امروز: یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

ارائه بسته برد - برد برای شهرداری شیراز و شهروندان این کلان‌شهر

ارائه بسته برد - برد برای شهرداری شیراز و شهروندان این کلان‌شهر
رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر شیراز گفت: لایحه تشویق املاک مورد مسیر شهرداری برای ایجاد انگیزه در مردم به منظور تملک زودتر زمین و تحویل آن به شهرداری در جاهایی که مورد مسیر است، مصوب شد که در واقع بسته‌ای برد برد است.
 
ارائه بسته برد - برد برای شهرداری شیراز و شهروندان این کلان‌شهر
 
رضا محمدیان امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار کرد: لایحه تشویق املاک مورد مسیر شهرداری می‌تواند انقلابی در تملک اراضی مورد مسیر طرح‌های عمرانی ایجاد کند.
وی افزود: این لایحه برای تشویق مردم به منظور تملک زودتر زمین و تحویل آن به شهرداری در جاهایی که مورد مسیر است، مصوب شد که در واقع بسته‌ای برد برد است.
محمدیان ادامه داد: در گذشته روال به این صورت بود که شهرداری در مواردی که کل زمینی مورد مسیر قرار می‌گرفت پس از طی یکسری مراحل، تنها اصل غرامت را به مردم پرداخت می‌کرد.
وی با بیان این‌که در حال حاضر این موضوع در سه حالت تشویقی‌هایی را شامل می‌شود، اضافه کرد: در حالت نخست هنگامی که کل زمین مورد مسیر قرار می‌گیرد، اصل غرامت به علاوه 30 درصد مازاد آن به عنوان اوراق بستانکاری برای مالک صادر می‌شود.
این مسئول افزود: در این حالت مالک زمین را به نام شهرداری کرده و مبلغ 1.3 غرامت برای مالک به عنوان اوراق بستانکاری بلامدت لحاظ می‌شود.
به گفته این عضو شورا، مالک می‌تواند اوراق بستانکاری خود را در تهاتر با عوارض و دیون شهرداری (ضمن استفاده از تخفیفات شورا در فصول مختلف) مطابق نرخ عوارض مصوب زمان صدور اوراق بستانکاری در تمام مناطق شهرداری برای پرداخت عوارض پروانه‌های ساختمانی استفاده کند.
محمدیان اضافه کرد: حسن این موضوع آن است که فرد می‌تواند اوراق بستانکاری را حتی در بنگاه‌های معاملاتی، انبوه‌سازان و پیمانکاران با درصدی کمتر به فروش برساند که به طور قطع از اصل غرامت برای وی بیشتر منفعت دارد.
وی تصریح کرد: حالت دوم پیش‌بینی شده، در مورد اراضی است که باقیمانده ملک کمتر از آن چیزی است که بشود روی آن ساخت و ساز انجام داد.
محمدیان خاطرنشان کرد: در صورتی که ملک مورد مسیر دارای باقیمانده کمتر از حداقل ضابطه تفکیک باشد، شهرداری باقیمانده ملک را تملک کرده و یا در صورتی که مالک پلاک پشتی آن را خریداری کند و قصد تجمیع آن‌ها را داشته باشد در این صورت شهرداری ضمن اختصاص امتیازات این مصوبه، تخفیف تجمیع پلاک را برای مالک لحاظ خواهد کرد.
این عضو شورا افزود: حالت سوم در مورد املاکی است که شخص قصد دارد روی باقیمانده مورد مسیر خود ساخت و ساز کند که در این حالت شهرداری پیش از این دو امتیاز می‌داده به این صورت که سطح اشغال و تراکم از متراژ زمین اولیه محاسبه می‌شده است.
به گفته وی، اما با تصویب مصوبه جدید شورا، ضمن آن‌که همان امتیاز قبل به فرد تعلق می‌گیرد، از حق مشرفیت که مبلغ قابل توجهی بود نیز معاف می‌شود و از 50 درصد اصل غرامت به عنوان اوراق بستانکاری بهره‌مند خواهد شد.
محمدیان ادامه داد: این مصوبه تنها برای حدود 40 پروژه مشخص شده در ذیل مصوبه جاری است.
وی تصریح کرد: هدف ما از این مصوبه بازگشایی معابر اصلی مانند کوچه زغالی‌ها، خیابان مشیر، بلوار مولوی، محل احداث تقاطع‌های قصرالدشت، مطهری و احمد بن موسی (ع)، تقاطع امیرکبیر، خیابان تخت جمشید، خیابان سپاه و ... است.
محمدیان یادآور شد: مهلت این مصوبه برای مردم تا پایان امسال است و اگر شهروندان خوب استقبال کنند و در نقاط مختلف شهر اجرایی شود، سرعت پروژه‌های عمرانی افزایش می‌یابد.
این عضو شورا ادامه داد: استفاده از امتیاز مندرج در این مصوبه منوط به انتقال سند در یکی از دفاتر اسناد رسمی و تحویل ملک مورد مسیر(حداکثر ظرف مدت دو ماه) پس از امضا و ثبت توافقنامه و همزمان با دریافت اوراق بستانکاری امکان‌پذیر خواهد بود.
وی اضافه کرد: استفاده از امتیاز مندرج در این مصوبه قابلیت انتقال به سایر اشخاص در مناطق ده‌گانه شهرداری را دارد اما نقل و انتقال به سایر اشخاص باید برابر فرم تهیه شده ممهور به مهر شهرداری با گواهی امضای انتقال‌دهنده در دفاتر اسناد رسمی باشد.
به گفته این مسئول، بنابر این مصوبه شهرداری موظف به محاسبه عوارض طبق نرخ روز صدور اوراق بستانکاری و معادل قیمت آن برای متقاضی خواهد بود.
محمدی تصریح کرد: املاکی که مشمول حق کسب و پیشه و سرقفلی هستند مالک و ذی‌نفع می‌توانند به نسبت سهم خود از مزایای این مصوبه استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: موضوع این مصوبه مشمول اراضی فاقد سند رسمی نمی‌شود و این مصوبه ناقض اجرای مصوبات مربوط به عوارض حق مشرفیت نخواهد بود.
رئیس کمیسیون عمران شورای شهر شیراز در ادامه املاک تملک پیشنهادی در مناطق شهرداری شیراز را به این شرح برشمرد: منطقه یک شامل خیابان ایمان شمالی و کوچه 94 قصردشت، محل احداث تقاطع غیرهمسطح میدان قصردشت، محل احداث تقاطع میدان مطهری و حدفاصل بلوار دکتر شریعتی تا بلوار شهید رجایی است.
محمدیان افزود: نقاط این مصوبه در منطقه شامل دو بلوار 45 متری فشار قوی واقع در شیخ علی چوپان، طرح تعریض خیابان مشیر شرقی حدفاصل چهارراه حمام شکوفه و چهارراه گمرک، محل احداث پروژه غیرهمسطح میدان ولیعصر و محل احداث تقاطع رحمت – احمد بن موسی(ع) است.
این عضو شورا ادامه داد: در منطقه سه خیابان حافظ حدفاصل پل علی بن حمزه (ع) تا دروازه قرآن، خیابان راهنمایی و رانندگی حدفاصل خیابان تختی تا ساحلی جنوبی، محل احداث پروژه غیرهمسطح ولیعصر، محل احداث تقاطع هفت تن دلگشا، محل احداث تقاطع فضیلت و ادامه تونل سعدی به جاده خرامه مشمول این مصوبه هستند.
وی تصریح کرد: در منطقه چهار، ادامه بلوار رحمت، چهارراه هوابرد به سمت بلوار سرباز، محل احداث تقاطع امیرکبیر به مطهری، بلوار صلح، 54 متری مهدیه و محل احداث المان ورودی شهر در شمول این مصوبه قرار دارند.
به گفته این مسئول، در منطقه پنج گذر بنی هاشمی، گذر قائم، محل احداث لوپ شمال شرقی تقاطع عدالت، محل احداث لوپ تقاطع خلیج فارس، محل ساخت تقاطع رحمت رضوان و محل احداث پارک 50 هکتاری احمد بن موسی (ع) در شمار نقاط مورد نظر مصوبه قرار می‌گیرد.
محمدیان اضافه کرد: در منطقه 6 و 10 معالی‌آباد تجاری‌های جنب مسجد شهید دستغیب، ادامه پروژه کوهسار مهدی (ع)، محل احداث تقاطع دکتر حسابی، بزرگراه آرین و ادامه شهرک جوادیه، بازگشایی ورودی شهر در گویم و دوکوهک، تجاری‌های جنب زیرگذر میرزای شیرازی، فضای سبز حاشیه بلوار دکتر حسابی و محل اجرای زیرگذر گلستان به طرف قصرقمشه در شمار این مصوبه هستند.
وی اظهار کرد: در منطقه هفت، بلوار خلیج فارس، بلوار مولوی، بلوار تخت جمشید و بلوار اتحاد و در منطقه هشت کوچه ذغالی‌ها و کوچه شیبانی، ادامه تقاطع ولیعصر، اطراف حرم سید تاج‌الدین غریب و محدوده بین‌الحرمین از نقاط این مصوبه هستند.
محمدیان همچنین گفت: در منطقه 9 خیابان 35 متری غرب کوی رضوان، بلوار یاوران غربی، 30‌ متری شهید بهمن از 45 متری یاوران شرقی و پارک چنار راهدار در شمول این مصوبه هستند.
۱۳۹۳/۰۵/۱۶ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما