امروز: دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

اجرای طرح ذخیره آب در بارندگی‌های پیش رو ضرورت داشت

اجرای طرح ذخیره آب در بارندگی‌های پیش رو ضرورت داشت
نایب‌ رئیس کمیسیون خدمات شهری، محیط‌ زیست و بهداشت شورای شهر شیراز گفت: اجرای طرح واتر هاروستینگ (ذخیره آب) در بارندگی‌های پیش رو ضرورت داشت. در طرح واتر هاروستینگ قرار بود در پارک‌های بزرگ منابع ذخیره آب ناشی از سیلاب‌ها و نزولات آسمانی ایجاد شود تا هم جلو بحران سیلاب گرفته شود و هم ذخیره برای فضای سبز باشد.
نایب‌رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر شیراز:
اجرای طرح ذخیره آب در بارندگی‌های پیش رو ضرورت داشت

 
اختصاصی- خبرگزاری فارس: نایب‌ رئیس کمیسیون خدمات شهری، محیط‌ زیست و بهداشت شورای شهر شیراز گفت: اجرای طرح واتر هاروستینگ در بارندگی‌های پیش رو ضرورت داشت. محمد حق‌نگر اظهار داشت: در طرح واتر هاروستینگ قرار بود در پارک‌های بزرگ منابع ذخیره آب ناشی از سیلاب‌ها و نزولات آسمانی ایجاد شود تا هم جلو بحران سیلاب گرفته شود و هم ذخیره برای فضای سبز باشد.
وی افزود: واتر هاروستینگ ایجاد منابع ذخیره آب است و مشابه آن در فرهنگ ایرانی خودمان هم وجود داشته و عشایر هنوز هم شبیه این کار را انجام می‌دهند و در جاهایی که اقلیم خشک دارند برای اینکه بتوانند از آب باران استفاده کنند در دل زمین گودال‌هایی ایجاد می‌کنند که به آن گوراب می‌گویند و عشایر با ایجاد این سیستم در دامنه کوه تا یک سال آب را بهره‌برداری می‌کنند که ما پیشنهاد دادیم طرح امروزی و فناورانه آن در سطح بوستان‌های شهر انجام شود.
نایب‌ رئیس کمیسیون خدمات شهری، محیط‌ زیست و بهداشت شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: شهرداری می‌گوید بحث طرح جمع‌آوری آب‌های بارانی را پیگیری می‌کند اما غیر از این 10 طرح دیگر در مورد استفاده بهینه از آب نیز ارائه‌ شده که برخی مربوط به معاونت شهرسازی، بعضی در حوزه فضای سبز و برخی هم بر عهده معاونت اجرایی است.
حق نگر با اشاره به بحران آب فارس سرعت اجرایی این طرح‌های مهم را پایین ارزیابی کرد و گفت: در مورد طرح واتر هاروستینگ کار اجرایی صورت نپذیرفته است اما از بیش از یک سال قبل تاکنون مطالعات استمرار دارد و انتظار ما این بود بعد از یک سال حداقل در چند نقطه شهر به‌صورت آزمایشی انجام می‌شد. وی بیان کرد: در حال حاضر شهرداری کارهای خوبی در حاشیه ارتفاعات انجام داده و برای استفاده از آب‌های سطحی چاه‌های جذبی در زیرگذرها احداث‌شده و همچنین در باغات قصر دشت اقدامات لازم صورت پذیرفته اما با توجه به ابعاد بحران آب، این اقدامات کافی نیست.
وی متذکر شد: ما پیشنهاد دادیم در رودخانه خشک نیز چاه‌های جذبی احداث شود که بتوان آب را به عمق زمین نفوذ داد اما بیان شد که این کار باید از بالادست اجرایی شود ضمن این‌که اگر سد تنگ سرخ اجرایی می‌شد سطح آب‌های زیرزمینی شیراز بالاتر می‌رفت.
نایب‌ رئیس کمیسیون خدمات شهری، محیط‌ زیست و بهداشت شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به انجام طرح‌های مهار سیلاب و آبخیزداری در ارتفاعات شیراز گفت: اقدامات در زمینه استفاده از پساب و طرح‌های دیگر جریان دارد اما باید سرعت کار افزایش یابد.

۱۳۹۵/۰۹/۰۷ - ۰۹:۰۰:۰۰

دیدگاه های شما