امروز: پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

شوراها دست راست دولتند؛ دولت برخی امور خود را به شوراها واگذار کند

شوراها دست راست دولتند؛ دولت برخی امور خود را به شوراها واگذار کند
رییس شورای اسلامی شهر شیراز در نشست با معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری گفت: امروز دولت فارغ از امور شهری به مسایل کلان می پردازد و شوراها به خوبی از عهده اداره شهرها برآمده اند.
رییس شورای اسلامی شهر شیراز:
شوراها دست راست دولتند؛ دولت برخی امور خود را به شوراها واگذار کند


رییس شورای اسلامی شهر شیراز در نشست با معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری گفت: امروز دولت فارغ از امور شهری به مسایل کلان می پردازد و شوراها به خوبی از عهده اداره شهرها برآمده اند. این نشان می دهد که شوراها دست راست دولتند و دولت می تواند برخی از امور خود را به شوراها واگذار کند و خود به مسایل کلان کشوری بپردازد.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، مهندس غلام مهد حقدل اظهار داشت: اگر نظام شورایی شکل نمی گرفت، بخش عظیمی از بودجه دولت باید صرف اداره شهرها می شد این در حالیست که به برکت حضور 16 ساله شوراها، امروز شوراها با اتکا به توان شهرداری ها و شناخت ظرفیت های پنهان و آشکار شهرها هر ساله چند هزار میلیارد بودجه در بخش های مختلف عمرانی، شهرسازی، فرهنگی و خدماتی هزینه می کنند. وی با بیان این مطلب که شورای دور اول شیراز، شهرداری را با 17 میلیارد تومان بودجه به دست گرفت، خاطرنشان ساخت: امروز بودجه شهرداری بالغ بر 3 هزار و 50 میلیارد تومان است که این رقم سه برابر بودجه ایست که دولت برای استان فارس در نظر گرفته است. این امر خود نشان دهنده توان، ظرفیت، نقش و جایگاه شوراها در اداره امور است.
رییس شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه بر توجه شوراها به مسایل فرهنگی شهرها تأکید کرد و گفت: حضور شورا باعث شد مسایل فرهنگی اجتماعی به شرایط مطلوب تری برسد؛ چراکه بسیاری از مشکلات و آسیب های اجتماعی گریبان گیر شهرها بود و شهرداری ها خود را موظف به رفع انها نمی دانستند اما شوراها با رویکرد فرهنگی شان و تدوین بودجه اختصاصی، تأکید بر تقویت زیرساخت ها و بسترسازی های لازم، زمینه را برای رسیدگی به اینگونه مسایل فراهم کردند که مهم ترین مصوبه شورای شهر شیراز در این زمینه، راه اندازی بسیج جمع آوری متکدیان و معتادان از سطح شهر و احداث اردوگاه اسکان آسیب دیدگان اجتماعی با 4 میلیارد تومان بودجه بود.
مهندس حقدل در ادامه آموزش حقوق و فرهنگ شهروندی را مبنا و اصول اقدامات فرهنگی دانست و گفت: آموزش های شهروندی سال ها از مباحث مغفول در اداره شهرها بوده است که امروز با روشن شدن اهمیت این موضوع در شکل گیری زندگی اجتماعی مردم، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است و انتظار می رود با همکاری سه جانبه شورا، شهرداری و وزارت دادگستری به حد مطلوب تری برسد. در ادامه این نشست، رؤسای کمیسیون های 9 گانه شورا و معاون اجرایی شهرداری، مطالب و گزارش هایی را در زمینه حقوق شهروندی ارائه کردند.

۱۳۹۵/۰۲/۱۱ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما