امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

رییس كميسيون فرهنگي شوراي اسلامي شيراز: برنامه فرهنگسراها با مشارکت جوانان در حال تدوین است

رییس كميسيون فرهنگي شوراي اسلامي شيراز:  برنامه فرهنگسراها با مشارکت جوانان در حال تدوین است

رییس كميسيون فرهنگي شوراي اسلامي شيراز:

برنامه فرهنگسراها با مشارکت جوانان در حال تدوین است

 

رييس كميسيون فرهنگي شوراي اسلامي شيراز اعتقاد دارد اگر قرار است کار فرهنگی انجام دهیم باید شهرمان را به شهر جشنواره‌ها فستیوال‌ها برگردانیم با اين كار به زندگی، نقش و کار هنرمندمان نیز اهمیت می‌دهیم.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شورای اسلامی شهر شیراز به نقل از روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس، لیلا دودمان که در جمع کارکنان حوزه هنری فارس سخن می‌گفت، افزود: بارها گفته ام باید قدر جوان‌ها را بدانیم، سال‌های سال از جوانها غفلت کرده‌ایم. با همین جوانها مشغول تغییر برنامه فرهنگسراها هستیم با همین جوان‌ها برنامه پنج ساله فرهنگی اجتماعی شهر شیراز را ده بار مورد بررسی کارشناسی قرار داده‌ام تا این برنامه برای سال 1397تا 1401 شهر شیراز آماده شود.

دودمان خطاب به رییس حوزه هنری گفت: دغدغه‌های ما و شما یکی است آنچه درباره فرهنگ، منطقه فرهنگی ایران و نقش شیراز و ضرورت نگاه بین المللی به شیراز می‌گویید دغدغه های مشترک ماست.

وی افزود: پیشنهاد داده‌ام سال آینده 10 بیلبورد بزرگ را در مسیرهای اصلی شهر تهران به روز حافظ و روز شیراز اختصاص دهیم تا بدانند در شیراز چه خبر است ما در کنار گردشگر خارجی به گردشگر فرهنگ‌دوست ایرانی نیز نیاز داریم که شیراز را پایگاه خویش بداند.

رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز اظهار کرد: معتقدم باید فرهنگ را تقویت کرد و اقتصاد فرهنگ را نیز تقویت کرد اگر اقتصاد فرهنگ را تقویت نکنیم هنرمندان از لحاظ مالی کم بنیه می‌ماند نقاش خوشنویس و فیلمساز ما دچار مشکل می‌شوند. همین فیلمسازی که به 10-15ملیون برای کار هنری نیاز دارد وقتی کمکی دریافت نکند دچار سرخوردگی می‌شود که نتیجه اش بخشیدن عطای هنر به لقایش خواهد بود!

دودمان گفت: چرا جنوب شهر ما نباید از لذت هنر بهره مند شود؟ خودم عاشق موسیقی و تئاتر خیابانی هستم و از سازمان فرهنگی هنری خواسته ام از این گروه ها حمایت شود و در قسمت‌های حاشیه‌ای اعم از ترکان و شرغان و ده پیاله و شیخ علی چوپان و ... اجرا داشته باشند. مردم این مناطق باید کمک شوند روحیه شان باز شود تا کی باید غم و غصه مشکلات خویش را داشته باشند .

وی ضمن بیان اینکه تاکنون به بیش از 30 مسجد رفته‌ام  گفت: روحانیون مساجد می‌گویند چه کمکی می‌توانیم به هم بکنیم می گویم همیشه مساجد پایگاه‌های اجتماعی بوده‌اند تئاتر را باید به درون مساجد ببریم. چه اشکالی دارد؟ اگر می‌خواهیم کار اصیل فرهنگی انجام دهیم باید فضای فعلی شکسته شود.

رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز اظهار کرد: چه اشکالی دارد مساجد نیز درس‌های حقوق شهروندی را به وسیله ی تئاتر آموزش دهند. تا هم دوباره پایگاه اجتماعی  و هم پایگاه تفریحی خویش را باز می‌یابند. اگر ما خوراک فرهنگی داشته باشیم هرکسی با هر روحیه‌ای که داشته باشد می تواند مخاطب برنامه‌های ارتقای فرهنگی ما و شما باشد.

وی با اشاره به گزارش برگزاری رویدادهایی همچون تئاتر مردمی بچه‌های مسجد و گروه نوازی گفت: ما باید بپذیریم که نزدیک چهل سال از رویدادهای اصیل فرهنگی دور بوده‌ایم. اگر شما در کارهایی از این دست فعال بوده اید بقیه بخش‌ها نتوانسته‌اند چنین کنند ارشاد قفل بوده است موسسه‌های خصوصی ما در سه چهار سال اخیر توانسته اند کارهایی انجام دهند.

دودمان گفت: نباید با مسایل هیجانی برخورد کنیم. باید برنامه داشته باشیم. باید بخش‌های فرهنگی و اجتماعی را کنار هم ببینیم اگر اینها در کنار هم و موازی هم حرکت کنند می‌توانیم مدعی شویم که متولیان فرهنگی موفقی هستیم حتی بخش میراث فرهنگی را نیز باید با ارتقای فرهنگ عمومی جامعه ارتقا دهیم.

 

۱۳۹۶/۰۹/۰۷ - ۰۸:۵۵:۵۰

دیدگاه های شما