امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

رییس شورای شهر شیراز: نورپردازي نماي ساختمان تقابلي با مصرف بهينه برق ندارد

رییس شورای شهر شیراز: نورپردازي نماي ساختمان تقابلي با مصرف بهينه برق ندارد
رئيس شوراي اسلامي شهر شيراز با بيان اينكه، ظاهر و نماي ساختمان‌ها متعلق به همه شهروندان است و بايد از ساختاري زيبا و همگن برخوردار باشد، گفت: تاكيد بر نورپردازي نماي ساختمان، هيچ تقابلي با مصرف بهينه انرژي برق ندارد.
رئيس شوراي شيراز:
نورپردازي نماي ساختمان تقابلي با مصرف بهينه برق ندارد


اختصاصی خبرگزاری ایسنا- رئيس شوراي اسلامي شهر شيراز با بيان اينكه، ظاهر و نماي ساختمان‌ها متعلق به همه شهروندان است و بايد از ساختاري زيبا و همگن برخوردار باشد، گفت: تاكيد بر نورپردازي نماي ساختمان، هيچ تقابلي با مصرف بهينه انرژي برق ندارد.
غلام‌مهدي حقدل گفت: ما همواره بر لزوم توجه به ضرورت‌هاي بهينه‌سازي مصرف انرژي، دربخش‌هاي مختلف و همچنين مصرف مناسب آب، تاكيد داشته و داريم، اما اينكه سازندگان ساختمان ملزم به نورپردازي شده‌اند، به‌معناي چراغاني كردن ساختمان نيست.
حقدل گفت: نورپردازي مي‌تواند با استفاده از شيوه‌هاي نوين و لامپ‌هاي كم‌مصرف موجود و با شيوه‌هاي بهينه انجام شود و حتي به‌نوعي، الگوسازي براي امكان استفاده مطلوب از انرژي برق در زيبايي‌هاي شهري است.
وي با تصريح اينكه يكي از ضرورت‌‌ها و نيازهاي شهروندان خصوصا در كلان‌شهرها، شادابي، نشاط و روحيه اميد براي افزايش بهره‌وري و كاهش تنش‌هاي اجتماعي است، گفت: از راهكارهاي مهم براي ايجاد روحيه نشاط و اميد در مردم، زيباسازي ظاهر شهرها است. حقدل با تصريح اينكه نماي ساختمان‌ها در اكثرشهرهاي بزرگ ايران، نماهاي همگن و متناسبي نبوده و بروز دهنده فرهنگ و تمدن و باورهاي ديني و اعتقادي مردم نيست، گفت: استفاده از نورپردازي، مي‌تواند در بهبود وضعيت ناهمگون نماي ساختمان‌ها كمك كند.
او با تاكيد براينكه هيچ شهروندي را الزام به استفاده از تعداد مشخصي لامپ نكرده‌ايم، گفت: با توجه به تدابير انديشيده شده از سوي وزارت نيرو، توانير و شركت‌هاي توزيع برق، هم‌اينك شهروندان حتي مي‌توانند از برق خورشيدي براي تامين روشنايي‌هاي عمومي ساختمان‌ها استفاده كنند.
حقدل گفت: كاش به‌جاي آنكه به‌دنبال تقابل با يك اقدام مناسب در راستاي ايجاد روحيه نشاط و شادابي در شهرها، باشيم، به‌دنبال ايجاد بسترهايي براي توسعه استفاده از روش‌هاي بهينه‌سازي مصرف بوديم، يكي از اين روش‌ها، ايجاد امكان استفاده از انرژي خورشيدي يا راهكارهاي ديگري است كه متخصصان فن، حتما اشراف بيشتري دارند.
وي با بيان اينكه ما نبايد دائم مسيرهاي محروم كردن مردم از زيبايي‌ها را با اين نگاه كه صرفه‌جويي بايد كرد، باشيم، بلكه بايد به‌دنبال بهينه‌ كردن روش‌ها و الگوسازي و فرهنگ‌سازي در اين مسير باشيم، گفت: فتواي مراجع معظم تقليد را 100 درصد لازم‌الاجرا مي‌دانيم اما مراجع هم نمي‌فرمايند كه مردم شادي نداشته باشند يا راهكارهاي منتهي به شادابي چهره شهر و زيبايي را مسدود كنيد، آنان با علم و اشرافي كه دارند همواره بر توجه به مردم تاكيد داشته و دارند.
حقدل تصريح كرد: امروز و در حالي كه دولت امكانات مالي لازم را براي دنبال كردن مسائل فرهنگي و ايجاد و توسعه فضاهاي رفاهي و عمومي در اختيار ندارد، شوراها و شهرداري‌ها، در همه ابعاد، گام‌هاي بلندي را برداشته‌اند و اين حركت به فضل الهي ادامه دارد.

۱۳۹۴/۰۸/۲۵ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما