امروز: دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

کمبود درختان سایه‌انداز در شهر گل و بلبل/ فضای سبز دروازه قرآن در شأن نیست

کمبود درختان سایه‌انداز در شهر گل و بلبل/ فضای سبز دروازه قرآن در شأن نیست
خبرگزاری فارس : رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز ضمن تاکید بر کارکردهای چندگانه فضای سبز، کمبود درختان سایه‌انداز در این شهر را یک مشکل جدی برشمرد.
 
  • کمبود درختان سایه‌انداز در شهر گل و بلبل/ فضای سبز دروازه قرآن در شأن نیست
کمبود درختان سایه‌انداز در شهر گل و بلبل/ فضای سبز دروازه قرآن در شأن نیست
 
خبرگزاری فارس :رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز ضمن تاکید بر کارکردهای چندگانه فضای سبز، کمبود درختان سایه‌انداز در این شهر را یک مشکل جدی برشمرد.
احمدرضا نقیب‌زاده عصر امروز در نطق پیش از دستور خود در پنجاه و یکمین جلسه شورا، اظهار داشت: امروزه توجه به فضای سبز شهری تنها به دلیل اهمیت آن از جنبه زیست‌محیطی نیست، بلکه ایجاد و توسعه فضای سبز علاوه بر اهداف زیست‌محیطی به دلیل کاربرد آن از جنبه و کارکرد ترافیکی، کارکرد بصری و زیبا‌ساختی و کارکرد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نیز هست.
وی افزود: فضای سبز شهری به عنوان جزء ضروری و لاینفک پیکره شهرها محسوب می‌شود و کمبود آن می‌تواند اختلال‌های جدی در وضعیت اجتماعی و اکولوژیکی ایجاد کند.
این عضو شورا ادامه داد: امروزه اهمیت فضای سبز شهری تا حدی است که وجود این کاربری به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی جوامع محسوب می‌شود.
به گفته وی، کاهش آلودگی هوا، آلودگی صوتی، تعدیل دما، افزایش رطوبت نسبی، تلطیف هوا و جذب گرد و غبار از جمله مهم‌ترین عملکردهای فضای سبز شهری است که موجب ارتقای کیفی زندگی می‌شود.
نقیب زاده سپس بیان کرد: کلانشهر شیراز از گذشته دارای فضای سبز شهری زیبا بوده است تا آنجا که وجه تسمیه نامگذاری ورودی اصلی شهر به نام تنگ الله‌اکبر، به جهت تکرار این ذکر توسط افراد تازه وارد به شهر شیراز بوده است که با رویت منظره بدیع و دل‌انگیز شهر از بالای تنگه به اعجاب و تحسین آمده و ذکر الله‌اکبر را ناخودآگاه بر زبان می‌راندند.
این عضو شورا ابراز داشت: چنین سابقه‌ای از وضعیت شهر شیراز انتظار وجود فضاهای سبز شهری زیبا و در خور این شهر را در اذهان ایجاد کرده است.
وی خاطرنشان کرد: بر این اساس مدیران شهری همواره سعی خود را در ایجاد فضاهای شهری زیبا در روند توسعه شهر داشته‌اند و این توجه به نحوی بوده است که شیراز شهر گل و بلبل را زبانزد همگان کرده است.
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز در ادامه گفت: اما وضعیت امروز فضای سبز شیراز وضعیت قابل قبولی نیست که با نگاهی گذرا به شرایط درختان در معابر و فضاهای شهری، وضعیت رفوژهای وسط بلوارها و روند توسعه گلدان‌های مصنوعی به جای توسعه درختکاری به ویژه درختان سایه‌انداز در معابر و همچنین وضعیت نابه هنجار و نابسامان فضای سبز در محدوده دروازه قرآن موید این موضوع است.
وی یادآور شد: گلکاری، رسیدگی به چمن‌کاری‌ها و توجه به درختان زیباتر خوست جدی شهروندان است و به همین دلیل از شهردار انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی بهتر و تلاش بیشتر در حفظ و توسعه فضای سبز اقدام کنند.
۱۳۹۳/۰۴/۰۲ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما