امروز: یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نشست مشترک دو جانبه رییس و اعضای شورای اسلامی شهر شیراز و با رییس کل و اعضای شورای قضایی استان فارس

نشست مشترک دو جانبه رییس و اعضای شورای اسلامی شهر شیراز و  با رییس کل و اعضای شورای قضایی استان فارس

نشست مشترک دو جانبه رییس و اعضای شورای اسلامی شهر شیراز و  با رییس کل و اعضای شورای قضایی استان فارس به میزبانی دادگستری کل استان فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، قاضی «علی القاصی مهر» رییس کل دادگستری استان فارس در این نشست در سخنانی با تبریک پیروزی سپاه قدس بر داعش، حوزه مدیریت شهری را به دلیل نقش مردم در اداره امور شهر با اهمیت توصیف کرد و گفت: انتخابی بودن اداره امور شهر توسط مردم وجه تمایز مدیریت شهری نسبت به دیگر ارکان مدیریت کشور است.

وی با بیان اینکه سطح مدیریت در کلان شهری مثل شیراز با اعتبارات کلان خود بسیار پیچیده و دشوار است، بر ضرورت تقویت نظارت ها در حوزه مالی تاکید کرد و گفت: رویکرد دستگاه قضایی در حوزه مدیریت شهری رویکرد حمایتی از شهروندان و تصمیم سازان حوزه مدیریت شهری است.

القاصی مهر با اشاره به برخی همکاری‌های نظارتی دستگاه قضایی و شورای شهر در کمسیون‌های مشترک مواد 100، 77 و 25 بر ضرورت حفظ منافع عموم شهروندان تاکید کرد و گفت: هم اکنون دعاوی زیادی در ارتباط با عملکرد شهرداری‌ها در دستگاه قضایی مطرح است و شعب ویژه حقوقی و کیفری معمولا پرونده‌هایی با ارقام میلیاردی را در دست بررسی دارند.

رییس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه اقدامات کنترلی و نظارتی جدی بر شعب قضایی مرتبط با شهرداری داریم ابراز کرد: نظارت بر مجموعه مدیریت شهری در شورای شهر می تواند بر کاهش پرونده‌های تشکیل شده در دستگاه قضایی اثربخش باشد.

وی خواستار هدفمند شدن نظارت‌ها در مجموعه مدیریت شهری شد و ادامه داد: با افراط و تفریط و بستن دست مدیران شهری به عنوان نظارت مخالفیم و معتقدیم نگاه شورای شهر باید جامع و کلان نگر باشد.

رییس شوررای قضایی استان فارس اضافه کرد: کارهای عمرانی خوبی در گذشته انجام شده است اما شهر نیاز به تحول جدی دارد و نمی‌توان وضع موجود را قبول کرد.

قاضی القاصی مهر تغییر کاربری ها و تخریب باغات را مهمترین آسیب و بحران جدی در شهر شیراز برشمرد و افزود: برخی منافع فردی و کاستن از نظارت‌ها باعث نابودی هکتارها باغ شهری در شیراز شده و وقتی وضع موجود را با 20 سال گذشته مقایسه می‌کنیم طراوات و خنکی گذشته را ندارد.

وی با بیان اینکه تصمیمات گذشته بر مبنای دانایی نبوده خواستار حفظ احیای باغات شهری شیراز شد و گفت: حاشیه نشینی شهر شیراز از معضلاتی است که به تشکیل پرونده های متعدد قضایی منجر شده است.

القاصی مهر راه اندازی مرکز ماده 16 به منظور ساماندهی معتادان خیابانی را اقدامات خوب شورای شهر توصیف کرد و گفت: یکی از مشکلات ویترینی شهر شیراز حضور معتادین سطح شهر به خصوص در بافت قدیمی و در جوار حرمین شریف است.

وی با بیان اینکه وجود معتادان نماد منفی برای تمدن و تاریخ شیراز است، از بی توجهی دولت در تامین اعتبارات ماده 16 انتقاد کرد و افزود: حل مشکل معتادان نیازمند کار جهادی است و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر باید بخشی از اعتبارات و مسئولیت این طرح را قبول کند.

این مقام قضایی استان فارس بر ضرورت به کارگیری کارشناسان خبره در حوزه مدیریت شهری تاکید کرد و ادامه داد: در دستگاه قضایی قطعا دغدغه و نگرانی کمتر از شورای شهر نیست و هرجا نیاز به حضور دستگاه فضایی باشد، می توان زمینه همکاری مشترک را فراهم کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «سیداحمدرضا دستغیب» رییس شورای اسلامی شهر شیراز در سخنانی با تاکید بر ضرورت استفاده از نظرات کارشناسانه و تجربیات دستگاه قضایی در تصمیم سازی مدیریت شهری گفت: اعتقاد داریم نگاه به مدیریت شهری نباید جزیره ای باشد و هرکس جزیره‌ای برای حوزه عملکرد خود تعریف کند.

وی با بیان اینکه نگاه به مدیریت شهری باید سیستمی و هماهنگ باشد، ادامه داد: شورای شهر پنجم، حضور خود را مدیون مردمی است که اندیشه و برنامه‌های آنها رای داده است.

دستغیب ابرازکرد: ارتباط مستقیمی بین دستگاه قضایی و شورای شهر حاکم است اما نگاه مصونیتی و پیشگیرانه به موضوع مدیریت شهری داشته باشیم تا پرونده های ورودی کمتری به دستگاه قضایی سرریز شود.

رییس شورای شهر شیراز بر لزوم حفظ باغات تاکید کرد و گفت: در زمانی کوتاه 6 هزار هکتار باغات سطح شیراز در معرض نابودی قرار گرفت و الان تنها بین 600 تا 800 هکتار باغ باقی مانده و به جای باغات زیبا، ساختمانهای سیمانی و آهنی بدشکل و قواره در حال ساخت و ساز است.

وی با اشاره به جایگاه مذهبی و فرهنگی شهر شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت و پایتخت فرهنگی ایران اسلامی اضافه کرد: باید جلوی احداث ساخت و سازهای تجاری در مرکز شهر گرفته شود. ایجاد مراکز تجاری همچون چهارراه زرگری، پارامونت و دروازه کازرون برای شهر قابل تحمل نیست.

وی حفظ منطقه تاریخی و فرهنگی شیراز را از دیگر سیاستهای مهم شورای شهر برشمرد و ادامه داد: ارتقای فرهنگ شهروندی با هدف کاستن از آسیب‌های اجتماعی و همراهی مردم و در نگهداری و نگاهداشت شهر دنبال میکنم.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه مسائل حاشیه‌نشینی گریبان شیراز را گرفته است، ابراز کرد: شهرهای سخت را برای ماشین ها می سازیم در حالیکه باید شهر را برای همه مردم بسازیم و به بحث اوقات فراغت و ایجاد نشاط و شادی به مردم توجه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ادامه ساخت و سازهای خیابان‌ها و پل های گسترده و بزرگ بیانگر ساخت شهر برای ماشین هاست در حالیکه باید شهر را برای زندگی مردم آماده سازی کنیم و مردم را به پیاده‌روی و استفاده از وسایل عمومی شهری عادت دهیم.

دستغیب ابراز عقیده کرد: تلاش می‌کنیم شهری امن در همه ابعاد برای زنان و کودکان ساخته شود.

در این نشست آقایان سید عبدالرزاق موسوی، ابراهیم صبوری، احمدتنوری، نواب قائدی، علی ناصری، مهدی حاجتی، سینا بنی زمانی، نوذر امامی و قاسم مقیمی به بیان دیدگاههای خود در مسائل مختلف از جمله حفظ حقوق شهروندان، ساماندهی ساختمانهای دستگاه قضایی، حفظ باغات، وضعیت صنایع آلاینده، همکاری قضایی و معاضدتی بین دو مجموعه، آموزش شهروندان پرداختند. 

۱۳۹۶/۰۹/۰۲ - ۱۳:۲۱:۳۶

دیدگاه های شما