امروز: پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

شورای شهر شیراز، آیین نامه برون سپاری خدمات شهرسازی را تصویب کرد

شورای شهر شیراز، آیین نامه برون سپاری خدمات شهرسازی را تصویب کرد
آئین‌نامه برون‌سپاری خدمات شهرسازی و شهرداری از جمله صدور پروانه ساختمانی در پنجاه و هفتمین جلسه علنی شورای شهر شیراز بررسی و تصویب شد.
اجرای طرح برون سپاری خدمات شهری در پنجاه و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر شیراز
آئین‌نامه برون‌سپاری خدمات شهرسازی و شهرداری از جمله صدور پروانه ساختمانی در پنجاه و هفتمین جلسه علنی شورای شهر شیراز بررسی و تصویب شد.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز، در مورد برون‌سپاری خدمات شهرداری اظهار داشت: با توجه به مصوبه شورا، امیدواریم تا پایان امسال تمام امور مربوط به صدور پروانه‌های ساختمانی به دفا‌تر مهندسی بخش خصوصی واگذار شود.
وی با بیان اینکه این اقدام با توجه به حجم بالای مراجعات به شهرداری برای تسهیل امور شهروندان و افزایش سرعت و دقت در صدور پروانه‌ها انجام می‌شود، افزود: این طرح به‌ شکل پایلوت در منطقه 10 شهرداری شیراز و با 12 دفتر مهندسی، آغاز شده است.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه در شیراز بیش از 200 دفتر خدمات مهندسی برای رسیدگی به خدمات شهری نیاز است، خاطرنشان ساخت: برای این طرح محدودیتی برای تعداد دفا‌تر تعیین نشده و در اموری که ارائه‌دهندگان آن تعدد داشته باشد و انحصاری نباشد احتمال ایجاد رانت در آن کمتر است.
دیهیمی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 70 درصد مراجعات مردمی برای صدور پروانه ساختمانی به صدور پروانه منتهی نشده است، اظهار کرد: مردم با توجه به رایگان بودن خدمات تا مرحله گرفتن دستور نقشه پیش می‌رفتند و کار را‌‌ رها می‌کردند اما باید مراجعات مردم به شهرداری هدفمند شود.
وی افزود در حال حاضر هیچ مبلغی از هزینه‌های دریافت شده برای صدور پروانه‌ ساختمانی توسط دفا‌تر مهندسی به شهرداری پرداخت نمی‌شود، با این اقدام زمینه ایجاد رانت تا حد قابل توجهی از بین رفته و دسترسی مردم به خدمات راحت‌تر می‌شود.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه هر اقدامی در ابتدای کار ممکن است مشکلاتی داشته باشد، اظهار کرد: با همراهی مردم و رسانه‌ها این مشکلات به تدریج شناسایی و رفع می‌شود.
دیهیمی با بیان اینکه وظیفه نظارت بر این دفا‌تر بر عهده شهرداری‌ها است، افزود: برای دفا‌تر مهندسی ایجاد شده محدودیتی در تعداد پروانه‌های ساختمانی یا منطقه فعالیت پیش‌بینی و اعمال نشده و یک دفتر در هر منطقه‌ از شهرداری شیراز می‌تواند خدمات صدور پروانه را در تمام مناطق انجام داده و به شهروندان متقاضی ارائه دهد.
وی با تأکید بر اینکه در یک سال اول اجرای این طرح، تعرفه خدمات ارائه شده برای صدور پروانه با 50 درصد تخفیف انجام می‌شود، گفت: هر فرد می‌تواند در هنگام صدور پروانه و اخذ عوارض از این تخفیف استفاده کند.
دیهیمی با بیان اینکه بهترین کسی که می‌تواند برای صدور پروانه‌ها جایگزین شهرداری شود مهندسان هستند، تصریح کرد: در قانون نظام مهندسی نیز این موضوع پیش‌بینی شده و مهندسانی که طبق ماده 32 قانون نظام مهندسی واجد شرایط باشند می‌توانند پس از آموزش دفاتر را راه اندازی کنند اما دفاتر غیرقابل واگذاری می باشند.
در راستای دستور کارهای مطرح شده اعضای شورای اسلامی شهر شیراز با معرفی مهندس آرش فرج زاده جهت عضویت در کمیسیون ماده 14 آئین نامه معاملات شهرداری تهران تسری یافته به سایر کلانشهرها موافقت نمودند
۱۳۹۳/۰۵/۲۷ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما