امروز: چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

برگزاری دهه های متعدد عزاداری با عناوین مختلف، ارتباطی با شورای شهر ندارد

برگزاری دهه های متعدد عزاداری با عناوین مختلف، ارتباطی با شورای شهر ندارد
رییس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: مراسمی که تحت عنوان دهه عزاداری ام کلثوم (س) در یکی از سالن های شهر در حال برگزاری است، هیچ ارتباط مستقیمی با شورای شهر ندارد و اعلام نام شورا و شهرداری در تبلیغات مربوطه کذب است.
رییس شورای اسلامی شهر شیراز در انتقاد از برخی افراط گری های مذهبی:
برگزاری دهه های متعدد عزاداری با عناوین مختلف، ارتباطی با شورای شهر ندارد
مسؤولین اجازه بدعت گزاری در دین را ندهند
 

رییس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: علی رغم تذکرات مکرر برخی علما، روحانیون و نهادهای انقلابی و ابراز نگرانی آنها از بدعت گزاری های احتمالی در دین، شاهد برگزاری دهه های متعدد عزاداری با عناوین جدید در گوشه و کنار شهر هستیم که مسؤولین باید تدبیری برای آن بیندیشند.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، مهندس حقدل با تأکید بر این موضوع که مراسمی که تحت عنوان دهه عزاداری ام کلثوم (س) در یکی از سالن های شهر در حال برگزاری است، هیچ ارتباط مستقیمی با شورای شهر ندارد و اعلام نام شورا و شهرداری در تبلیغات مربوطه کذب است، اظهار داشت: درست است که شخصیت‌های بزرگی همچون حضرت ابوطالب، حضرت خدیجه، حضرت ام‌البنین، حضرت ابوالفضل، حضرت ام‌کلثوم و... (علیهم‌السلام) در نزد شیعه قابل احترام بوده و برپایی مجالس و همایش‌های خاص به معرفی شخصیت آنها کمک می کند  اما اینکه مجالس مذکور حتما عنوان عزاداری داشته باشد و در مدت زمان های طولانی برگزار شود، به دور از شأن والای آن بزرگواران و شرع مقدس اسلام است و از ایام اهل بیت قداست زدایی می کند. وی خاطرنشان ساخت: نباید کاری کرد که برگزاری دهه های متعدد عزاداری برای امامزادگان، عزاداری و اعیاد اصلی مذهب شیعه در خصوص ائمه معصوم (ع) و همچون دهه فاطمیه، محرم و صفر و... را تحت الشعاع قرار داده و از ارزش معنوی آنها بکاهد.
حقدل اینگونه موارد را افراط و تفریط های حاشیه ای دین مقدس اسلام و مذهب شیعی خواند و تأکید کرد: افراط‌ و تفریط ‌ها در عزاداری برای اهل بیت (ع) باعث سوء استفاده از اصل عزاداری و آیین‌های به حق شیعیان شده است که در همین راستا بارها درباره این گونه رفتارها توسط مقام معظم رهبری و دیگر علما هشدار داده شده است.از این رو مسؤولین و متولیان امر باید از انجام رفتارهایی که منجر به بدعت گزاری های احتمالی در دین یا برداشت های ناصحیح از اصل و فرع آن می شود، جلوگیری کنند.                                    


۱۳۹۴/۰۱/۲۳ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما