امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

اگر سد تنگ سرخ شیراز مجوز دولت نداشت، ردیف بودجه دولتی به آن اختصاص نمی یافت

اگر سد تنگ سرخ شیراز مجوز دولت نداشت، ردیف بودجه دولتی به آن اختصاص نمی یافت
مهندس معین: شبهات مطرح شده پیرامون استحکام سد تنگ سرخ، بیشتر حاشیه سازی است تا دلسوزی!
عضو شورای اسلامی شهر شیراز:
اگر سد تنگ سرخ شیراز مجوز دولت نداشت، ردیف بودجه دولتی به آن اختصاص نمی یافت

مهندس معین: شبهات مطرح شده  پیرامون استحکام سد تنگ سرخ، بیشتر حاشیه سازی است تا دلسوزی!
رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر شیراز با بیان این مطلب که پروژه سد تنگ سرخ شیراز، مصوبه وزارت نیرو را دارد، اظهار داشت: مدت دو سال است که دولت به اجرای طرح سد تنگ سرخ ردیف بودجه اختصاص می دهد و اگر این طرح مجوز نداشت یا دولت با اجرای آن مخالف بود، ردیف بودجه  برای آن تعریف نمی شد.
 به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، مهندس محمدیان گفت: در این راستا طبق مصوبه شورای دور سوم، 50 درصد از هزینه احداث سد باید توسط دولت و 50 درصد توسط شهرداری پرداخت شود که تا کنون دولت به صورت نسبی و شهرداری نیز به نسبت تعهد خود، مبالغی را هزینه کرده اند. وی هدف از احداث این سد و تبدیل فضای پیرامونی آن به مجموعه گردشگری را علاوه بر جلوگیری از سیلاب های فصلی و تکرار حادثه تلخ جاری شدن سیل در شیراز (که منجر به کشته شدن یازده نفر از همشهریان عزیز شد) اشتغال زایی و تقویت جاذبه های گردشگری شهر شیراز دانست و گفت: برخی عنوان داشته اند که احداث این سد منجر به خشک شدن دریاچه نمک می شود این در حالیست که سهم تغذیه دریاچه نمک از تنگ سرخ، کمتر از 5 درصد است و بیشترین آب ریز این دریاچه را شاخه های فصلی رودخانه سعدی، رودخانه دروازه قرآن، رودخانه قره پیری و بند نهر اعظم تأمین می کنند. علاوه بر این پیرو هماهنگی های صورت گرفته با سازمان آب مقرر شده است از آب زهکش شیراز که هم اکنون به سمت سروستان جاریست سهمی برای تأمین آب دریاچه نمک و آبیاری فضاهای سبز شیراز در نظر گرفته شود. این عضو شورای اسلامی شهر شیراز اظهار داشت: ظرفیت اسمی سد در ابتدا 25 میلیون متر مکعب بود اما پس از انجام اصلاحات و کارشناسی های محیط زیست، این حجم به 19 میلیون متر مکعب کاهش یافته است. از طرفی حجم اسمی ذخیره دریاچه نمک 500 میلیون متر مکعب می باشد؛ بنابراین هیچ مشکلی از منظر زیست محیطی در محدوده اجرای سد وجود ندارد.
مهندس معین دیگر عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز که از دور سوم تا کنون روند تصویب این طرح را بررسی کرده است، گفت: سد تنگ سرخ نه تنها مصوبه ردیف بودجه مجلس شورای اسلامی را دارد بلکه در کمیته کارشناسی نقطه سنجی و تعیین سدها نیز که مرکب از اساتید دانشگاه و مشاوران احداث سد از خارج از وزارت نیرو می باشند، بررسی و تأیید شده است. وی در پاسخ به نگرانی های مطرح شده در خصوص خشک شدن احتمالی دریاچه مهارلو اظهار داشت: پس از اجرای سد تنگ سرخ، امکان اجرای کانال بتونی در طول مسیر رودخانه خشک فراهم می شود که این امر از نفوذپذیری رودخانه کم کرده و منجر به پرآبی رودخانه خشک و تغذیه بیشتر دریاچه می شود. این عضو شورای اسلامی شهر شیراز با تأکید بر اینکه ظرفیت حجمی سد تنگ سرخ معادل تنها 3 درصد از حجم دریاچه مهارلو می باشد، اعلام کرد: چندی پیش سمینار یک روزه ای با حضور اساتید دانشگاه شیراز از جمله دکتر رییسی، دکتر بیدختی و دکتر جوان همچنین معترضین طرح، توسط وزارت نیرو برگزار شد که در انتهای آن، مسؤولین محیط زیست بر رفع شبهات موجود پیرامون استحکام و پایداری سد و تأثیرش بر کم آبی دریاچه نمک اذعان داشته و با اجرای سد موافقت کردند. وی افزود: پیش تر نیز کارشناسان داخلی و خارجی از محل سد بازدید کرده انند و برای ادامه ساخت این سد مانعی وجود ندارد. بنابراین ابهاماتی که در خصوص پایداری، استحکام و ایمنی این پروژه مطرح شده است بیشتر شبی حاشیه سازی است تا دلسوزی و نگرانی های کارشناسانه!
۱۳۹۳/۰۹/۰۱ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما