امروز: چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

آموزش فرهنگ شهروندي وظيفه شهرداري‌ها است

نايب رئيس شوراي اسلامي شيراز در نخستین همايش شهروند ياران در شیراز گفت: امروز مهاجران زيادي از روستاها، شهرها و حتي ساير استان‌ها به شيراز آمده‌اند. اين افراد زماني مي‌توانند شهروندي خوب براي شيراز باشند كه نسبت به اين شهر تعلق خاطر پيدا كنند.
نايب رئيس شوراي شيراز:
آموزش فرهنگ شهروندي وظيفه شهرداري‌ها است
«شهرنشین» را با ایجاد حس تعلق خاطر به شهر، «شهروند» کنیم


نايب رئيس شوراي اسلامي شيراز اعتقاد دارد كه توجه به فرهنگ شهروندي و بستر سازي براي ارتقاء آن، از مهمترين وظايف شهرداري‌ها در بخش فرهنگي است. به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، مهندس محمودرضا طالبان در نخستین همايش شهروند ياران در شيراز گفت: فرهنگ مجموعه‌اي از ارزش‌ها و هنجارهاي مطلوب هر جامعه است که برگرفته از پیشینه، کسب شده در حال و قابل انتظار ئر آینده آن ملت ئ جامعه است. وي با بيان اينكه فرهنگ حوزه‌هاي مختلفي را در بر مي‌گيرد، گفت: مهم ترین وظیفه شهرداری در زمینه فرهنگ، رسیدگی به بخش فرهنگ شهروندی و آموزش و ارتقای آن است.
وی افزود:  هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند متولی فرهنگ شهروندی باشد و از هیچ مجموعه‌ای جز شهرداری نمی‌توان انتظار داشت به عنوان مثال فرهنگ پاكيزگي و نظافت شهري یا حفاظت از فضاي سبز شهري را بين شهروندان ترويج دهد.
مهندس طالبان در عين‌حال همكاري و همراهي تمام اداره‌ها و سازمان‌ها را براي ارتقای فرهنگ شهروندي بسيار ضروري توصيف و اضافه كرد: هر نهاد باید با استفاده از ابزار و داشته‌ها و ظرفیت‌های خود در این زمینه گامی بردارد اما اینکه شهرنشینان یک شهر تبدیل به شهروندان آن شهر شوند، رسالت مهم شهرداري است.
نایب رییس شورای اسلامی شهر شیراز با بيان اينكه مهم ترين گام در راستاي تحقق اين امر ايجاد حس تعلق در مردم نسبت به شهر است، گفت: امروز مهاجران زيادي از روستاها، شهرها و حتي ساير استان‌ها به شيراز آمده‌اند. اين افراد زماني مي‌توانند شهروندي خوب براي شيراز باشند كه نسبت به اين شهر تعلق خاطر پيدا كنند.
نايب‌ رئيس شوراي شيراز همچنين گفت: در بحث زیرساخت‌هايي نظير فرهنگسرا، خانه محله و همكاري با مساجد اقدامات خوبي انجام شده است. او تاكيد كرد كه براي ايجاد تعلق خاطر در شهرنشينان و تبديل شهرنشين به شهروند، بايد مسير بين زيرساخت‌ها، برنامه‌ها، امكانات و ظرفيت‌ها به شكلي صحيح ريل‌گذاري شود و اين وظيفه برعهده شهرداري‌ها است.
طالبان اعتقاد دارد كه یاوران شورا می‌توانند به واسطه اعتماد شهروندان ساكن در هر محله به آنان، در مسير آموزش فرهنگ شهروندي و ارتقاء آن بسيار تاثيرگذار باشند.

۱۳۹۵/۰۷/۲۸ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما