امروز: چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

هدف‌گذاری احداث پارک یک‌هزار هکتاری در شیراز

هدف‌گذاری احداث پارک یک‌هزار هکتاری در شیراز
نشست تخصصی «باززنده سازی باغ های قصردشت» با بخش های حفظ و نگهداری باغ ها، آفت زدایی و مقابله با عوامل تهدیدزای آنها، نحوه حل مشل کمبود آب، بررسی موضوع اقتصادی کردن باغ‌ها و کمک به مجموعه مدیریت شهری در راستای احیای ریه های تنفسی شیراز، در شورای شهر برگزار شد.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز عنوان کرد
هدف‌گذاری احداث پارک یک‌هزار هکتاری در شیراز


خبرگزاری فارس- رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر شیراز گفت: احداث پارک یک‌هزار هکتاری مرکزی شیراز در دستور کار است. مهندس غلامعلی ترابی در نشست هم‌اندیشی بررسی راهکارهای باز زنده‌سازی باغات قصردشت که به همت مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد، اظهار داشت: یکی از مباحثی که شورای اسلامی شیراز در جلسات مختلف پیگیری کرده و مصوبات خوبی در مورد آن داشته بحث حفظ و نگهداری باغات قصردشت بود که در همین راستا هم‌اندیشی با مجموعه اساتید دانشگاه شیراز و دانشکده کشاورزی مدنظر قرار گرفت تا به مباحث و مشکلات مختلف مجموعه باغات قصر دشت پرداخته شود.
وی افزود: حفظ و نگهداری باغات، آفت زدایی، مقابله با عوامل تهدیدزای باغات، نحوه حل مشل کمبود آب، بحث اقتصادی کردن باغ‌ها و کمک به مجموعه مدیریت شهری در این راستا از جمله مسائلی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
این عضو شورا اضافه کرد: سال گذشته شورا یک مصوبه داشت که شهرداری سالانه 10 میلیارد تومان اعتبار برای رفع مشکل کمبود آب اختصاص دهد تا از تنش آبی برای فضای سبز ممانعت شده و همچنین برای مبارزه با آفات نیز اقدام لازم صورت گیرد که شهرداری طرحی در این رابطه آماده کرد و به تصویب شورا رسید که امیدواریم با اجرای آن مشکلات باغ‌ها به حداقل برسد.
ترابی بیان کرد: از مجموعه باغات قصردشت، شهرداری 300 هکتار آن را در تملک دارد و سالانه به مساحت باغات مورد تملک می‌افزاید که لازم است در باغ‌های مورد تملک شهرداری بحث کنترل و نگهداری کیفی مستمر انجام شود تا باغ‌ها آسیب نبیند.
وی ابراز داشت: شورای شهر همچنین قراردادی با آب و فاضلاب شیراز داشت تا یکی از تصفیه‌خانه‌های محلی شیراز در حوزه باغات قصردشت احداث شود تا از محل پساب تصفیه‌شده به تامین آب موردنیاز باغات کمک شده و با این آب پایدار نیاز به استفاده از آب سفره‌های زیرزمینی به حداقل برسد.
وی یادآور شد: شورای عالی معماری و شهرسازی بر تملک باغات گروه یک تاکید داشته و بنابر مصوبه مذکور، شهرداری باید یک‌هزار هکتار باغ را تملک کند که در طی 10 سال حدود 300 هکتار از این تملک‌ها انجام‌شده و سال گذشته بنابر مصوبه شورای شهر مقرر شد پنج درصد از عوارض نقدی شهرداری به تملک باغات اختصاص پیدا کند تا این امر با سرعت بیشتری انجام‌شده و باغات دچار تخریب و دست‌اندازی نشوند ضمن این که شورا مصوب کرد محدوده‌ای از باغات که بیشتر مورد طمع گروه‌های تخریب‌کننده و احتمال دست‌اندازی است در اولویت تملک قرار گیرد.
وی افزود: در حال حاضر البته عمده باغداران نسبت به نگهداری باغات خود حمیت دارند و برخی از آنان می‌گویند باغی که زندگی و عمر خود را در آن گذاشته‌ایم برای ما حکم فرزندی عزیز را دارد اما افرادی که باغدار نبودند و با رانت های مختلف اقدام به خرید این باغ‌ها کرده‌اند به دنبال ساخت‌وساز و تخریب هستند.
ترابی با اشاره به این که در حال حاضر امکان تغییر کاربری قانونی باغات وجود ندارد، گفت: تخلفات در حوزه باغات یا غیر قانونی یا با سوء‌استفاده و دور زدن قانون است.
وی همچنین اظهار داشت: یکی از مصوباتی که شورا سال گذشته به تصویب رساند این بود که قطعه‌ای حداقل به مساحت 400 هکتار در فاز اول تملک و به پارک بزرگ شهری تبدیل شود که امیدواریم فازهای بعدی آن نیز انجام‌شده و در مرکز شیراز پارکی به مساحت یکهزار هکتار اجرایی شود که حتی بزرگ‌تر از پارک‌های مشهور لندن و نیویورک است.

۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما