امروز: جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

وقف قنات و باغ بیانگر روحیه محیط زیستی ایرانیان مسلمان است

وقف قنات و باغ بیانگر روحیه محیط زیستی ایرانیان مسلمان است
نایب رییس کمیسیون خدمات شهری شورا در حاشیه همایش «باز‌زنده‌سازی باغ های قصر دشت» اظهار داشت:اگر خروجی این همایش تاکید بر حفظ باغات قصردشت به منظور تامین هوای پاک شیراز باشد ما به هدف خود رسیده ایم.
نایب رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز:
وقف قنات و باغ بیانگر روحیه محیط زیستی ایرانیان مسلمان است

 

 خبرگزاری فارس- نایب رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: وقف قنات و باغ نشان دهنده نگاه بلند ایرانیان در مورد محیط‌زیست و طبیعت است.
محمد حق نگر بعدازظهر امروز در حاشیه همایش باز‌زنده‌سازی باغات قصر دشت اظهار داشت: در نشست هم‌اندیشی باز زنده‌سازی باغات قصردشت استادان دانشگاه باغات را از جهات مختلف مورد بحث و بررسی قرار دادند. وی افزود: انتظار ما از این نشست این بود که اساتید و کارشناسان راهکارهایی ارائه دهند که نگهداری باغات توجیه‌پذیر شود چراکه این باغات نقش مهمی در تلطیف هوا و ایجاد تعادل دمایی شهر شیراز دارند.
حق نگر ادامه داد: در این زمینه شهرداری باید هزینه‌های زیادی انجام دهد تا از آلودگی هوا جلوگیری کند در حالی که این درختان خلقت خداوند به طور خودکار این کار را انجام می‌دهند.
این عضو شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد: اگر خروجی این همایش تاکید بر حفظ باغات قصردشت به منظور تامین هوای پاک شیراز باشد ما به هدف خود رسیده ایم.
وی عنوان کرد: با این اوصاف برای تامین هوای پاک شهروندان شیرازی باید هزینه آن را بپردازیم و هزینه آن کمک به باغداران برای نگهداری این ریه های شهر است.
حق‌نگر یادآور شد: پیش از این در صحن شورا پیشنهاداتی برای توجیه‌پذیر بودن نگهداری باغات داشتیم و از آن جمله این که در بحث آبیاری و آفت‌زدایی به باغداران کمک کنیم و همچنین می توانیم اجازه در یک درصد از باغات اجازه ساخت‌وساز بدهیم که سطح اشغال پایینی را به خود اختصاص دهد و انگیزه حفظ باغات توسط مالکان را بالا ببرد.
وی تصریح کرد: در صورت اجازه ساخت‌وساز ما می‌توانیم فضاهای عمومی تفرجی و گردشگری در باغات به وجود آوریم که استفاده عمومی داشته و انگیزه نگهداری فضای سبزی شوند که نیاز شهر است.
حق‌نگر یادآور شد: شهرداری بنابر مصوبه شورا باید پهنه‌ای به مساحت 500 هکتار را خریداری کرده و به پارک بزرگ عمومی بدل کند که مانند شهرهای بزرگ دنیا فضای مفرح ورزشی و گردشگری به وجود آید اما این ایده بودجه زیادی برای تملک نیاز دارد و اجرای آن چند سال زمان می‌برد.
این عضو شورای اسلامی شهر شیراز افزود: از سویی برای این که اشخاص در حفظ باغات دخیل نباشند می‌توان از وقف استفاده کرد که هم اشخاص می‌توانند اقدام به وقف باغات کنند و هم شهرداری می‌تواند پس از تملک این املاک را وقفی کرده از دست‌اندازی‌های بعدی محافظت کند.

۱۳۹۵/۰۵/۰۷ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما