امروز: دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

رییس شورای شهر شیراز: انتقاد به اعضای شورا نباید از جنس عتاب به بیگانگان باشد

رییس شورای شهر شیراز: انتقاد به اعضای شورا نباید از جنس عتاب به بیگانگان باشد
غلام مهدی حقدل ضمن اشاره به اظهارنظر اخیر چند تشکل دانشجویی در مورد شورای شهر بیان داشت:تشکل‌های دانشجویی که این‌چنین کلیت شورا را زیر سؤال برده‌اند آیا خدمات شورا را نیز در جایی مورد اشاره قرار داده‌اند که از سبیل اعتدال و انصاف خارج نشده باشند.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز:
انتقاد به اعضای شورا نباید از جنس عتاب به بیگانگان باشد

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز خطاب به تشکل‌های دانشجویی منتقد شورا گفت: دانشجویان در سبک انتقاد خود دقت کنند که انتقاد از منتخبان مردم نباید به سبک عتاب و خطاب بیگانگان باشد.
غلام‌مهدی حقدل در حاشیه یکصد و بیست و چهارمین جلسه شورا ضمن اشاره به اظهارنظر اخیر چند تشکل دانشجویی در مورد شورای شهر بیان داشت: خدا را شاکریم که به برکت انقلاب اسلامی همه می‌توانند آزادانه انتقاد کنند که این آزادی از برکت خون شهدا محقق شده است. وی با بیان این مطلب که مقام معظم رهبری تأکید دارند هر مجموعه‌ای که با رأی مردم بر سر کار آمده حرمت دارد و کسی نباید مقابل آن سینه سپر کند، اظهار داشت: انتقاد خوب است اما در انتخاب کلمات و الفاظ یک نامه سرگشاده یا بیانیه باید با ادبیات مناسب مخاطب سخن گفت و افرادی با کبر سن و تقدم تخصص به سبب مأذون بودن از سوی مردم را نباید با هر کلامی مورد عتاب قرار داد.
حقدل ادامه داد: برای ما سؤالی به وجود آمده و هنوز پاسخی از دانشجویان منتقد در مورد آن نشنیده‌ایم و آن این است که در مورد نقاط محروم شهر آیا تنها شورا و شهرداری مسئول هستند و چرا تاکنون کلمه‌ای از این انتقادات متوجه دستگاه‌ها و نهادهایی نشده که گاه شورا به‌جای آنها خدمات ارائه کرده است.
وی خاطرنشان ساخت: تشکل‌های دانشجویی که این‌چنین کلیت شورا را زیر سؤال برده‌اند آیا خدمات شورا را نیز در جایی مورد اشاره قرار داده‌اند که از سبیل اعتدال و انصاف خارج نشده باشند. به‌طور قطع انتقاد بر شورا وارد است اما آیا حسن‌ها و ضعف‌ها در کنار هم سنجیده و بیان‌شده است.
حقدل با تأکید بر این‌که شورا بنای مقابله ‌به ‌مثل ندارد، گفت: بارها گفته‌ایم که این دانشجویان را مانند فرزندان خود می‌دانیم و در مقابل آنها سعه‌صدر داریم اما توصیه ما این است که از همین اکنون تا آینده که کارهای بزرگ‌تری در دست آنها قرار می‌گیرد مدار انصاف را رها نکرده و تحت تأثیر جریانات خاص قرار نگیرند.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز افزود: این‌گونه نیست که هر مجموعه یا گروهی اعضای شورا را دعوت به همایش و برنامه‌ای کند اعضای شورا بتوانند در آن برنامه حضور پیدا کنند که گاه برخی برنامه‌های شورا از یک ماه پیش مشخص می‌شود و بسیار پیش می‌آید که به سبب مسائل مهم اعضای شورا باید در جلسات اورژانسی و مهم از دفتر نماینده ولی‌فقیه تا مجمع تشخیص و فلان کمیسیون و فلان کارگروه...حضور پیدا کنند و حتی مجبور به کنسل کردن برنامه‌های از پیش تعیین‌شده می‌شوند.
حقدل ادامه داد: از طرفی در شرایطی که جو یک برنامه صمیمی نیست و از ابتدا تا انتها بنا بر خشونت و حمله کلامی و ... است صلاح بر حضور اعضای شورا نیست که شأن نماینده مردم ورود در مجادلات لفظی بی مبدأ و مقصد نیست.
وی در مورد انتقاد دانشجویان از سفرهای خارجی اعضای شورا نیز گفت: سفرهای خارجی برای افزایش تجربه یا تبادل اطلاعات در دولت، مجلس و بسیاری از دستگاه‌ها اتفاق می‌افتد و حتی از ابتدای شورای چهارم تاکنون تعداد سفرهای خارجی به تعداد اعضا نبوده است و هر سفر خارجی که توسط اعضای شورا انجام‌شده برای همراهی با شهرداری بوده و در موارد بسیاری حتی اعضای شورا با اکراه و اجبار به سفری اعزام‌شده‌اند.
وی افزود: ما نگارنده یا نگارندگان این نامه را دلسوز می‌دانیم اما این ادبیات ناپخته برازنده تشکل‌هایی در درون جمهوری اسلامی نیست که مخاطب این نامه افرادی خارجی و بیگانه نیستند که با واژگانی از جنس بیگانگان مستکبر با آنها سخن بگوییم بلکه اعضای شورا منتخب همین مردم محلات شیراز هستند که دانشجویان برای آنان دلسوزی می‌کنند.
وی متذکر شد: در مورد همین منطقه کوشکک که به شیراز ملحق شده جز شورا و شهرداری چه کسی کار انجام داده و آیا تمام موارد در اختیار شورا است که اکنون شورا باید در مورد آن پاسخگو باشد.
حقدل یادآور شد: شورا در این دو سال تمام زیرساخت‌های شهری را به آن منطقه برده و حتی با علم به این‌که دستگاه‌های دیگر به دلیل تحریم ظالمانه بودجه فعالیت نداشته‌اند و شورا گاه جور دیگر دستگاه‌ها را بر دوش کشیده اما این تشکل‌ها اکنون همان دستگاهی که بیشترین تلاش را داشته و بیشترین بودجه را داده محکوم می‌کنند.
حقدل افزود: آیا این‌که بیان شود چهار نفر از اعضای شورا شهر را به آشوب کشیده‌اند رعایت تقوای کلام و گفتار است و آیا این فرزندان تحصیل‌کرده ما نمی‌دانند که مرز نوشتاری که بار حقوقی دارد با انتقاد منصفانه کجاست.
حق دل با بیان این‌که شورا در تمام حوزه‌های عمرانی، فرهنگی، ورزشی، خدماتی، اجتماعی و ... فعالیت جانانه کرده، گفت: شورا خود را نوکر مردم می‌داند و به لطف خدا و اعتماد مردم ما کارکرده‌ایم و در مورد کار خود مدعی هستیم که شورا حتی به ‌اندازه تمام دستگاه‌های فرهنگی استان کار فرهنگی کرده، معادل تمام دستگاه‌های متولی اقدامات اجتماعی انجام داده و بیش از مجموعه‌های مسئول، فضای ورزشی احداث کرده است.
وی ادامه داد: در مورد مسائل اجتماعی، فرهنگ دینی، دفاع مقدس و ایثار و شهادت، گرامیداشت علما و روحانیون، فعالیت‌های قرآنی، امور ورزشی، تکریم نخبگان و ... آن‌قدر کار انجام‌شده که از بزرگان استان تا فرماندهان نظامی و انتظامی، علما و مراجع عظام و مردم کوچه و بازار همه از شورا تشکر می‌کنند و در علن و خفا بیان می‌کنند که به نسبت شوراهای گذشته به آن امتیاز می‌دهند.
حقدل در ادامه اظهار داشت: حال اگر این جمع خدمتگذار که خود را نوکر مردم می‌داند و بسیاری از بزرگان بر خدمتگزاری آن صحه گذاشته اند را با این ادبیات مطلق بکوبیم آیا انتقاد دلسوزانه است.
وی یادآور شد: اعضا و نمایندگان شورا در ابتدای کار که انتقادات را دلسوزانه می‌دانست، سخنان تشکل‌ها را شنید، موارد بسیاری را پذیرفت و در مناطقی که مدنظر آنان بود آسیب دیدگان اجتماعی را جمع کرد، گفتند کوشکک مشکل دارد شورا همت کرد و خدمات را به آنجا برد اما این که به هر دلیل اداری فلان حوزه با تأخیر پیشرفت کرده آیا باید شورا را مورد تاخت‌ و تاز قرار داد.

 
۱۳۹۴/۰۸/۱۹ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما