امروز: سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

بازدید اعضای کمیسیون حقوق شهروندی از انجمن زرتشتیان شیراز

بازدید اعضای کمیسیون حقوق شهروندی از انجمن زرتشتیان شیراز

تنوری: احقاق حقوق شهروندان اقلیت در شورای پنجم دنبال خواهد شد

بازدید اعضای کمیسیون حقوق شهروندی از انجمن زرتشتیان شیراز

به گزارش روابط عمومی شورای شهر شیراز:

طی بازدیدی که اعضای کمیسیون حقوق شهروندی به همراه جمعی از کارکنان شورا، مسئول امور اقلیت های دینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و شهردار منطقه 2 از انجمن زرتشتیان شیراز بعمل آوردند بر موضوع احقاق حقوق شهروندان اقلیت تاکید شد.

احمد تنوری در این دیدار بر این نکته تاکید کرد که کمیسیون حقوق شهروندی اهتمام ویژه ای به حفظ  حقوق همه شهروندان دارد و در برنامه خود دیدار با همه اقلیت ها را مدنظر قرار خواهد داد.

وی افزود : اسلام اقلیت های دینی را در چارچوب موازین فقهی به رسمیت شناخته است و در پناه علمای بنامی که در شیراز ساکن بوده اند اقلیت های شناخته شده در فقه شیعه و قانون اساسی کشور همواره در شیراز زندگی می کردند و آزادانه به تجارت و کسب و کار می پرداختند.

رییس کمیسیون حقوق شهروندی ضمن اشاره به این موضوع که اقلیت های مذهبی در شیراز منشاء خدمات در حوزه اقتصاد بوده اند گفت: این یک پتانسیل برای شهر شیراز است که تعامل تاریخی مسلمانان و اقلیت ها را به دنیا معرفی کنیم و تمام توان را برای احقاق حقوق این عزیزان بکار ببریم.

وی در ادامه اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی ایران نیز از بدو تشکیل بر حفظ حقوق اقلیت های دینی تاکید داشته است و این وظیفه بر عهده ماست که این پیام را به جامعه جهانی ارسال کنیم و باید حق و حقوق اقلیت ها با حساسیت بیشتری دنبال شود.

افلاطون سهرابی رییس انجمن زرتشتیان شیراز نیز ضمن تشکر از توجه و حضور اعضای شورای شهر و ارائه توضیحاتی در خصوص آیین و مناسک دینی زرتشتیان و پیشینه مکان انجمن زرتشتیان شیراز گفت: این باغ در حدود 115 سال پیش به وقف جامعه زرتشتیان شیراز درآمده است که مکانی دینی است.

وی افزود در این مکان اتاقهایی برای استقرار مسافرانی که از شهرهای دیگر به اینجا می آیند، کتابخانه و چاه آب به منظور تامین آب مکان وجود دارد.

سهرابی اشاره ای نیز به موضوع رفع مشکل سینما آریانا و اخذ مجوزهای لازم جهت تغییر کاربری آن کرد و در ادامه خواستار برطرف شدن مشکلات پیش روی آن مکان شد.

سیروس پاک فطرت نیز اظهار داشت: کمیسیون حقوق شهروندی که برای اولین بار در ادوار گذشته شهر شیراز و به پیشنهاد آقای تنوری تشکیل شده است کار نو و جدیدی است و امروز این کار شورا نشان داد ما در شورای پنجم به حق و حقوق شهروندی توجه می کنیم و این موضوع شامل هر کسی می باشد که در شیراز زندگی می کند.

این عضو شورا بر این نکته تاکید کرد که با احترام به همه ادیان باید حق و حقوق مساوی را برقرار کنیم و در ادامه خواستار ارتباط بیشتر اقلیت ها با شورای شهر شیراز شد.

رییس کمیسیون گردشگری نیز ضمن تاکید بر تعامل دوسویه بین شورا و اقلیت ها اظهار داشت: کمتر جایی در دنیا وجود دارد که چهار دین عبادتگاه های خود را در یک مکان داشته باشند ولی در این محور، (کوچه ادیان) این وضعیت وجود دارد که باید به لحاظ توسعه گردشگری به این مکان توجه ویژه داشت.

وی افزود: توسعه گردشگری به دنبال خود تعامل و ارتباط فرهنگ ها و ادیان را دارد و این گذر تاثیر به سزایی در توسعه گردشگری شهر شیراز دارد.

دهقانی ادامه داد: ما همه شهروندان شیراز هستیم و می توانیم در اینجا مرکز صلح و مدارا باشیم.

ایشان همچنین ضمن اشاره به اینکه عید نوروز رویدادی است که جنبه ملی دارد اذعان داشت: برگزاری این مراسم از سوی زرتشتیان می تواند برای گردشگران جذابیت خاصی داشته باشد.

شهردار منطقه دو نیز ضمن بیان توضیحاتی در خصوص خدماتی که در ارتقای ظرفیت گردشگری کوچه ادیان انجام پذیرفته است افزود: ما برای نشان دادن اینکه مسلمانان با دیگر ادیان هیچگونه مشکلی ندارند سنگ فرش این کوچه را انجام دادیم و تا آنجا که بتوانیم این کوچه و خیابان کناری آن را پیاده راه خواهیم کرد.

اکبری در پایان از شورا خواست توجه ویژه ای به طرح پیاده در شهر نشان دهد.

در پایان این مراسم، اعضای شورای اسلامی شهر شیراز از همه بخش های انجمن بازدید بعمل آوردند.

۱۳۹۶/۰۷/۱۹ - ۱۱:۱۲:۱۷

دیدگاه های شما