امروز: یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

سخنگوی شورای شهر: نقشه جامع سلامت شهر شیراز تدوین می‌شود

نقشه جامع سلامت شهر شیراز تدوین می‌شود

 

سخنگوی شورای شهر:

نقشه جامع سلامت شهر شیراز تدوین می‌شود

وضعیت کارخانه روغن نباتی در نشستی با حضور استاندار فارس مشخص می‌شود

قانون حفظ و احیای باغات شیراز نیازمند بازنگری است

سخنگوی شورای شهر شیراز یکی از مهمترین نگرش‌های شورای شهر را نگرش «انسان محور» و «سلامت محور» اعلام کرد و گفت: شورای پنجم به دنبال تدوین نقشه جامع سلامت شهر در ابعاد جنسیتی، روانی و زیست محیطی با اولویت پیشگیری‌ است.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «علی ناصری» عضو هیأت رئیسه و سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه و خبرنگاران با تسلیت درگذشت جمعی از هموطنان در زلزله استان کرمانشاه گفت: شورای شهر و شهرداری شیراز با بررسی ابعاد مختلف امداد رسانی به زلزله‌زدگان، آمادگی لازم را برای ارسال کمک‌های امدادی و فنی برای بازسازی منطقه دارد.

وی اظهار کرد: کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر شیراز در نشستی فوق العاده با حضور اعضای ستاد بحران، خیرین و مدیران دستگاه‌های اجرائی و امدادی، آخرین وضعیت امدادرسانی را مورد بررسی قرار داده و در خصوص راه اندازی ایستگاه‌های جمع آوری کمک‌های مردمی، نحوه ارسال کمک‌ها به صورت هوایی و چگونگی جمع آوری کمک‌ها به نتایجی رسید.

به گفته دکتر ناصری هم اکنون وسائل بهداشتی، چادر، وسائل گرمایشی و منابع مالی، مهمترین نیاز هموطنان زلزله‌زده در کرمانشاه است.

وی از مردم خواست کمکهای خود را به صورت نقدی به شماره حساب 99999 جمعیت هلال احمر قابل پرداخت در کلیه بانک ها واریز کنند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز همچنین با اشاره به آغاز به  کار شهردار جدید این شهر، به بیان ویژگی‌های مدیریتی آقای اسکندرپور پرداخت و گفت: شورای پنجم در عین حالی که نظارت کاملی بر عملکرد شهردار و مجموعه شهرداری دارد اما  بنا را بر  تعامل و همکاری خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: انتخاب مهندس اسکندرپور با 13رأی قاطع پیام خاصی دارد که انشالله دوره خدمتی ایشان، دوران پر خیر و برکتی برای مردم و شهر شیراز خواهد بود.

وی انتصاب آقای «اسماعیل تبادار» به سمت استاندار فارس را نیز تبریک گفت و افزود: رویکرد شورای شهر تعامل کامل و 100درصدی با استانداری، وزارت کشور و دیکر دستگاه‌های اجرایی است و این شورا تلاش می‌کند در جهت بهینه کردن وظائف پارلمان محلی ارتباط تنگاتنگی با همه دستگاههای خدمات رسان داشته باشد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه به تشریح برخی از مصوبات مهم این شورا پرداخت و گفت: در طول چند ماه از عمر شورای پنجم 80 دستور جلسه در صحن علنی مطرح شده که  70 دستور به تصویب رسیده است از جمله اعلام کاندیداتوری شیراز به عنوان میزبان هفدهمین کنفرانس بین المللی پایتخت کتاب ایران، پیشنهاد حمایت از تیم‌های ورزشی مشخصاً دو تیم برق نوین و فجر سپاسی، آئین نامه اجرائی شهر دوستدار سالمند، تصویب هفته حمل و نقل درون شهری در آخر آذر ماه مهمترین مصوبات شورای پنجم تا کنون است.

وی همچنین از تدوین شرح وظائف کمیسیون حقوق شهروندی برای طرح در صحن علنی شورا خبرداد و گفت: شورای شهر در حال آماده شدن برای استقبال از لایحه بودجه سال 97 هست تا با قدرت به بررسی و تصویب آن در زمان قانونی مقرر بپردازد.

وی با اشاره به تأکید شورای شهر بر تسریع در اتمام پروژه های عمرانی خاطر نشان کرد: باید تلاش کنیم با توجه به بحران‌هایی مثل زلزله و سیل به سمت مقاوم سازی بافت تاریخی و بافتهای فرسوده، مکانهای عمومی و برخی مدارس شهر حرکت کنیم و باید راهکارهایی پیش بینی شود قبل از اینکه با بحرانی روبرو شویم.

سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز در پاسخ به سووالی درباره وضعیت بافتهای فرسوده شیراز گفت: هم اکنون 1700هکتار بافت فرسوده بالفعل و 300 هکتار بافت فرسوده بالقوه داریم که بارها نسبت به خطرات آن در مواقع بحران و آسیب های اجتماعی متمرکز شده در این بافت‌ها هشدار داده‌ایم.

وی ادامه داد: رسیدگی به بافتهای فرسوده دغدغه مشترک همه مسوولان شهر شیراز است و باید به سمت مقاوم سازی، کاهش آسیب های اجتماعی و حفظ ابنیه تاریخی حرکت کنیم.

دکتر ناصری همچنین به وضعیت زیست محیطی شهر شیراز اشاره کرد و گفت: کارخانه پشم شیشه و ریشمک اعلام کرده‌اند که تا پایان سال 96 به مکان جدید انتقال پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: کارخانه سیمان در جاده خرامه ساخت وساز جدید شروع کرده اما رشد خوبی ندارد و این رشد با توجه به برنامه زمان بندی شده، مطلوب شورای شهر نیست و انتظار داریم تا در سال 98 شاهد انتقال کارخانه سیمان باشیم.

عضو شورای شهر شیراز در مورد وضعیت کارخانه روغن نباتی نیز گفت: کارخانه روغن نباتی قبلاً اعلام کرده که به قوانین و مصوبات تمکین می‌کند ولی هنوز اقدام چشمگیری صورت نداده بنا بر این انتظار داریم بزودی در نشستی با حضور استاندار محترم این وضعیت هم تعیین تکلیف شود.

وی بر حفظ امنیت شغلی کارکنان واحد های آلاینده شغلی و صنعتی تأکید کرد و گفت: مشاغل آلاینده‌ای مثل انبارهای جمع آوری زباله بازیافتی در حاشیه شهر شیراز شکل گرفته که اداره بهداشت و سازمان محیط زیست نسبت به خطرات آنها هشدار داده‌اند و اعضای شورا نیز از آنها بازدیدهایی داشته اند.

رئس کمیسیون خدمات شهری، محیط زیست و سلامت شورای شهر شیراز ابراز کرد: در نشست مشترک با حضور معاون فرماندار شیراز موضوع انبارهای جمع آوری زباله‌های بازیافتی مورد بررسی قرار گرفته و مقرر شد در مهلت 10 روزه سایت‌های جدیدی پیش بینی شود تا به حریم شهر انتقال داده شوند.

 وي همچنين به آخرين وضعيت تصفيه خانه هاي فاضلاب شيراز اشاره کرد و گفت: تصفيه خانه شماره يک هم اکنون فاضلاب شهري 420 هزار شهروند را تصفیه مي‌کند که در تامین آب  فضاي سبز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

ناصري ادامه داد: عمليات اجرايي تصفيه خانه شماره 2 در سال 89 آغاز شده و سال 90 به سبب تحريم‌ها متوقف شده بود ولي سال 94 مجددا پيمانکار خارجي کار را شروع کرده و قسمت اعظم آن تا سال 96 به بهره برداري مي‌رسد.

وي اضافه کرد: بهره برداري کامل از تصفيه خانه شماره 2 آذرماه 97 انجام خواهد شد که فاضلاب شهري 630 هزار نفر را تحت پوشش قرار مي دهد.

عضو هيات رئيسه شوراي اسلامي شهر شيراز ابراز کرد: فاز دوم تصفيه خانه شماره 2 که پيمانکار آن هم تعيين شده، منتظر تعيين اعتبار از سوي شوراي پول و اعتبار است که فاضلاب شهري حدود يک ميليون نفر را در بر مي‌گيرد و در مجموع این دو تصفیه  خانه فاضلاب شهري کل مردم شيراز را تصفیه می‌کنند.

وی خواستار توجه جدی به مکانیزاسیون ابیاری در فضای سبز شهری شیراز شد و گفت: از 162 حلقه چاه موجود 104 حلقه مورد استفاده قرار می گیرند و مابقی به دلیل بحران آب و خشکسالی غیر قابل استفاده هستند.

وی ادامه داد 4 تصفيه خانه  لوکال شیراز در قصردشت، قصرقمشه، منطقه 7 و زیبا شهر توسط شهرداری در حال احداث است که اگر تصفيه خانه قصردشت به بهره برداری برسد،200 هکتار باغات غرب شیراز ابیاری می‌‍شوند و مانع از خشک شدن باغات خواهد شد.

وی ابراز کرد: تلاش می کنیم طرح تجهیز برج های و بیمارستان به تصفيه خانه لوکال و مراکز امداد و نجات را به زودی ارائه کنیم.

دکتر ناصری بر ضرورت بازنگری قانون احیای باغات شیراز تاکید کرد و گفت: مجموع باغات شیراز در سالیان اخیر از 3 هزار هکتار به 800 هکتار کاهش یافته بنابراین لازم است قانون احیاء باغات شیراز مورد بازنگری مجدد قرار گیرد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز در بخش دیگری از این نشست خبری از وجود 250 هزار نفر حاشیه نشین در شیراز خبر داد و گفت: بحران آب و بیکاری در روستاها باعث تشدید حاشیه نشینی در شیراز شده است که تلاش می کنیم از آن بعنوان فرصتی برای نیروی کار بهره بگیریم .

وی با بیان اینکه مهمترین دغدغه مقام معظم رهبری رفع آسیب های اجتماعی است، یکی از مهمترین نگرش‌های شورای شهر را نگرش «انسان محور» و «سلامت محور» اعلام کرد و گفت: شورای پنجم به دنبال تدوین نقشه جامع سلامت شهر در ابعاد جنسیتی، روانی و زیست محیطی با اولویت پیشگیری‌ است.

۱۳۹۶/۰۸/۲۷ - ۱۶:۱۲:۴۳

دیدگاه های شما