امروز: دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

خیرین، کتابخانه‌سازی را در صدر اعمال خداپسندانه خود قرار دهند

خیرین، کتابخانه‌سازی را در صدر اعمال خداپسندانه خود قرار دهند
نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: باوجود اهتمام دولت بر توسعه کتاب‌خوانی، نمی‌توان کمبودهای این عرصه را با اتکای صرف به فعالیت دولت برطرف کرد و لازم است که خیرین به یاری دولت آمده و کمبودهای موجود در زیرساخت‌های کتاب‌خوانی شیراز را برطرف کنند.
نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر شیراز خواستار شد
خیرین، کتابخانه‌سازی را در صدر اعمال خداپسندانه خود قرار دهند


نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: با توجه به توان محدود دولت، خیرین باید امر کتابخانه‌سازی را به‌ اندازه سایر امور خیریه مهم بدانند. محمودرضا طالبان دوشنبه‌شب در حاشیه یکصد و نوزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر شیراز اظهار داشت: بر اساس استانداردهای جهانی 35 درصد جمعیت هر شهر باید عضو کتابخانه‌ها باشند ضمن این‌که بر مبنای سند چشم‌انداز 20 ساله کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در سال 1404 باید 35 درصد جمعیت استان فارس عضو کتابخانه‌های عمومی باشند.
وی افزود: با توجه به شاخص عضویت 35 درصد جمعیت در کتابخانه‌ها، باید گفت که در شیراز با جمعیت حدود یک‌میلیون و 700 هزار نفر باید حدود 595 هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی باشند درحالی‌که جمعیتی که از کتابخانه‌های عمومی این شهر استفاده می‌کنند و در آن عضو هستند حدود 20 هزار نفر است یعنی کمتر از سه درصد جمعیت این شهر ادبی، فرهنگی و مذهبی عضو کتابخانه‌های عمومی هستند و این رقم برای شهری با داعیه پایتخت فرهنگی بسیار اندک است.
نایب‌رئیس شورای شهر شیراز خاطرنشان کرد: از نظر زیرساخت‌ها و داشتن کتابخانه‌ها نیز می‌توان گفت تعداد کتابخانه‌های ما در سطح شهر شیراز 11 درصد فضای استاندارد موردنیاز است.
طالبان بیان کرد: از این نظر باوجود اهتمام دولت بر توسعه کتاب‌خوانی، نمی‌توان کمبودهای این عرصه را با اتکای صرف به فعالیت دولت برطرف کرد و لازم است که خیرین به یاری دولت آمده و کمبودهای موجود در زیرساخت‌های کتاب‌خوانی شیراز را برطرف کنند. وی یادآور شد: در همین زمینه چند روز قبل اداره کل کتابخانه‌های فارس برنامه‌ای را در پارک آزادی با حضور خانم الهه رضایی مجری برنامه کودک دهه 60 ترتیب داده بود که در آن کودکان دیروز خاطرات خود را با کودکان امروز به اشتراک گذاشتند.
طالبان افزود: در این برنامه کودکان دهه‌های 50 و 60 که پدر و مادر امروز هستند و جمعی از کتابداران شهر شیراز «پویش کتاب» برپا گرده و بیش از یکهزار جلد کتاب برای کتابخانه‌های روستایی و مناطق محروم استان فارس جمع‌آوری شد. ‌
وی تصریح کرد: این کمپین جمع‌آوری کتاب اقدام بسیار خلاقانه‌ای بود که جا دارد از مدیرکل کتابخانه‌های فارس در این زمینه و همچنین دیگر برنامه‌های ترویجی کتاب‌خوانی قدردانی کرد.

۱۳۹۴/۰۷/۲۳ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما