امروز: یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نامه شورای اسلامی شهر شیراز به وزیر راه و شهرسازی در اعتراض به لغو طرح توسعه حرم شاهچراغ (ع)

نامه شورای اسلامی شهر شیراز به وزیر راه و شهرسازی در اعتراض به لغو طرح توسعه حرم شاهچراغ (ع)
جناب آقای وزیر! با ناباوری و تأسف، در مقطعی از زمان متوجه این اقدام عجولانه و دور از تدبیر آن شورای والا مقام شده ایم که دشمنان اسلام کمر به محو آثار اسلامی به ویژه شیعی- ولایی بسته اند و تخریب حرم شریف سامرا و حملات خمپاره ای به کاظمین و دیگر تلاش های تخریب گرانه آنان شاهد این مدعا ست.
نامه سرگشاده اعتراضی شورای شهر شیراز خطاب به وزیر راه و شهرسازی

با سلام و آرزوی موفقیت برای جنابعالی در انجام وظایف خطیر، متاسفانه اخیراً، متوجه شده ایم که مصوبه  کم سابقه طرح 57 هکتاری ساماندهی و توسعه حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) شیراز و حرمین اطراف طرح در آستانه ورود به ایام محرم و عاشورای حسینی، به دلیل تخریب دو واحد مسکونی متروکه در بافت قدیم شیراز، ازسوی شورای عالی شهرسازی و معماری که مهم ترین مرجع و مسؤول هدایت، برنامه ریزی و کنترل شهرسازی کشور را به عهده دارد، لغو شده است.
جناب آقای وزیر! با ناباوری و تأسف، در مقطعی از زمان متوجه این اقدام عجولانه و دور از تدبیر آن شورای والا مقام شده ایم که دشمنان اسلام کمر به محو آثار اسلامی به ویژه شیعی- ولایی بسته اند و تخریب حرم شریف سامرا و حملات خمپاره ای به کاظمین و دیگر تلاش های تخریب گرانه آنان شاهد این مدعا ست. حال از تنها حکومت اسلامی و شیعی جهان که کارگزاران فعلی آن خود را با شعار زیبای تدبیر و اعتدال منطبق نموده اند ترویج، تسهیل و تسریع امور عمرانی این اماکن را انتظار داریم نه لغو مصوبات قانونی شورای عالی را.
به طور قطع مستحضرید که طرح ساماندهی و توسعه حرم مطهر، پس از 30 سال پیگیری جدی مردم ولایت مدار شیراز و پیرو تاکید مقام معظم رهبری در سفر سال 1387 به استان فارس که به حق شیراز را به خاطر وجود این اماکن شریف، سومین حرم اهل بیت در ایران نامیدند و با تلاش بسیار مسوولین دلسوز از مجراهای کاملاً قانونی در همان شورای عالی شهرسازی، به تصویب رسید و با پی گیری های مجدانه حضرت آیت الله ایمانی امام جمعه محترم شیراز، حضرت آیت الله دستغیب تولیت محترم حرم شاهچراغ(ع)، استاندار محترم فارس، نمایندگان محترم مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی و همکاری شهرداری شیراز میلیارد ها ریال از بودجه رسمی کشور به استناد ردیف مصوب بودجه سنواتی مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد دولت، همچنین بخش عظیمی از بودجه شهرداری شیراز به این طرح اختصاص داده شد.
اکنون این مصوبه عجولانه که می دانیم قطعاً در در زمان حضور جنابعالی در جلسه شورای عالی به تصویب نرسیده است، چگونه می تواند پاسخگوی سؤالات ذیل باشد؟
• آیا لغو عجولانه مصوبات قانونی، بی اعتباری یا کم اعتباری دیگر مصوبات قانونی دولت محترم را به دنبال نخواهد داشت؟
• آیا شورای عالی شهرستان معتقد به داشتن یک طرح مصوب برای مکانی که در اوقات مختلف سال شاهد حضور میلیونی زائران داخلی و خارجی می باشد، نیست؟
• آیا اعضای محترم شورای عالی از وضعیت اسفباری که در طرح 360هکتاری بافت مرکزی شیراز ایجاده شده، مطلع هستند؟
• آیا حضور استاندار محترم به عنوان نماینده رسمی دولت و نماینده شورای عالی شهرسازی در استان برای برخورد با تخلفات احتمالی و جزئی کافی به نظر نمی رسد که شورای عالی شهرسازی مجبور به دخالت های این چنینی نگردد؟ (که متأسفانه درگذشته نه چندان دور هم شاهد موارد جزئی تر اینگونه دخالت ها بوده ایم.)
• آیا توصیه به دبیر محترم شورای عالی برای پرهیز از امور جزئی را لازم نمی دانید؟
• آیا احیاناً، اگر فردی خاطی موجب تخریب 2واحد از منازل مسکونی بافت قدیم شده است راهکار اصلاحی شورای محترم شهرسازی، لغو یک مصوبه رسمی و قانونی است که که بر اساس آن میلیاردها ریال از بودجه بیت المال هزینه شده است؟
• آیا شورای عالی شهرسازی پاسخگوی بلاتکلیفی کسبه و ساکنین واقع در طرح و نیمه کاره بودن اجرای آن را در این نقطه حساس شهر بر عهده خواهد گرفت؟
جناب آقای مهندس آخوندی، وزیر محترم راه وشهرسازی! درخواست جدی همه مسؤولین استان و مردم شهر از جنابعالی به عنوان ریاست محترم شورای عالی شهرسازی این است که اولاً، اجازه نفرمایید به هیچ وجه اعتبار این طرح مصوب خدشه دار شود. ثانیاً، همانطور که مستحضرید، طرح توسعه حرم در حد یک طرح جامع می باشد و به استناد قانون و مصوبه کمیسیون راهبری حرم مطهر که با حضور استاندار محترم و مسؤولین استان تصویب گردیده، مقرر شده است که اداره راه و شهرسازی استان فارس قرار داد فاز 2 این طرح را منعقد نماید ودر صورتیکه اعضای محترم نقطه نظر اصلاحی داشته باشند نظرات ایشان توسط مشاور بررسی و سپس ضمن لحاظ به تصویب برسد.
در پایان با پوزش از تصدیع اوقات جنابعالی و اعضای محترم شورای عالی شهرسازی کشور و کلیه دلسوزان به حضورتان اعلام می شود که اولاً، هیچگاه از اقدامات غیر قانونی حمایت ننموده ایم اما انتظار داریم ارگان هایی که بیش از 35 سال است با برنامه های غیر اجرایی (در واقع بی برنامگی ) نه تنها موجب تخریب 57 هکتار اماکن اطراف حرم مطهر شده اند بلکه مساحت 360 هکتار بافت تاریخی شیراز را به یک ویرانه تبدیل نموده اند، پاسخگوی شورای عالی محترم شهرساز کشور باشند و لغو احتمالی مسؤولیت آنان از سوی شورای عالی شهرسازی بررسی شود نه اینکه شورای عالی، طرح مصوبی را که بعد از سال ها تلاش و میلیاردها ریال هزینه اجرایی شده است، لغو بماید.
۱۳۹۳/۰۸/۱۵ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما