امروز: دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

انتصاب معاون فرهنگی شهردار با توجه به حذف ساختار سازمانی تعجب برانگیز است

انتصاب معاون فرهنگی شهردار با توجه به  حذف ساختار سازمانی  تعجب برانگیز است
  نایب رییس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اهمیت حوزه فرهنگ در شکل گیری شهر زیبا گفت: با توجه به حذف ساختار سازمانی  معاونت فرهنگی از بدنه شهرداری ها، انجام تغییرات اخیر در این حوزه، تعجب برانگیز است.
نایب رییس شورای اسلامی شهر شیراز:

انتصاب معاون فرهنگی شهردار با توجه به  حذف ساختار سازمانی  تعجب برانگیز است
 
نایب رییس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اهمیت حوزه فرهنگ در شکل گیری شهر زیبا گفت: با توجه به حذف ساختار سازمانی  معاونت فرهنگی از بدنه شهرداری ها، انجام تغییرات اخیر در این حوزه، تعجب برانگیز است.
مهندس طالبان در این خصوص اظهار داشت: با توجه به ابلاغیه سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور و کاهش معاونت های شهرداری به 6 معاونت و حذف ساختار سازمانی معاونت فرهنگی از بدنه شهرداری ها، انتصاب جدید معاونت فرهنگی توسط مجموعه شهرداری اقدامی تعجب برانگیز است. وی تاکید کرد: معاون پیشین فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز از نیروهای پر تلاش و پر توان در ایجاد زیر ساخت های فرهنگی شهر بودکه طی یکی دو سال اخیر موجبات افزایش سرانه های فرهنگی و ورزشی شهر را فراهم نمود اما متاسفانه جابه جایی ایشان موجبات دلسردی سایر مدیران شهرداری شده است.
این عضو شورای شهر شیراز، ارتقای فرهنگ شهروندی را مهم ترین اصل برای برخورداری از یک شهر ایده آل دانست و با بیان این مطلب که اساسی ترین زیر ساخت برای داشتن یک شهر آرمانی، شکل گیری فرهنگ شهروندی و احساس مسؤولیت شهروندان در تمامی حوزه هاست، گفت: شهروند در مبانی هویتی خود با شهرنشین تمایز دارد و این تفاوت در وظایفی است که یک شهروند در مقابل شهر خود بر عهده دارد. مهندس طالبان ضمن تأکید بر این موضوع که هر شهروند در کنار حقوق مشخص خود، وظایفی نیز بر عهده دارد که باید با انجام آنها در حیات اجتماعی شهری نقش آفرین باشد، تصریح کرد: برای ارتقای فرهنگ شهروندی همچنین شکل گیری یک هویت ثابت فرهنگی، مدیران شهری باید سند توسعه و نقشه راه داشته باشند. طالبان خاطر نشان کرد: شهر شیراز در سه بعد مذهبی، ادبی و تاریخی دارای ظرفیت های فرهنگی است که باید در هر سه حوزه برنامه ریزی هایکوتاه مدت، بلند مدت و آینده نگرانه داشته باشد.
وی مفهوم کار فرهنگی را فراتر از چاپ بنر و نصب بیلبورد دانست و گفت: اگر می خواهیم با تهاجمات و شبیخون های فرهنگی مقابله کنیم باید تولیدات مناسب فرهنگی منطبق با پیشرفت های روز جامعه و معیارهای سبک زندگی ایرانی- اسلامی داشته باشیم.
نایب رییس شورا، هنر را از گویاترین و رساترین ابزارهای مقابله با تهاجمات فرهنگی برشمرد و خاطرنشان ساخت: تولیدات هنری بر پایه محله محوری می تواند در مقابل برنامه هایی که ارزش های ما را مورد هدف قرار داده اند، نتایج مثبتی را به دنبال داشته باشد که در این راستا می توانیم با زبان هنر وظایف شهروندی را تعمیم بخشیده و اجازه ندهیم بیگانگان با زرق و برق آثار هنری هویت ارزشی جامعه ما را مخدوش کنند. وی بر استفاده از نخبگان فرهنگی و هنرمندان شاخص رشته های هنری در زمینه تخصیص بودجه، تصمیم گیری و اجرای برنامه های فرهنگی، تأکید کرد و گفت: فرهیختگان و فرهنگ وران، مهم ترین قشری هستند که می توانند مرجع تصمیم گیری در حوزه فرهنگ  باشند؛ این در حالیست که تا کنون نسبت یه این امر توجه خاصی صورت نگرفته است. نایب رییس شورای اسلامی شهر شیراز اضافه کرد: بودجه فرهنگی شهر برای تعمیم فرهنگ شهروندی تعریف شده و شایسته نیست در شهری که پایتخت فرهنگی و سومین حرم اهل بیت در کشور محسوب می شود، در موارد مرتبط با فرهنگ شهروندی همچون رانندگی، محیط زیست و دیگر مسایل اجتماعی شاهد آسیب هایی باشیم که به دلیل غفلت فرهنگی شکل گرفته اند. از این رو انتظار داریم سازمان فرهنگی و اجتماعی با تدوین سند چشم انداز توسعه فرهنگ شهروندی در این زمینه اهتمام بیشتر و توجه ویژه داشته باشد.۱۳۹۴/۰۷/۰۷ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما