باشند که مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

۱۳۹۳/۰۳/۲۸ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما