امروز: سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

برای مناسب سازی شهر، باید نسبت به معلولین حساس تر شویم

برای مناسب سازی شهر، باید نسبت به معلولین حساس تر شویم
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: بر اساس مصوبه شورای شهر، در هر یک از مناطق 11 گانه شهرداری، یک پارک که بر اساس معیارهای استفاده آسان و مناسب معلولین تجهیز شده باشد، احداث می شود تا شاهد توزیع عادلانه امکانات در گستره شهر باشیم.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز:
برای مناسب سازی شهر، باید نسبت به معلولین حساس تر شویم


برای اینکه شهر برای زندگی معلولین مناسب سازی شود، باید نسبت به این قشر و مسایل آنها حساس تر شویم. رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز با اعلام این مطلب گفت: اگرچه طی چند سال اخیر موضوع مناسب سازی شهر برای افراد کم توان یا ناتوان جسمی- حرکتی به صورت جدی تر مطرح و دنبال شده است اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم. به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، سید محمدرضا دیهیمی تأکید کرد: : در حال حاضر بیشتر بانک ها و ساختمان های مراکز عمومی دارای رمپ های مناسب معلولین می باشد؛ همچنین پیاده روهای سطح شهر توسط شهرداری های مناطق بهسازی شده و معیارهای عبور معلولین و به ویژه روشندلان عزیز در آنها دیده شده است اما برای رسیدن به نقطه ای که ادعا کنیم شهر برای معلولین مناسب سازی شده و امکان استفاده بهینه از خدمات شهری برای همه اقشار شهروندان فراهم است، باید  نسبت به این مسأله حساسیت بیشتری ایجاد شود.
وی خاطرنشان ساخت: شورای شهر مصوبه ای در خصوص مناسب سازی شهر داشته است که بر این اساس صدور پایان کار تمامی ساختمان ها منوط به مناسب سازی فضای ساختمان و پیرامون آن برای استفاده معلولین می باشد. در این راستا ضروری است دیگر نهادهای متولی عمران و ساخت و سازهای شهری نیز به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.
دیهیمی با بیان این مطلب که افراد کم توان یا ناتوان جسمی هم جزو شهروندان شهر محسوب می شوند و استفاده از تمام امکانات شهری حق مسلم آنهاست، گفت: بسیاری از افراد معلول،ایثارگران و جانبازانی هستند که در دفاع از این مرز و بوم جان خود را فدا کرده اند، چه بسا که این افراد از دیگر شهروندان عادی، نسبت به شهر خود محق تر باشند، از این رو باید طوری برنامه ریزی شود که تمامی فضاهای عمومی، همچون پارک ها، تأسیسات خدمات شهری همچون باجه های تلفن، خط کشی ها و محل های عبور از معابر عمومی و شریان های اصلی، پل های عابر و... برای این قشر از شهروندان قابل دسترسی سریع و آسان باشد.
 رییس کمیسیون شهرسازی شورا اضافه کرد: بر اساس مصوبه دیگر شورای شهر، در هر یک از مناطق 11 گانه شهرداری، یک پارک که بر اساس معیارهای استفاده آسان و مناسب معلولین تجهیز شده باشد، احداث می شود تا شاهد توزیع عادلانه امکانات در گستره شهر باشیم.

۱۳۹۵/۰۹/۰۱ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما