امروز: دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

انتشار 200 میلیارد تومان اوراق مشارکت در نیمه دوم سال جاری

انتشار 200 میلیارد تومان اوراق مشارکت در نیمه دوم سال جاری
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در نیمه دوم سال جاری حداقل 200 میلیارد تومان اوراق مشارکت انتشار می‌یابد.

رئیس شورای شهر شیراز خبر داد
انتشار 200 میلیارد تومان اوراق مشارکت در نیمه دوم سال جاری

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در نیمه دوم سال جاری حداقل 200 میلیارد تومان اوراق مشارکت انتشار می‌یابد.
 
فارس: غلام مهدی حقدل اظهار داشت: ما نسخه رونق اقتصادی شهرها را در گردشگری می‌دانیم و البته برای خارج از شهر، صنعت را باید تقویت کرد که امکان استفاده از صنعت در داخل شهرها وجود ندارد، چراکه تا 30 کیلومتری شهرها نباید صنایع راه‌اندازی شود.
وی ادامه داد: با این اوصاف، تقویت گردشگری که موافق ارزش‌های کشور باشد مورد تأیید ما قرار دارد و در این زمینه در شیراز امکانات بالقوه خوبی داریم و اگر با ایجاد و تقویت زیرساخت‌های لازم آن را بالفعل کنیم، شرایط خوبی فراهم خواهد شد.
این عضو شورا اضافه کرد: در مورد گردشگری باید از تمام فرصت‌ها استفاده و گردشگری که منافی ارزش‌های ما نباشد را تقویت کرد، چراکه گردشگری می‌تواند رونق اقتصادی ایجاد کرده و مشکلات بیکاری را مرتفع سازد و شور و نشاط و امید را به جامعه منتقل کند.
وی خاطرنشان کرد: ما در شهر جز گردشگری هیچ صنعتی را نمی‌توانیم راه‌اندازی کنیم و اعتقاد داریم به جد باید در این زمینه کار شود.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد: سال قبل ما در شورا مصوب کردیم شهرداری یک‌هزار میلیارد تومان با بخش خصوصی مشارکت داشته باشد و درها را برای مشارکت اقتصادی باز کردیم تا منابع درآمدی شهرداری از عوارض به سمت درآمدهای پایدار برود که بهترین کار در این زمینه مشارکت است.
حقدل ابراز داشت: زمین از شهرداری، عوارض از شهرداری و ساخت با سرمایه‌گذار فرمولی است که در این زمینه کارآیی دارد، زیرساخت‌های لازم را ایجاد کردیم و معاونت اقتصادی شهرداری نیز به طور تخصصی در این زمینه فعال شده و مصوبات خوبی نیز توسط شورا به تصویب رسیده و دست شهرداری باز و مشکلات رفع شده تا کارهای بزرگ‌تری صورت گیرد.
به گفته وی، آنچه با عنوان سه بسته پیشنهادی مسکونی، مسکونی-تجاری و تجاری در شورا به تصویب رسید نمونه کوچکی در این زمینه است و باید کارهای بزرگی در راستای حل معضلات اساسی شهر از قبیل مسکن و نبود بازارهای تخصصی انجام شود.
این عضو شورا افزود: وقتی بازار تخصصی در شهر وجود ندارد مردم خریدهای خود را به صورت پراکنده انجام می‌دهند اما اگر بازارهای تخصص موبایل، خدمات پزشکی، مواد غذایی و پروتئینی به صورت متمرکز در نقاط مشخص موجود باشد سفرهای درون‌شهری بی‌هدف کاهش می‌یابد، ضمن آنکه اقلام با قیمت مناسب‌تر در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
حقدل ادامه داد: ما در شورا به همین دلایل به دنبال تقویت مراکز خدماتی شهر هستیم که برای مشارکت بخش خصوصی نیز جاذبه داشته باشد و گمان می‌کنیم این پتانسیل و توان در شورا و شهرداری موجود است و در سال‌های بعد می‌توان رقم‌های بیش‌تر از یک‌هزار میلیارد تومان مشارکت را محقق ساخت.
وی اضافه کرد: این موضوع به غیر از اوراق مشارکت است که امسال در نیمه دوم سال حدود 200 میلیارد تومان انتشار خواهیم داشت.
حقدل خاطرنشان کرد: اوراق مشارکت ما برای سرمایه‌گذاران نیز بسیار سودآور است و به طور قطع یک سطح آن تجاری خواهد بود، چراکه باید برگشت سرمایه سرمایه‌گذار را تضمین کند و همچنین نیازهای شهر را محقق سازد.
وی تصریح کرد: به عنوان مثال در این زمینه می‌توان یک پارکینگ طبقاتی ساخت و دو سطح آن را تجاری قرار داد و چند سطح را پارکینگ کرد که کاربری تجاری آن، هزینه مابقی را تامین کند.
این عضو شورا با بیان اینکه انتشار اوراق مشارکت در شیراز موفق‌تر از سایر نقاط کشور بوده و به خوبی جواب داده است، گفت: در مورد ارائه مشوق‌هایی برای شهروندان در زمینه املاک مورد مسیر واقعیت این است که شهرداری دست پری ندارد که بتواند با هر قیمتی ملک را بخرد و مجبور است با تهاتر، واگذاری زمین معوض و... کار را پیش ببرد.
وی افزود: مصوبه املاک مورد مسیر و مشوق‌هایی که در نظر گرفته شد در جاهایی جاذبه داشته و با اقبال مردم مواجه شده و در مکان‌هایی نیز جاذبه ایجاد نکرده است.
حقدل یادآور شد: امروز بر خلاف دهه‌های گذشته گاه تملک هزینه‌ای بیشتر از اجرا دارد چون شهرداری باید به قانون تمکین کرده و قیمت روز را به مردم بپردازد و این قیمت روز در مواردی بسیار بالا در نظر گرفته می‌شود اما افرادی که دوراندیش هستند از زمین معوض یا مجوز و تخفیف‌هایی که شهرداری می‌دهد استفاده خوبی می‌کنند و افراد دیگری نیز هستند که اهل فعالیت اقتصادی نبوده و تنها پول نقد ملک خود را مطالبه می‌کنند تا در اصطلاح به زخم‌های زندگی خود بزنند.
وی سپس عنوان کرد: ما در این زمینه در شورا و شهرداری باید از تمام روش‌ها برای حل مشکلات شهر استفاده کنیم بخشی را باید پول بدهیم، گاه تهاتر کنیم، زمین یا مجوز و یا ملک بدهیم تا مسیر پروژه‌های ما باز شود.
حقدل متذکر شد: الآن بخشی از کوهسار مهدی که قرار است به قصر‌و‌دشت اتصال یابد در کوچه 94 قصر‌و‌دشت معطل چند خانه بزرگ است که رایزنی‌ها برای باز کردن مسیر ادامه دارد و ما نیز به مالکان می‌گوییم که در حد امکان با شهرداری همکاری کنند چون به هر حال شهر متعلق به همه است و شهرداری اگر بخواهد تمام بودجه خود را برای تملک صرف کند برای موارد دیگر پولی باقی نخواهد ماند.
*افزایش خدمات شوراها به تناسب افزایش تعداد اعضا
رئیس شورای شهر شیراز در ادامه اظهار داشت: سازمان مدیریتی قوی شوراها که ثمره انقلاب اسلامی است نباید مظلوم واقع شود که هیچ نهاد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به اندازه شورا در کشور تاثیرگذار نبوده است.
وی افزود: دولت باید بپذیرد که شورا بازوی اوست و تاکنون افرادی که از شورا در نمایندگی مجلس و... حضور یافته‌اند بسیار معدود بوده و این نشان می‌دهد که کسانی که وارد خدمت در عرصه شوراها شوند اهمیت آن را درک خواهند کرد و به درستی پی می‌برند که اهمیت این نهاد در راه انداختن کار مردم کمتر از مجلس و دولت نیست.
حقدل ادامه داد: در این زمینه دولت و مجلس نباید از شورا نگران باشند و کم کردن تعداد اعضای شوراها باید از دستور کار مجلس خارج شود.
وی اضافه کرد: برخی حتی بیان می‌کنند که این افزایش تعداد باعث شده شهرداری‌ها در فشار قرار بگیرند در حالی که در شهرهای بزرگ کشور هیچ کجا تعارضی بین شورا و شهرداری نبوده و با وجود نقد سازنده کارها بر مبنای تعامل پیش رفته است.
حقدل اضافه کرد: در شوراها طیف‌های مختلف سیاسی وجود دارند اما فارغ از سیاسی‌کاری به نوکری مردم مشغول هستند و اگر تعداد اعضا بیشتر شده، کمیسیون‌های شوراها و خدمات آنها نیز به تناسب افزایش یافته است.
وی بیان کرد: این موضوع یک نعمت است و بار مالی آن نیز بر دوش دولت نیست بلکه بر دوش شهرداری بوده و البته بر خلاف تصور، شهرداری از طریق تدابیر شورا به درآمدهای خوبی دست یافته است.
حقدل ابراز داشت: شورا باعث تحرک شهرداری می‌شود و در شیراز شاهد بودیم تلاش شهرداری با اصرار شورا بیشتر شد و بودجه 2 هزار و 200 میلیارد تومانی و یک‌هزار میلیارد تومان مشارکت در شرف تحقق است.
به گفته وی، شورای شهر شیراز از جنس اصولگرایی است اما با استاندار و مدیرانی که شاید از جنس اصولگرایی نباشند، تعارض و درگیری نداشته و از این فرصت که در اختیار اعضای شورا قرار گرفته در راستای خدمت استفاده شده است.
حقدل تصریح کرد: شورا عالی‌ترین شیوه تعامل را دارد و دولت و نماینده استانی آن را منتخب مردم می‌داند و ممکن است دولت و شورا انتقاداتی به هم داشته باشند اما تعامل و خدمت‌رسانی اصل بوده چنانکه در شورهای تهران، اصفهان و تبریز نیز با وجود سلایق مختلف، خدمات خوبی انجام شده است.
وی اظهار داشت: در این زمینه جا داشت یک بار از اعضای شوراها نیز دعوت می‌شد تا نظر خود را همانند دولت و مجلس بیان کنند تا نمایندگان مردم در مجلس بهتر بتوانند در این موارد تصمیم‌گیری کنند.
حقدل متذکر شد: ما در شورای دوم نیز حضور داشتیم و بدون تعارف با آن تعداد عضو شورا کار کردن در یک کلانشهر اعضای شورا را خرد می‌کرد و کمیسیون‌ها باید ادغام می‌شد در حالی که هر کدام از این کمیسیون‌ها اکنون بسیار کار کرده‌اند، رقابتی بین کمیسیون‌هاست که در نهایت خدمت بیشتر را محقق ساخته است.
رئیس شورای شهر شیراز افزود: اگر در یک شهر غربی کشور، شورایی با یک نماینده مجلس شورای اسلامی خوب برخورد نکرده این کار مورد تایید هیچ کدام از شوراهای کشور نیست که بنابر فرموده مقام معظم رهبری منتخب مردم حرمت دارد و این حرمت نباید شکسته شود.
وی یادآور شد: در همایش مطالبات شهری همگان دیدند که نمایندگان مجلس شورای اسلامی آمدند، نشستند و برادرانه آنها انتقادات خود را گفتند و ما نیز مطالبات خود را بیان کردیم.
حقدل ادامه داد: شوراها به عنوان تجلی تمام و کمال مردمسالاری برای نظام جمهوری اسلامی یک فرصت است و این که دولت، مجلس و شوراها منتخب مردم بوده‌اند برکات بسیار داشته است.
وی خاطرنشان کرد: اگر بنا بود دولت مانند سال 70 بودجه کلان‌شهرها را تأمین کند تمام منابع باید به همین سمت می‌رفت در حالی که شوراها شرایطی را ایجاد کردند که برای شهرها درآمد ایجاد و این بار از دوش دولت برداشته شد.
حقدل در ادامه گفت: در این زمینه مردم نیز انتظار دارند که از خدمتگزاران خود خبرهای خوب بشنوند، نه اینکه درگیری و اختلاف را بین شورا و شهرداری شاهد باشند و از این رو تدبیری در نظر گرفته شد که ماهی یکبار جلسه‌ای در راستای انسجام بین اعضای شورا و شهرداری برگزار شده، موارد اختلاف و انتقادات طرفین بررسی و رفع شود.

۱۳۹۳/۰۸/۱۴ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما